עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מצביעים עוברים לסוחר - במו"מ על התמיכה של מצביעי פרץ מתייחסים אנשי מטהו למצביעים כאל מטבע עובר לסוחר. בלשונם: "תשעים אחוז מהאנשים שלנו יעשו מה שעמיר יגיד". זוהי אבן-דרך בתהליך פאשיזציה של תנועת העבודה
מצביעים עוברים לסוחר
מאת מיכה אשחר, 6.6.2007

ראשי > יום-יום


במו"מ על התמיכה של מצביעי פרץ מתייחסים אנשי מטהו למצביעים כאל מטבע עובר לסוחר. בלשונם: "תשעים אחוז מהאנשים שלנו יעשו מה שעמיר יגיד". זוהי אבן-דרך בתהליך פאשיזציה של תנועת העבודה


בתגובות שקיבלתי על מאמרי האחרון ("ילכו השניים יחד", "שווים" 31 במאי השנה) מתברר כי אנשים אולי לא יודעים על מה מדובר במאמר. תומכי פרץ יצביעו לפי הוראה? לא יכול להיות. הרי הם מצביעים מאחורי פרגוד. הם בוגרים, עצמאיים. זו הרי דמוקרטיה. מה, לא?

 

אף אחד כאן לא מתכוון להיות תמים. למשל, יש כפרי מיעוטים שבהם ידוע מראש כי אחוז מסוים יצביע ש"ס, אחוז אחר יצביע עבודה, עוד נתח ילך לליכוד וכולי. תופעה דומה קיימת גם בשכונות חרדיות. אם מישהו חושב שזה לא יפה, זה לא דמוקרטי, אז הוא צריך לחפש דרכים להקטין את ממדי התופעה, להוריד את האימפקט שלה, אם לא לעשות לה סוף. בסך הכל לא מדובר במשהו שאנחנו מתגאים בו.

לתחום הבושה/ גאווה נכנסת דינאמיקה פסיכולוגית מעניינת. איש אחד הלך לפסיכולוג במשך שנה. כששאלו אותו, נו, הפסקת להרטיב במיטה, הוא ענה: לא. אבל עכשיו אני גאה בזה!

אז מה עושים אנשים? בונים אידיאולוגיה סביב ההצבעה לפי הוראה מגבוה.

 

***

לפני זמן לא רב ניסו ללכת על שיטת הבלוקים בבחירות למרכז המפלגה. השיטה נועדה לשנות את פני המרכז שאיננו נוח לפרץ. לא נעמוד כרגע על כל הפרטים, אך כללית, אם ועד מסוים מתארגן ומביא קבוצת מתפקדים, הוא מתוגמל במושבים במוסדות וראשיו לא נאבקים כפרטים על הנתח ב"שלל", אלא מקבלים אותו לפי מספר ה"ראשים" שהביאו. אחר כך הרי עומדים נושאים על סדר היום, שבהם צריך לקבל החלטות. שכנועים, מאמרים ונאומים, לא יועילו. תוצאות ההצבעות תהיינה ידועות מראש.

אין בכוח מאורגן כל רע (בעיקר אם הוא קרוב אלינו...) אך מצד שני הדבר ייצור מפלגה של יסמנים.

 

בימים האחרונים נערך משא ומתן סביב שאלת התמיכה של מצביעי פרץ. אנשי המטה שלו התייחסו בפירוש למצביעים כאל מטבע עובר לסוחר. בלשונם:

"תשעים אחוז מהאנשים שלנו יעשו מה שעמיר יגיד... המחנה של עמיר הוא מחנה אמוציונאלי

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3406814,00.html

 

אנשים אחרים שהצטרפו למפלגה בעקבות עמיר פרץ מתגאים בזה שיש להם "ארגזים" אנושיים שיצביעו לפי הוראה, למרות שהם-עצמם חושבים אחרת. זוהי אבן-דרך בתהליך פאשיזציה של תנועת העבודה, לא פחות.

 

***

 

אותה חיה קטנה הנפוצה בפינות חי וקרויה "שרקן", לפני שנים היו מכנים בשם "חזיר ים". אלא מה? זה איננו חזיר, ואין לו שום קשר לים.

הסוציאל-דמוקרטיה כביכול, של עמיר פרץ, משולה לחזיר ים: לא חזיר, ולא ים. 


 

ילכו השניים יחד, מיכה אשחר, שווים, 31.5.2007


נכתב בתאריך
6/6/2007הרשמה לניוזלטר שלנו