עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שמורת טבע לאומית - עוזי בן צבי מציע מודל קיבוצי קלאסי שיוקם כשמורת טבע ומחפש את המשקיע שיביא 100 מיליון ₪

שמורת טבע לאומית
מאת עוזי בן צבי, 4.6.2007

 

 

עוזי בן צבי מציע מודל קיבוצי קלאסי שיוקם כשמורת טבע

ומחפש את המשקיע שיביא 100 מיליון ₪


הקיבוצים ההולכים ונעלמים גרמו לקברניטי התנועה הקיבוצית לחשוש שלא יחלפו ימים רבים והקיבוץ, זה האהוב והמוכר להם, יחלוף לו מן העולם. התופעה של קיבוצים ההופכים למתחדשים, למושבים, או לישובים קהילתיים, הציבה את האתגר להותיר שתי נקודות ישוב כשמורת טבע לאומית. האחת - "קיבוץ תמיד צפון" ברוח הקבה"א; השנייה - "קיבוץ תמיד דרום", ברוח התק"ם. אלה יהיו שני קיבוצים – אחד בגליל, אחד בערבה – שיקיימו שיתוף בנוסח הישן ואף יהיו אקולוגיים.

שני הקיבוצים ייבנו מא' ועד ת':  בתי החברים יהיו מרווחים - 100 מטר רבועים לפחות למשפחות עם ילדים; 80 מטר לפנסיונרים; של 60 מטר ליחידים ו-45 מטר לצעירים וחיילים.

 

בכל קיבוץ כזה יוקמו כל הענפים והשירותים המוכרים מימים ימימה: חדר אוכל גדול ממוזג ונוח, המספק שלוש ארוחות ביום, כל יום; מטבח משוכלל עם לפחות שני טבחים ברמת שף;

אקונומיה ואקונום במשרה מלאה; מועדון לחבר; מכון כושר משוכלל; בית גיל הזהב; בריכת שחיה מקורה ומחוממת; מגרשי טניס; אולם ספורט רב תחומי; אולם מופעים מפואר; מכבסה ומחסן בגדים, עם כל שירותי הכביסה הגהוץ, הקיפול וההכנסה לתאים.

 

ייבנו בתי ילדים מרווחים ותוחזר שיטת הלינה המשותפת, עם מעבר מודרג מבית לבית לפי גיל; יוקם בית ספר יסודי עד כיתה ו';  לתלמידי כיתות ז – י"ב יאורגנו הסעות לבתי הספר האזוריים שיקנו לתלמידים את ערכי הקיבוץ.

***

יוקמו גם מוסך, מסגריה, נגריה, סנדלרייה, סככה לתיקון אופניים, סככה לקלנועיות, מחסן קיטור, אינסטלציה, מספרה, חדר קוסמטיקה ופדיקור, מרפאה - עם כל הציוד והצוות, מחסן חלוקה וכל שאר השירותים והאספקה שיינתנו חינם אין כסף. 

 

וכמובן יהיו מטעים, גד"ש, רפת חלב, לול מטילות, לול פיטום, עדר כבשים ועזים לחלב וצמר, גן ירקות אורגאניים לאספקה עצמית ולמכירה וכל שאר הענפים החקלאיים.

 

ענף הרכב יכיל  35 מכוניות העומדות לרשות החבר, כולל נהג בית בחינם. יהיה עלון עם עורך במשרה מלאה; יהיו הנהלת חשבונות, גזברות, מרכז משק, מזכיר עם שתי מזכירות, רכז תרבות במשרה מלאה, מרכז תעסוקה לפנסיונרים, בקיצור – הכל, הכל הכל, בדיוק כמו פעם, רק עוד יותר משוכלל.

 

הזבל מן הרפתות והלולים יוכנס לריאקטורים וייצר גז לאספקת חשמל; כל הגגות יכוסו בקולטי שמש שימירו אור בחשמל; המים החמים יסופקו ברובם הגדול ממערכות של דודי שמש וקולטי חום; הביוב יטופל בקיבוץ עצמו ויספק גם הוא גז ואילו המים המושבים ישמשו להשקיית הגינות.

הבתים בקיבוץ יבודדו כך שמעט מאוד אנרגיה תושקע בחימומם וקירורם, תהיה הקפדה על כך בכול המבנים, בכדי להגיע למינימום צריכת חשמל שלא ממקורות הקיבוץ.

 

המטרה היא להגיע למקסימום עבודה עצמית ולתהליך קליטה מוקפד שנועד ליצור מבנה דמוגראפי מלא הכולל צעירים, גילאי ביניים ומבוגרים. מרגע הקמתו יהיה הקיבוץ הזה בעל הרכב אוכלוסיה מושלם והעובדה שכל החברים בו יהיו שיתופיים תעזור להצלחתו ותאפשר את קיומו ההומוגני.

המשקיע האלמוני (גאידמק?) ששם מכיסו 100 מיליון שקל לבנות את קיבוץ תמיד 1 ו - 2 ידאג שהקיבוץ יתחיל את חייו ללא חובות ועם מספיק מזומנים בקופה להתחיל לרוץ מעצמו.

בהצלחה

 


 


נכתב בתאריך
4/6/2007הרשמה לניוזלטר שלנו