עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

ילכו השניים יחדיו - סיבוב שני של בחירות בעבודה, הוא מיותר. ההבדלים בין השקפותיהם של איילון וברק ניתנים לגישור. לא ראוי להעניק לפרץ את הכוח להכריע ביניהם

ילכו השניים יחדיו
מאת מיכה אשחר, 31.5.2007
תמונה מ"הקיבוץ"

 

 

סיבוב שני של בחירות בעבודה, הוא מיותר. ההבדלים בין השקפותיהם של איילון וברק ניתנים לגישור.

לא ראוי להעניק לפרץ את הכוח להכריע ביניהם


אני מנחש כמה מהכותרות שיופיעו אחרי הבחירות הבאות: למפלגת העבודה גירעון של מיליוני שקלים. המפלגה במצב כספי קשה ביותר, וכולי וכולי. למרבה הצער התרגלנו לחדשות מעין אלה אחת לכמה שנים.

אפשר וצריך להתרגל לחיות בלעדיהן.

סיבוב שני של בחירות כרגע, הוא מיותר. ההבדלים בין השקפותיהם של איילון וברק ניתנים לגישור. הפער בין שאיפותיהם האישיות, ניתן לפישור.

 

הדבר המשמעותי ביותר שיצמח לנו מסיבוב נוסף, פרט להוצאה כספית מיותרת, הוא החייאת כוחו הפוליטי של עמיר פרץ. כלומר, מי שמחפש מדד של אי-יעילות מכסימלית, כדאי לו לבדוק כאן.

 

מפלגת העבודה צריכה לחזור לשלטון. למפלגה תפקיד חיוני בזמן הקרוב; חלון ההזדמנויות ההיסטורי שיאפשר סיום הסכסוך, כפי שזיהה רבין, הוא בין הפסקת המלחמה הקרה לבין הכנסת נשק גרעיני למדינה הנמצאת בסכסוך עם ישראל. לתאר את אותו חלון כאילו הוא עומד להיסגר, לא ממש מדויק; הוא כבר כואב לנו על פרקי האצבעות.

 

ברק ואיילון פעלו – כל אחר באפיק אחר – בעד האופציה הציונית השפויה התובעת הגדרה של קווים לסיום הסכסוך. הם ביטאו בפעילותם הפוליטית – איילון ב"מפקד האזרחי", וברק במשא ומתן מול ערפאת – התנערות מן הרציונל של אוסלו שמשאיר כל הזמן את הדברים הכי קרדינאליים לאחר כך, מעורפלים. השימוש ברציונל זה מתעלם מהעובדה שתמיד, אבל תמיד בסופו של דבר הכל מתפוצץ, ומשום-מה כל העולם מאשים את היהודים. אלא מה.

לעומת זאת,  ברק ואיילון שניהם רואים בשלום מטרה, ולא עיסוק שממשיך את הסיבובים של אנשי פרס וביילין בשוויץ ובבירות אחרות של אירופה, תוך שאנחנו מבוססים במדמנת הדם בארץ ישראל.

 

במהלך המלחמה האחרונה אמר אהוד יערי בריאיון לקוראי YNET:

אי אפשר היה לטפל בלבנון בעיצומה של ההתכתשות בשטחים ואלמלא שגה נצראללה בחטיפת החיילים, והוא כמעט מודה בזה בפה מלא, המלחמה הזו היתה נדחית ומולנו היה מופיע חיזבאללה חזק עוד יותר.

 

ובהמשך:

האיראנים די כועסים על נסראללה אף על פי שאישרו לו את חטיפת החיילים. את המהלך שהם בנו לו בלבנון הם רצו לשמור ליום פקודה, ליום שבו יהיה המבחן הגדול בנושא הגרעיני.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3283496,00.html

 

אם, כפי שאני סבור, איילון וברק חותמים על הניתוח הזה, חיוני הוא כי בשעה זו יאחדו כוחות.

 

לעמיר פרץ, איש "שלום עכשיו" שתמך במסמך ז'נווה, יש מקום, אולי, במר"צ. על מפלגת העבודה לעקר את יכולתו לתפלל בקולות ה"חיילים" שלו.

 


נכתב בתאריך
31/5/2007הרשמה לניוזלטר שלנו