עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

זירה הצמאה לפעילות - ההתגייסות הקיבוצית למאבק הסטודנטים וסקרי דעת קהל בקיבוצים, התומכים במעורבות בחברה הישראלית, מלמדים על הצורך והפוטנציא
זירה הצמאה לפעילות
מאת יואל מרשק, 29.5.2007

ההתגייסות הקיבוצית למאבק הסטודנטים וסקרי דעת קהל בקיבוצים, התומכים במעורבות בחברה הישראלית, מלמדים על הצורך והפוטנציאל שיש לפעילות תנועתית בזירת הצדק החברתי


לאחר מאבק עז של חודש וחצי שבו הסטודנטים ללימודים. למרות השביתה, ההפגנות והעימותים הקשים עם המשטרה והתמיכה הציבורית הרחבה, התקשו הסטודנטים להשיג את מלוא יעדיהם כפי שהוגדרו בתחילת המאבק:
 
  1. ישום מלא של ועדת וינוגרד משנת 2001 שתכליתו הפחתה של  50% בשכר הלימוד.
  2. ביטול סמכויות ועדת שוחט בנושא שכ"ל.
  3. השבת מיליארד ורבע ש"ח לתקציב ההשכלה. 

מטרות השביתה הושגו בחלקן:

 

  1. עליית שכר הלימוד הוקפאה ודו"ח וינוגרד בנושא יהיה ברקע הדיונים.
  2. המלצות ועדת שוחט חייבות בהסכמה בנושא שכר הלימוד.
  3. מיליארד ורבע ש"ח  שקוצצו ממערכת ההשכלה הגבוהה יוחזרו בתוך ארבע שנים.

 

אך המאבק היה גם על אושיות השלטון, כי מדינת ישראל לא מסוגלת לקיים תהליכים ארוכי טווח. והממשלה איננה מחויבת להחלטות קודמתה. הסטודנטים הוכיחו שאין לשכוח הבטחות והחלטות יש ליישם.

 

המאבק, שנחשב בהתחלה לסקטוריאלי, הפך להיות גם למאבק חברתי כולל שביקש להלחם באדישות בתקופה של ייאוש, ולקדם נושאים של צדק חברתי. הסטודנטים הראו שגם בעת הזו ניתן להוציא אנשים לרחובות ולהשיג תוצאות. הסטודנטים חברו לארגון המורים, לתנועות הנוער, להסתדרות ואלינו - אגף המשימות, והוכיח כי קיימת סולידאריות בדמותה של ה"ברית חברתית" שבה הקיבוצים ונציגי אגף המשימות באו לידי ביטוי והשפיעו על  הרחבת אופיו של מאבק בעד מדינת רווחה.

 

ראוי כי  החברים ומוסדות התנועה הקיבוצית יקיימו בעתיד דיונים רעיוניים על נושאים בסדר היום הלאומי כמו צדק חברתי, השלכות ועדת וינוגרד לאחר המלחמה, חינוך והשכלה. – חברי הקיבוצים הביעו בסקר האחרון את דעתם באופן נחרץ, כי הם רוצים במעורבות בחברה הישראלית.- (רק 7% התנגדו).  הנהגות תנועות הנוער ובוודאי פעילי אגף המשימות העושים יומם וליל בשטח  זקוקים לגיבוי אידיאולוגי ורעיוני של חברי הקיבוצים ומוסדות התנועה לפעילותם המשימתית ברחבי המדינה.

 

שלשום קבעו חברי העבודה כי יתקיים סיבוב בחירות שני בהתמודדות על יו"ר המפלגה. בבואנו לבחור בין ברק לאיילון, עלינו להבהיר כי רק מי מביניהם שיתחייב וישכנע כי יוביל וייצג גם את המחנה החברתי הסוציאל דמוקרטי, הנאבק כנגד הפרטות בשירותי הרווחה וכנגד קבלני כוח האדם - ראוי שיקבל את קולנו.


נכתב בתאריך
30/5/2007הרשמה לניוזלטר שלנו