עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

בשוך השביתה - מאזן ביניים קצר - על מה שהושג על מה שלא הושג, על תומכים צפויים ועל תומכים מפתיעים ועל איך ממשיכים מכאן - עם סיום שביתת הסטודנטים

בשוך השביתה
מאת אודי מנור, 24.5.2007

 

 

 

מאזן ביניים קצר - על מה שהושג על מה שלא הושג, על תומכים צפויים ועל תומכים מפתיעים ועל איך ממשיכים מכאן - עם סיום שביתת הסטודנטים 

שביתת הסטודנטים הארוכה הסתיימה ערב חג השבועות ואני רוצה להציג רשימה של דברים מעודדים ודברים מדאיגים שהציפה השביתה.

 

מדאיגים אותי אותם סטודנטים ששוב נוקטים בסיסמא הפופולארית כל כך, 'מושחתים תתפטרו'. זה מדאיג כי הדבר מבטא צורת מחשבה של 'שרות לקוחות'. יותר מכך, הוא מבטא חשיבה לפיה כל מי שעדיין לא הנהיג מאבק ולקח אחריות הוא בהכרח נקי וזך, ואילו כל מי שכן עשה זאת הוא בחזקת 'מושחת' שבמוקדם או במאוחר עליו 'להתפטר'.

 

ולא שאין מקום לביקורת על כל אחד ואחת מאיתנו, הפעילים בשביתה.

 

ולא שאין מקום לתיקונים משמעותיים בחוקת התאחדות הסטודנטים שאין לי מושג מה סעיפיה וכיצד היא נראית.

 

ומה מעודד? מעודדת מידת המחויבות של הרבה מאד סטודנטים למאבק. מעודד לראות ולשמוע שרבים רבים מבינים את ההקשר בו התנהל כל העייסק הזה. מעודד לראות שרבים מהם מבינים מי האויב האמיתי של חברה הגונה בישראל (שוחט ודומיו, פקידי האוצר, העורכים הכלכליים של 'הארץ', כמה מחברי ועד ראשי האוניברסיטאות ובקיצור כל מי שמעוניין לנהל כל תחום במדינה על פי 'עקרונות השוק' שמשמעותם לקחת מאלו שיש להם פחות ולתת לאלו שיש להם יותר).

 

שעורי בית:

 א. בדק בית בחוקת התאחדות הסטודנטים. ליצור כלים ברורים לדמוקרטיזציה יציבה, שמצד אחד תעניק כוח ברור וסמכות ברורה בידי ההנהגה הנבחרת, ומצד שני תאפשר לציבור הסטודנטים להשפיע שלא באופן אלים ופוטשי כפי שראינו בימים האחרונים.

 

ב. הרחבת חזית הפעולה: יצירת קשרים של ממש עם כל גורם שהאינטרס העמוק שלו דומה (ומדובר ב-90% מהישראלים לסוגיהם, עדותיהם רב-תרבותיותם וכו'), בשלב זה קשרים של מלים והצהרות פומביות (ככה פועלת הפוליטיקה), ארגוני המורים, איגוד התעשייה, השלטון המקומי, ההסתדרות, התנועה הקיבוצית, תנועות הנוער והכי חשוב: חברי כנסת אוהדים. על אחת ידענו (שלי יחימוביץ), עוד אחד התגלה לנו פתאום (מלכיאור). חייבים להיות עוד. בעתיד הקרוב יש ליצור עוד על ידי השפעה ישירה, איש באיש במפלגה הקרובה לליבו (תתפקדו! תתפקדו! תתפקדו!). איך מרחיבים חזית?בשלב זה בדיבורים: כנסים פומביים, מאמרים בעיתונות, פגישות עבודה של מנהיגי הסטודנטים על כל הגורמים הללו.

 

ג. מעקב צמוד ושיטתי אחר מילוי הסכם הפשרה, שמחד גיסא יש בו הישגים ברורים (ביטול הבחנה בין דור א' לדור ב' והצהרה על החזרת מיליארד ש"ח תוך 4 שנים), אך מאידך גיסא הוא עמום, מותנה, ונתון בסופו של יום בידי פקידי האוצר ושלוחיהם בממשלה, בתקשורת ובציבור.

 

גם אם לבי חמוץ לאור המצב הישראלי, לבי לבי אתכם, רבותי ומורי הסטודנטים. מוריד את הכובע בפניכם. לא יודע עם אילו ציונים תסיימו את הסמסטר, באזרחות קיבלתם 10.

 


נכתב בתאריך
24/5/2007הרשמה לניוזלטר שלנו