עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שמונה קולות - "כל אחד ואחד מאיתנו יש בו כדי להכריע את הכף, וכל שעה היא שעת ההכרעה" ( ברל כצנלסון). חברי העבודה, לכו להצביע כולכם

שמונה קולות
מאת מיכה אשחר, 15.5.2007

 

"כל אחד ואחד מאיתנו יש בו כדי להכריע את הכף, וכל שעה היא שעת ההכרעה" ( ברל כצנלסון). חברי העבודה, לכו להצביע כולכם


בראשית פברואר שנת 1989, נבחר פרדריק דה-קלרק לראשות המפלגה הלאומית של דרום-אפריקה הישנה. במפלגה זו, שהיתה בעלת רוב מוחלט גורף בין בעלי זכות הבחירה בדרום אפריקה (לבנים בלבד באותו שנים), נקבע מי יהיה הנשיא הבא. והנה, ההכרעה נפלה רק בסיבוב ההצבעה השלישי שקיימה וועידת המפלגה, לאחר ששני מועמדים אחרים נשרו, אחד בכל שלב. מי שנותר מול דה-קלרק עד הסוף והפסיד לבסוף ברוב של שמונה קולות בלבד, היה שר האוצר דה-פלסי (Du Plessis). האחרון נתמך ע"י אותו חלק של הצבא, שראה בהמשך ייצור הנשק הגרעיני אמצעי בל-יגונה לשמור על ההיגיון של האפרטהייד באמצעות המשך המלחמה הקרה ברחבי אפריקה הדרומית.

 

זמן קצר לאחר היבחרו של דה-קלרק לנשיאות, פתח בשורה של צעדים שביניהם היו פירוק הנשק הגרעיני וביטול האפרטהייד.

אנחנו חרדים לשלום וליציבות בעולם מתגרען; קוריאה, איראן, פקיסטן – אלה מקורות דאגה. מה היה קורה ללא שמונה קולות שלמעשה, החליטו לפרק את הנשק הגרעיני באפריקה?

***

הבחירות הקרבות במפלגת העבודה אינן בהכרח פחות קריטיות. אבל מעבר לפרשנות כזו או אחרת, הן נתונות למניפולציות כמו כל בחירות, והן עשויות ליפול על חודם של קולות בודדים. אותם ארגזים של הבחירות הקודמות עדיין עשויים לשמש להכרעה בקלפיות; אותה שיטה של הבאה מסיבית של בוחרים מאוימים, החרדים למקומות העבודה שלהם, עדיין קיימת. בריש גלי מדברים במטות הבחירות על "מכפיל הכוח" שיש להצבעה "מאורגנת" כזו. ההסבר: גם אם מועמד מקבל בסקרים רק 19%, אלה הם אנשים שילכו להצביע. ואילו 45% שתומכים במועמד אחר, אולי רק חצי מהם יגיעו לקלפי, ואולי פחות.

 

עמיר פרץ, שאומר בריאיון ל"דף הירוק" שיש לו קווים אדומים, ובמשפט הבא אומר שאפשר ללכת למו"מ גם עם קווים אדומים, ממשיך את הגיון הכן-ולא של שמעון פרס. זהו פרס שמדבר גבוהה-גבוהה על שלום, ובנה תעשייה של נשק להשמדה המונית. זהו פרס, שהחזיר למפלגת העבודה את פרץ, אותו שר ביטחון שמתגאה בחוסר הבנה בשטח שעליו הוא מופקד, ואסור שיהיה זה שיתמודד עם האיומים על מדינת ישראל.

חברי מפלגת העבודה, לכו להצביע. שדלו כל חבר מפלגה שאתם מכירים, שילך להצביע. דברו עם חברים, עוררו אותם, צעקו באוזניהם. כתבו להם, טלפנו אליהם, התחננו בפניהם. תתבזו, אם צריך.

יאללה לעבודה.


נכתב בתאריך
15/5/2007הרשמה לניוזלטר שלנו