עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

סדר העדיפויות - באוצר כועסים על מי שנאבק להורדת שכר לימוד. לא כועסים על מי שנאבק נגד מיסוי הבורסה

סדרב העדיפויות
מאת אודי מנור, 2.5.2007
הפרטה

 

 

 

 

 

באוצר כועסים על מי שנאבק להורדת שכר לימוד. לא כועסים על מי שנאבק נגד מיסוי הבורסה


למי ששכח, המאבק הנוכחי של הסטודנטים החל בתחילת שנת הלימודים הזו, ונמשך בשביתה שכמעט יצאה אל הפועל, אך בוטלה ברגע האחרון בתחילת הסמסטר השני. נכון לרגע כתיבת דברים אלו, השביתה נמצאת ביומה ה-21, ומנקודת מבט מסוימת הוא יצר שפע הזדמנויות לחינוך פוליטי, מה שמכונה בעגת מערכת החינוך הישראלית בשם 'אזרחות'. מסתבר שוב שתודעה נרכשת ביחס למאבקים ספציפיים.

 

די ברור שהשביתה תסתיים. אם לא השבוע אז בשבוע הבא; אם לא בשבוע הבא אז בעוד חודש. כמו שכל מלחמה מסתיימת כך, להבדיל, מסתיימות להן שביתות. אבל המציאות לא נפסקת לרגע. ולכן, כתבתי מעין סיכום ביניים ששווה לעיין בו רגע לפני שהמציאות חוזרת למסלולה 'התקין' [המשך העברת נכסי הציבור לידיים פרטיות, המשך עושק עובדים, המשך זיהום סביבה, המשך אדישות לכל מיני עוולות].

 

לצערי אני חושש שהדברים נכונים לא רק לסטודנטים ולא רק לסטודנטים בשיבתם כסטודנטים. הם נכונים, שוד ושבר, אפילו לחברי הקיבוצים.

1.      החברה בישראל נתונה בבעיה ידועה. הצטברות של תופעות מאפשרות לומר בוודאות מרובה שהחברה הזו נתונה בתהליך עמוק של הפרטה שמשמעותו פירוק מסגרות ציבוריות והתנערות המדינה מאחריות לאזרחים והעברת הטיפול בתחומים מהותיים לרוב האנשים [עבודה, חינוך, בריאות, בטחון-פנים, תשתיות, אשראי, אנרגיה ופנסיה] לידיים פרטיות.

2.      נדמה שכבר מותר לומר שלא מדובר בתקלה, `שחיתות`, מחדל ושלומיאליות אלא במדיניות מכוונת.

3.      במקביל מותר לומר בשקט שישראל היא לא הגרועה שבמדינות ושלמרות הכל מתקיימת בה מידה מרובה של דמוקרטיה, במובן הפשוט של זכויות בסיסיות לרוב אזרחיה רוב הזמן.

4.      נקודות 2 ו-3 סותרות כמובן, אבל אין מדובר בסתירה אם מבינים עוד דבר, והוא שאנו נמצאים בתהליך. בסופו של דבר 2 יגבר על 3, או להפך.

5.      יש מקום להנחה שרוב אם לא כל מי שקורא את הדברים הללו מעוניין שהדמוקרטיה בישראל תתחזק כך שעבודה, חינוך, בריאות, בטחון-פנים, תשתיות, אשראי אנרגיה ופנסיה יהיו עניין ציבורי, יוצגו לדיון ולטיפול ציבורי, עם כל הסתירות והבעיות שיש בכך [בעיות שניתן אולי לפתור גם, אני חוזר, גם, באמצעות הפרטה ובלבד שהמחירים ברורים וההחלטה משותפת ודמוקרטית].

6.      מנקודה מס` 5 עולה שאין ברירה אלא לנהל מאבק פוליטי.

7.      מאבק פוליטי כולל לפחות שני מימדים ברורים, קשורים מצד אחד ונפרדים מצד שני: האחד - שדה ההכרעות [ממשלה, כנסת, פקידי אוצר]. השני - שדה התודעה [עיתונות, רחוב, מערכת החינוך, הבית]

8.      מי שנמצא בשדה ההכרעות, יפעל בהתאם לכלים העומדים לרשותו. לצערי הגדול אני אישית אינני פועל בו, ולהוציא פה ושם קשרים אינטרנטיים שיש לי עם כמה חברי כנסת [שלי יחימוביץ בעיקר] ושרים [עמיר פרץ בעיקר] כוחי בשדה הזה מוגבל. אם זה מעניין אתכם אז עושה רושם ששלי יחימוביץ בהחלט מסכימה לכל מה שכתבתי בסעיף 5. וגם פרץ. אבל מכאן - הסכמה - ועד לפעולה ממשית רבה הדרך, ולא זה המקום להיכנס לפרשנויות לעובדה ידועה ומטרידה זו.

9.      במלים אחרות, רוב אם לא כל מי שקורא את הדברים הללו פועל בשדה התודעה. אם הוא בעד סעיף 5, אין לו ברירה, מוסרית קודם כל, והוא חייב לפעול. הפעולה בשדה התודעה חייבת לכלול שני מרכיבים: האחד - טענות קונקרטיות המתייחסות לסוגיה קונקרטית ["סקטוריאלית" בעגה הביקורתית]. השני - טענות כלליות לגבי ההקשר הרחב בתוכה התפתחה ומופיעה הסוגיה הקונקרטית. 

10.  בשבועות האחרונים אנו ממוקדים בעניין ההשכלה הגבוהה. זהו מאבק קונקרטי-סקטוריאלי מחד גיסא, ואין סיבה להתבייש בתביעה להורדת שכר לימוד. לא שמעתי שמישהו באוצר בא בטענות למגזר הפיננסי שנאבק נגד מיסוי הבורסה. משמעות מאבקו הקונקרטי של מגזר הפיננסים נגד מיסוי הבורסה היה שלמגזר הזה יישאר בסופו של כל יום [במקרה של אחדים מהם בכל דקה] עוד כמה אלפי שקלים. הסטודנטים רוצים שיישארו להם עוד כמה אלפי שקלים בסופה של כל שנה. מאידך גיסא, המאבק על המטרה הקונקרטית-סקטוריאלית "צרה" כביכול, חייבת לבוא בתוך טענות כלליות שהופיעו להלן בנקודות 1 ו-2.

11.  שהרי ממה נפשנו. מחר, בעוד שבוע, בעוד שבועיים, בעוד חודשיים, מתי שהוא בקרוב תסתיים השביתה בתוצאה כזו או אחרת. אם ינצחו הסטודנטים [איך יראה ניצחון למשל: פיזור ועדת שוחט, השבת מיליארד ש"ח להשכלה הגבוהה, שימור מתווה וינוגרד בעניין שכר הלימוד תוך קיום הבטחת הממשלה לדאוג - כמו במדינה דמוקרטית ראויה לשמה - לתקצוב הולם של ההשכלה הגבוהה בישראל], עדיין יוותרו על כנם עניינים לא פחות חשובים כמו הפרטת בתי הסוהר, חברת החשמל, חברת מקורות ומעונות החוסים [רשימה חלקית], הגברת המימד הספקולטיבי של שוק האשראי בישראל, המשך קיומו של מע"מ רגרסיבי [תומך עשירים], הקפאת עליית שכר המינימום, ועוד. ואם יפסידו הסטודנטים, הרי שמצב ההשכלה הגבוהה יהיה עוד סעיף ברשימה הארוכה שפורטה לעיל.

12.  כי פקידי האוצר לא נחים לרגע. הם כבר עכשיו מכינים את גרסת 2008 של חוק ההסדרים, הפטנט האנטי-דמוקרטי באמצעותו מקיימים את מה שתואר לעיל.

13.  מי שחושב-חשב ש"להיות עם חופשי בארצנו" הוא `סתם` שורה בהמנון, טעה. זו כותרת לסידור עבודה. ממחר בבוקר ועד הודעה חדשה.

 


הפרטת תעש - סיכוי כלכלי או סיכון ביטחוני
דו"ח מרכז אדוה: עלייה בפריון העובדים, ירידה בחלקם בעוגת ההכנסות הלאומית
למאמרים נוספים של ד"ר אודי מנור


נכתב בתאריך
2/5/2007הרשמה לניוזלטר שלנו