עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

עתיד החינוך מונח על הכף - אנחנו נלחמים כדי שלא תקבלו את משכורותיכם על פי הרייטינג שלכם בקרב הסטודנטים; כדי שלא יסגרו את החוגים למדעי הרוח והחברה מחוסר עניין לציבור. מכתב למורה באורנים

עתיד החינוך מונח על הכף
מאת אבי גרוסמן, 29.4.2007

אנחנו נלחמים כדי שלא תקבלו את משכורותיכם על פי הרייטינג שלכם בקרב הסטודנטים; כדי שלא יסגרו את החוגים למדעי הרוח והחברה מחוסר עניין לציבור. מכתב למורה באורנים 

מרצים ומרצות יקרים,

את כולכם אני מכיר אישית. ישבתי בכיתותיכם שעות רבות, בשעה שלימדתם אותי היסטוריה, תקשורת, סוציולוגיה, חינוך ועוד. עמדה לי הזכות שתחלקו עמי את הידע הרב שהצטבר אצלכם לאחר שנים ארוכות של לימוד ומחקר. לא רק ידע חלקתם עמי, אלא גם תפיסות עולם. לעיתים במישרין, לעיתים כבדרך אגב, למדתי מכם גם את ערכי ההומניזם, הדמוקרטיה, השוויון. הרבה בזכותכם נחשפתי לפנים המורכבות עד מאוד של החברה האנושית, וגיבשתי במהלך השנים בהן למדתי באורנים תפיסת עולם חברתית, שאותה אני גם מנסה להנחיל לתלמידי כיום.

 

זו הסיבה בגינה אני קורא לכם להצטרף ולקחת חלק פעיל במאבק הסטודנטים המתחולל כעת בארץ. זהו אמנם מאבק של סטודנטים והוא מלווה בשביתת סטודנטים, אולם הסיבות בגינן הוא החל והמטרות אליהן הוא שואף מתמצות בהרבה יותר משאלת העלאת שכר הלימוד. המאבק הזה הוא על פניה ודמותה של החברה הישראלית, שכן אלו ייקבעו על פי עתיד החינוך וההשכלה הגבוהה. מטרתו היא להגיד לממשלת ישראל הנוכחית, ובתקווה גם לממשלות ישראל הבאות, שחינוך והשכלה הם נכס לאומי ממדרגה ראשונה, לא פחות מאשר צבא ההגנה לישראל, וכי חינוך ברמה סבירה והשכלה גבוהה הנגישה לכל עומדים ביסוד קיומה של החברה הישראלית, ואין לנו בילתם.

 

***

אנו הסטודנטים מצאנו את עצמנו בחוד החנית של המאבק הזה, וכך צריך להיות. אנחנו צעירים (יחסית), חזקים ובכל העולם מקובל שסטודנטים הם מובילי מחאה חברתית, וכך צריך להיות גם בארץ. אלא שבמאבק הזה אנחנו צריכים גיבוי. אנחנו צריכים גב. אנחנו צריכים עזרה. ארגון המורים העל-יסודיים שובת גם הוא, ועוזר ליצור לחץ מסוים על הממשלה, אבל אנחנו צריכים גם אתכם המרצים. באורנים, שלא כמו במוסדות אחרים, מורגשת תמיכה אמיתית של ההנהלה במאבק, והבנה שהסטודנטים נאבקים למעשה גם בשביל המרצים. אנחנו נאבקים כדי שתוכלו להמשיך וללמד אותנו בתנאים סבירים ותינתן  לכם האפשרות להתפתח, לעסוק במחקר ולהנחיל את הידע שלכם לדורות נוספים של תלמידים. אנחנו נלחמים כדי שלא תעמדו לפתע מול כיתות בנות 100 סטודנטים ותגלו שאתם מתבקשים ללמד רק את הקורסים הפופולריים שלכם, אנחנו נלחמים כדי שלא תקבלו את משכורותיכם על פי הרייטינג שלכם בקרב הסטודנטים, אנחנו נלחמים כדי שלא יסגרו את החוגים למדעי הרוח והחברה בעוד כמה שנים מחוסר עניין לציבור.

 

ההרגשה היא שבאורנים הדבר הזה מובן. יחד עם זאת, אני פונה אליכם כדי לקבל מכם תמיכה חזקה יותר במאבק הקיומי הזה. השמיעו את קולכם, ספרו לנו מה אתם חושבים על השביתה ועל מאבק הסטודנטים. הגיעו להפגנות, זה נותן לנו המון כוח לראות שאלה המלמדים אותנו על חשיבותה של חברה הוגנת ושוויונית ניצבים איתנו שכם אל שכם להאבק על קיומה. להפגנה ביגור הגיעו מספר מרצים וההשפעה עלינו הסטודנטים היתה חזקה מאוד. כתבו לוועד ראשי האוניברסיטאות שקורא לסטודנטים להפסיק את השביתה למען "הצלת הסמסטר", בעוד שעם כל הכבוד לסמסטר, השביתה היא על הצלת צלמה החברתי של המדינה. הסבירו לחבריכם המרצים שאולי אינם מבינים ורוצים להתחיל ללמד למרות שהשביתה היא ארצית, גורפת, ובתמיכת ועד ראשי המכללות, על חשיבותה ועל החשיבות שבתמיכה שלהם בסטודנטים השובתים.

 

מורי היקרים, הגיעה השעה. אין מה לעשות, עלינו לפעול, כל אחד בדרכו שלו וכמיטב יכולתו. עלינו לאמר את דברינו בפומבי. שתקנו, תוך כדי שאנחנו ממלמלים לעצמנו כמה המצב קשה, זמן רב מדי. אם חשובים לכם עתיד החינוך וההשכלה הגבוהה במדינה, הצטרפו אלינו ועשו מעשה.

 

תוכלו להתעדכן בכל עת בפעולות המחאה הקרובות באתר אגודת הסטודנטים:

www.agudaoranim.com 

 

 


נכתב בתאריך
29/4/2007הרשמה לניוזלטר שלנו