עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

זו לא מדינה יהודית - הבסיס לקיומה של מדינה יהודית הוא מילוי הכלל "ואהבת לרעך כמוך". מצבם של ניצולי השואה, של החד הוריות ושל המתדרדרים אל מתחת לקו העוני, מלמד שאנחנו רחוקים מכך

זו לא מדינה יהודית
מאת פיצ'י דובינר, קציר, 24.4.2007

הבסיס לקיומה של מדינה יהודית הוא מילוי הכלל "ואהבת לרעך כמוך". מצבם של ניצולי השואה, של החד הוריות ושל המתדרדרים אל מתחת לקו העוני, מלמד שאנחנו רחוקים מכךבישוב שבו אני מתגורר החליטה המועצה ומשרד הפנים לא לקיים מסיבת יום העצמאות למדינת ישראל עקב בעיות תקציביות. החלטה זו הביאה אותי למחשבה האם לנסוע לחגוג בישוב אחר או להישאר בבית מול הטלוויזיה. מה שנראה כהחלטה פשוטה, הפכה במהרה למחשבה לגבי מהות החג עצמו.

 

כשעליתי לארץ ב: 1982 חשבתי שאני וחברי באנו לבנות את הארץ, דבר שהתגלה כטעות. באותם הימים הקיבוץ שבו גרתי היה בעיצומו של תהליך שבו התעשייה החליפה כמעט לחלוטין את החקלאות והחברים היו עסוקים בהחלטה "מי יקבל טלוויזיה צבעונית ראשון". אז כבחור בן עשרים שוכנעתי על ידי וותיקי הארץ שבשלושים וארבע השנים שקדמו לעלייתי, כבר בנו את מדינת ישראל העצמאית והיהודית. מאז חוגג אני כמו כל עם ישראל את יום העצמאות.

עכשיו החלטתי לבדוק האם באמת נכון לחגוג את החג. האם באמת המדינה עצמאית ויהודית?

 

בנושא העצמאות חוששני שהתשובה היא שלילית. כל עוד שבויים אנו במלחמות ותלויים כלכלית ומדינית בארה"ב ובאירופה, העצמאות היא וירטואלית ונכונה רק ביום המנגל והכיכרות.

 

לגבי יהדותה של המדינה שוב מתאכזב אני. לפי דעתי המדד הבסיסי ליהדות הוא האם פועלים אנחנו כמדינה המתנהלת לפי הכלל של: "ואהבת לרעך כמוך". אז, בימים שבהם מאות אלפי עובדים נמצאים מתחת לקו העוני, ניצולי שואה גוועים ברעב, אמהות חד הוריות לא מצליחות לספק את הצרכים הבסיסיים לילדיהן ונכים אינם מתקיימים בכבוד, לא יכול אני באמת לחשוב שהמדינה היא באמת יהודית. בנוסף לכך התבשרנו בימים האחרונים שבזמן שמתפארת המדינה על הישגיה הכלכליים, רוצה אותה מדינה לקצץ מיליארד שקל מתקציב המדינה ושוב לפגוע באוכלוסיה החלשה.

 

דברים אלה מחזירים אותי לאחור והיום אני מבין שבעצם המדינה הוכרזה כמדינה ותפקידנו כאזרחים להפוך אותה לעצמאית ויהודית באמת. לפי כך החלטתי בחג זה כן לחגוג, אך בצורה שונה מהשנים שעברו. אני פונה אליכם בבקשה צנועה לקחת חלק בהפיכת מדינת ישראל למה שבאמת היא אמורה להיות. תהיו מעורבים חברתית, תעזרו לזולת ומעל הכל בואו כולנו נאהב לרעינו כמונו. בתקווה שבזמן הקרוב נוכל לחגוג את הפיכתה של מדינת ישראל למדינה עצמאית ובית חם לעם היהודי.

          

                 חג שמח

קציר,  pichi_dubiner@walla.co.il


נכתב בתאריך
24/4/2007הרשמה לניוזלטר שלנו