עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שוב ברק? - ברק כראש ממשלה הנהיג מדיניות ניאו ליברלית כמו זו של נתניהו. מי שמציג אלטרנטיבה כלכלית-חברתית אמיתית במפלגת העבודה, הוא אבישי ברוורמן

?שוב ברק
מאת רונן סנדר, 18.4.2007
אבישי ברוורמן

 

 

ברק כראש ממשלה הנהיג מדיניות ניאו ליברלית כמו זו  של נתניהו. מי שמציג  אלטרנטיבה כלכלית-חברתית אמיתית במפלגת העבודה, הוא אבישי ברוורמן


התמסרותם של כמה גופים ואנשים המזוהים עם האידיאולוגיה החברתית למסע הרה-לגיטימציה של אהוד ברק מעוררת תהיות. האם זיכרונם היטשטש עד כדי כך? האם אין גבול לרפיסותם? או שהם פשוט חוששים שהאג'נדה החברתית תרד, חלילה, מסדר היום ויישארו חסרי תעסוקה.

ברק כבר היה שם האג'נדה החברתית, בסיבוב הראשון שלו כראש ממשלה. בסיבוב זה התייחסו אליו ברצינות וקבוצת אנשי מקצוע מהדרגים הבכירים ביותר התגייסה לסייע לו. הניסיון הקודם הספיק ואחרי שהבינו שהאיש השתמש בהם כמו במגבונים לחים, רבים מהם אינם מוכנים לשמוע ממנו פעם נוספת. היום בצר לו הוא מחזר אחרי גופים ואישים חברתיים שוליים מהספסלים האחוריים, העיקר לקשט את עצמו בתפאורה חברתית.

אם זכרתי היטב, ברק היה זה שייבא את מושג "המגזר השלישי" לישראל עוד לפני שנבחר לראשות הממשלה. היה זה לאחר שחזר מלא התפעלות מפגישה עם טוני בלייר, ראש ממשלתה של בריטניה.

***

רעיון הסקטור השלישי מתייחס לגופים התנדבותיים ללא מטרות רווח האמורים להתעסק עם אלף ואחד נושאים שמדינה נורמאלית מספקת לאזרחיה - לעומת ממשלות ישראל שהשילו מעצמן את האחריות - רעיון אווילי שלא עובד מכמה סיבות פשוטות: 

1.     סה"כ סכומי הכסף הנתרמים בטלים בשישים לעומת תקציבים ממשלתיים שהם סביב 40 מיליארד ₪ בשנה. תוספת של אחוזים בודדים בתקציב המדינה לטובת שירותים חברתיים, אפקטיביים יותר מכל כספי הנדבנים גם יחד.

2.     באין תכנון הבלגן גדול וערב רב של גופים התנדבותיים רק יוצר חוסר יעילות. מה גם שהגופים הללו לא בדיוק התנדבותיים. באנגליה, לדוגמא, הסתבר שרק כ 25% מהכסף שנתרם מגיע ליעדו הסופי - הנזקקים.

3.     רבים מהפעילים אינם מקצועיים וסדרי העדיפויות שלהם לא תמיד עולים עם הצרכים המאקרו-כלכליים.

***

עוד המצאה של ברק הייתה סיפור הדייגים: הוא יקנה לעם חכות, הפועלים יהפכו ליזמים ויצאו למסעות ציד ויזמות. באטימותו ויהירותו לא הבין ברק שהאסכולה הניאו ליבראלית מדללת את הים. ובכלל, לא כולם במדינה זה סיירת מטכ"ל.

לאחר בחירתו התגלה ברק כניאו-ליברל לא פחות מביבי, אז אולי יסבירו כל שונאי ביבי המתלהמים איזו התגלות, אור והתפעמות הראה להם ברק הפעם, אילו הבטחות קיבלו עכשיו שלא קיבלו בפעם הקודמת?

אמרות שפר כגון "הכלכלה של ביבי הצליחה אבל אזרחים רבים נשארו מאחור" או "דרכו של ביבי טובה לכלכלה אבל לא לאזרחים" נאמרת ע"י כלכלנים ועסקנים חברתיים כאחד.

מי שמשמיע דיבורים כאלה כנראה לא למד כלכלה - זה לא חדש שלימודי הכלכלה באוניברסיטאות של ישראל עקומים מהיסוד. תורת כלכלה מטרתה אחת: "שיפור אושרם (תועלתיות utility) המצרפי (סה"כ) של אזרחי המדינה". המדינה שלנו, ישראל, לא מדינות סין, אירופה או יפן. אזרחי ארצי קודמים. כלכלן או פוליטיקאי שאינו מפנים זאת מועל בתפקידו ובוגד בעמו.

מי שמטיל ספק בקביעה זו מוזמן לפתוח את ספרו של אלפרד מרשל, אבי עקומות הביקוש וההיצע (ספר 3 פרקים 2, 3) וללמוד שאת עקומת הביקוש גזר מרשל מהתועלתיות המצרפית.

כלכלנים רבים, הרואים בנתוני הצמיחה כמדד יחידי לשיפור כלכלי, מצדיקים כל צמיחה בעושר בין אם זכו בו העשירונים העליונים או התחתונים. כלכלנים אלה לא רק שלא קראו את מרשל, אלא לא למדו פרק חשוב בכלכלה "המהפכה המרג'נליסטית". כלל חשוב בתיאוריה הזו הוא "תיאורית התועלתיות השולית הפוחתת". במילים פשוטות: מתוספת הכנסה, האושר (תועלתיות) שיפיק אדם מהעשירון התחתון גדול עשרות מונים מהאושר שיפיק אדם מהעשירון העליון. זאת כיוון שהתמורה על תוספת העושר הולכת ופוחתת ככול שיתעשר האדם. מקביל הדבר לתיאורית התפוקה השולית הפוחתת מלימודי כלכלת היצור, רק שלאחדים העמקת יתר בתיאוריות בסיסיות היא דרישה אקדמית מוגזמת.

***

מספר הכלכלנים בישראל הרואים בדאגה לחלש בחברה אינטרס כלכלי מובהק ולא איזו גחמה חברתית - קטן מאוד. אין זה המקום לנמק את האינטרס הכלכלי הנ"ל, מי שלא למד זאת בבית הספר לכלכלה יידרש לקורס ארוך שיטמיע בו עקרונות בסיסיים לפני שניתן יהיה ללמדו את התועלת המצרפית מטובתו של הפרט. 

בפוליטיקה הגבוהה של מדינת ישראל ישנו היום רק כלכלן אחד בעל שיעור קומה בינלאומי הדבק שנים בגישה שהדאגה לחלש או לכלל האזרחים הוא אינטרס כלכלי מהמעלה הראשונה. זהו פרופסור אבישי ברוורמן. ברוורמן מטיף כבר שנים בגלוי כנגד המדיניות הניאו ליבראלית ההרסנית של ממשלות ישראל. מדיניות בחסות הפקולטות לכלכלה של האוניברסיטאות הבכירות בארץ - פס יצור לדורות של כלכלנים בורים. קהל בוגרי אותן פקולטות לכלכלה הממלאים את משרדי הממשלה וחברות עסקיות, מיישמים מדיניות ההרסנית לישראל.

פרופסור ברוורמן אינו הכלכלן היחידי בישראל, ישנם עוד, לא רבים, אבל היום הוא הבולט שבהם ובנקודת הזינוק הקדמית ביותר כדי להשפיע ולעצור את ההתדרדרות המסוכנת. דווקא היה זה עמיר פרץ שהביא את ברוורמן לפוליטיקה והוא, בשכלותו, הרחיקו מנקודות ההשפעה.

מי שבאמת חרד לגורלם של אזרחי ישראל ומי שבאמת ובתמים רוצה לעצור את ההידרדרות של ישראל המחליקה במדרון החלק העוקף את מקסיקו בדרך שנשתווה למדינות דרום אמריקה תוך כמה שנים;

מי שבאמת ובתמים חרד לביטחונה של ישראל, כדאי לו שיתעשת ויתמוך באלה המאמינים בצורך לאמץ בישראל כלכלה אירופאית מודרנית, כמו זו הקיימת בסקנדינביה, צרפת, אירלנד ומדינות נוספות. אל לו לתמוך במי שבבורותם מיישמים כלכלת מדינות עולם שלישי בחסות הבנק העולמי;

מי שבאמת ובתמים חברתי, זה הזמן שיתעשת, יחזק את המעטים שיש ביכולתם והבנתם לעצור את התדרדרותה של ישראל.  

   
 

למאמרים של רונן סנדר


נכתב בתאריך
18/4/2007הרשמה לניוזלטר שלנו