עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מפגן אגו - לפי התכנית, הכנס השנתי של הזרם השיתופי הולך להיות מפגן של טפיחה עצמית על השכם. בבעיות האמיתיות של הקיבוצים לא יתעסקו שם

מפגן אגו
מאת ארנון אבני, 12.4.2007

לפי התכנית, הכנס השנתי של הזרם השיתופי הולך להיות מפגן של טפיחה עצמית על השכם. בבעיות האמיתיות של הקיבוצים לא יתעסקו שם


השנה יעסקו חברי הזרם השיתופי בוועידה השנתית בנושא חשוב מאין כמותו – מעורבות ותרומה לחברה בישראל. תכינו רשימה של מעשים טובים, הם מבקשים מהקיבוצים המשתייכים לארגון. אולפנים, חברות נוער, שיקום בני נוער במצוקה, שיהיה מה להראות לעולם.

אפשר כבר עכשיו להבין לאן זה הולך. יישבו שם בחזה נפוח חברי הקיבוצים המדושנים שיש להם הכול, שיכולים להרשות לעצמם גם לחלק משהו לדלת העם, ויעשו רושם גדול על חברי הקיבוצים המתפוררים שכל מה שמעניין אותם זה להוסיף חמישים שקל לפנסיה של חברי קהילתם המזדקנת.

 

ועל מי הם לא יעשו שום רושם? על אזרחי ישראל, שמבחינתם חברי הקיבוצים, והשיתופיים יותר מכל, אינם דוגמה לשום דבר. בשבילם אנחנו חוצנים שמתעסקים בעניינים שאין להם דבר וחצי דבר עם מה שמעניין את האזרח הישראלי המצוי. מבחינתם אנחנו מתחלקים לשניים: אלה שחיים בשמורות טבע שהן שיכון פורח לעובדי המפעל המצליח, זה שרואים אותו מרחוק עוד לפני שנכנסים לקיבוץ; או שאנחנו עדת לוזרים שמספרים לו כל הזמן על עברנו המפואר ומבקשים התחשבות במצבנו הקשה.

 

אם היינו מזמינים אותו, את האזרח המצוי ההוא, לוועידה, היה אומר לנו בערך כך: במקום לבלבל לנו את המוח ולנסות להרשים אותנו עם תרומתכם, קחו מעלינו את הנטל של קיבוציכם המתפרקים. אם תצליחו להוריד מסדר היום שלנו את ההסדרים של קיבוציכם הכושלים עם הבנקים והמדינה - נכיר לכם טובה גדולה יותר מכול תרומה שתתרמו לחברה.

מה בכלל רוצים לעשות שם כאשר מבקשים מאיתנו להביא את רשימת המעשים הטובים, כמו לפני פעולה בצופים? הרי אלה דברים שכבר קיימים, אילו היו מבקשים שנבוא עם רשימת יעדים חדשים להסתער עליהם, זה היה אולי יכול לעשות רושם ואולי גם להוציא מספר פרויקטים מלבבים. אבל לפי מה שמתפרסם ברור שהזר"ש הולך לעשות מפגן אגו והישגים.

***

די ברור למה זה ככה. כי הזר"ש הוא לא ארגון שהוקם בשביל לתרום למדינה. התרומה למדינה היא חובה אזרחית שטובה ונכונה לכל אחד - לנוחי דנקנר, לארקדי גאידמאק, לאחים עופר וגם לתנועה הקיבוצית, שעשתה היסטוריה לא רעה בעניין הזה. הזר"ש, שהוא כזכור למישהו, חלק מהתנועה הקיבוצית, יכול להעלות את הנושא הזה לכותרות יחד עם כל התנועה, אבל אז יהיה עליו להשתתף בקרדיט עם כל הסוטים - ואז מה הרווחנו?

זה לא שמישהו שכח שם בשביל מה קיים הארגון. הם יודעים טוב מאוד, אלא שבעניין הקטן הזה אנחנו מגיעים לוועידה הזו רק עם מפלות. דגניה וגעש הן רק האחרונות ואם יעשו מאמץ תודעתי יוכלו אולי לשכוח עד הועידה את דורות ושובל, אבל מי יודע, אולי עד הוועידה יהיו חדשות...

כמו במשפחה פולנית טובה, הזר"ש מחליף את נושא השיחה עוד לפני שזו נפתחה. כי למה לדבר על דברים לא נעימים כמו קיבוצים מתפרקים שחלקם הולכים אל סופם העלוב על פי ההלכה הפסוקה על ידי מועצת גדולי הזר"ש?

הארגון הזה מובל ברובו על ידי מנהיגים מקיבוצים עשירים ומרופדים, שיודעים מה המצב בתנועה אבל זה לא מתאים להם בדיוק עכשיו. הם יודעים שחלק לא קטן משותפיהם האידיאולוגיים יגיעו לוועידה כנצרכים ולא כתורמים. הם חושבים אולי לתת להם הרגשה טובה כאשר הם משתפים אותם בקרדיט על תרומתם. אבל אם אותם נציגי קיבוצים בקשיים הם לא מטומטמים אמיתיים וכהי חושים חסרי תקנה - הם ירגישו רע מאוד שם. אם יגיע מישהו מנירים, למשל, הוא יבוא עם רשימה ריקה. אולי הוא יוכל לספר לכולם שניתאי ממגוון, שהם אולי הנציגים היחידים שיש להם מה להציע, הוא בן נירים. זהו, פחות או יותר. וגם אם יימצא כאן איזה חייל בודד או בית ראשון במולדת – מה לזה לקיבוץ השיתופי דווקא?

***

שבו בבית חברים, ותעשו חשבון נפש אמיתי של כישלונותיכם המתמשכים, בנושא שהוא תכלית קיומכם. שבו ותחשבו על הקיבוצים שאתם יודעים יפה מאוד שאין לכם עבורם פתרון שיתופי. אלה שאתם ממשיכים לדרבן אותם הלאה במורד הדרך המובילה אל פתרון יום הדין, גולת הכותרת של מפעלכם – התקנון הרדום. זה שמבטיח שבסוף הידוע מראש, אם לא יהיה קיבוץ שיתופי - לא יהיה קיבוץ בכלל.

שבו ותעשו את חשבון נפשכם מהוועידה הקודמת. תחשבו כמה קיבוצים עברו מאז את השינוי, זה שנשבעתם להילחם בו ללא פשרות, ותוכלו אולי להבין איפה תהיו בוועידה הבאה.

ואולי לא מאוחר להסיק מסקנות שאפשר יהיה לחיות איתן. בלי לייצג את נפגעי השינויים בקיבוצים שכנים, בלי להדיח את הרשויות לחטט בספרים של קיבוצי השינוי במגמה לתקוע מישהו בדרך, ובלי מלחמות ומאבקים חסרי תוחלת. 

 

למאמרים בנושא הכנס


נכתב בתאריך
12/4/2007הרשמה לניוזלטר שלנו