עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

כמה עניינים בטרם חג - על אביב נעורים של השינשינים * על נטרול פוליטי בתנועה * על הצורך בשני עיתונים * ועל השליחות

כמה עניינים בטרם חג
מאת יואל מרשק, 2.4.2007
אולמרט ומרשק בכנס השינשינים

 

 

 

על אביב נעורים של השינשינים

על נטרול פוליטי בתנועה

על הצורך בשני עיתונים

ועל השליחות 


1.     כנס ארצי של משרתי שנת השירות

עוד חודש יצעדו 1200 משרתי שנת שירות עם חניכיהם בעצרת האחד  במאי ברחובות תל אביב ויערכו מפגן עם דגלים אדומים ונאומים של בני נוער כנגד מדיניות הרווחה הקורסת ואדישות הממשלה והכנסת – נוכח הנתונים המעידים כי ישראל היא במקום ראשון בפערים כלכליים בעולם המערבי.

השבוע הם השתתפו בהמוניהם בכנס ארצי עם ראש הממשלה ושרת החינוך. באותו כנס הם לא התפרצו, לא העליבו, לא רקעו ברגלים. זאת משום שהם מודעים לתפקידם: אנשי חינוך שהדוגמא האישית חשובה להם מכל. חלקם באו לכנס יחפים נושאים תרמיל גדול שבתוכו רק ספרים ומחברת לפעולה חינוכית. הברק בעיניהם הסגיר אותם. חיבר אותם אל המדינה בחיבור אישי, שלוקח אחריות. השינשינים הוכיחו דווקא כי גדל כאן דור חדש, הסולד מאלימות, מניכור, שמכיר דרכים חינוכיות על מנת להשפיע על אנשים והמציאות.

 

2.     ועדת חקירה ממלכתית

כל יום שעובר מבהיר לכל כמה ועדה שכזאת חסרה בנוף השלטון בארץ. במדינה שבה הנחקר הראשי ממנה את החוקר, הכל יכול עוד לקרות, בכל בוקר נקום לבג"צים ולפרסומים חדשים בעניין.

תביעתי להקמת ועדת חקירה ממלכתית לפני חצי שנה בנושא זכתה לתגובת ח"כ שי חרמש כדלקמן:

"כנראה שיואל טרם הפנים את העובדה שהתנועה הקיבוצית המאוחדת היא שילוב פוליטי בין שלוש מפלגות אשר עמדותיהן בסוגית מדינה אינן בהכרח זהות. גדולתה של התנועה הקיבוצית שהשכילה להכניס תחת קורת גג אחת שלוש מסגרות פוליטיות ולהבטיח יחדיו את מיטב האינטרסים האידיאולוגיים כמו גם הפוליטיים והכלכליים. קריאות מסוג זו של מהרשק מחייבות אותנו ב'קדימה' להודיע שאנו מתנגדים לה בכל תוקף".

ואכן, למרות תמיכת "השומר הצעיר" וחברים רבים לא נערך דיון. לא גובשה עמדה, נכשלנו בתביעתנו.

אבל האמת היא ששאלת ההפנמה שיש שלוש מפלגות שהן היום חלק מהתנועה הקיבוצית, היא היא שורש הבעיה. כל זמן ששלוש מפלגות אלה מאכלסות את מזכירות התנועה, היא משותקת מבחינה פוליטית. יש להדגיש - משותקת פוליטית ולא מפלגתית.

אך מהי התנועה הקיבוצית אם לא תנועה פוליטית? האם  תנועה כזאת יכולה להרשות לעצמה שיתוק פוליטי? האם היא נייטרלית מבחינת השקפת עולמה?

"הבטחת האינטרסים האידיאולוגיים, הפוליטיים והכלכליים" על פי דברי שי חרמש, הם למעשה ניטרולם ההדדי.

 

3.     איחוד העיתונים

עצם בחינת נושא העיתונות הקיבוצית מעידה כי חסרות בתוכנו המחשבה והידיעה על הצורך בקשר בין החברים, בין הקיבוצים והמערכת התנועתית. קשר של אינפורמציה, החלפת דעות והשמעת עמדות מביא לדפוסי חשיבה וליצירת כוחות המבקשים להשפיע, לחולל, להניע. עיתון אחד זה דעה אחת, זה גוון אחד של אינפורמציה, זה קול אחד שקובע. אסור שזה יקרה! כי, דווקא בתחום התקשורת יש מקום ל"אלף פרחים כי יפרחו".

בהופעתי בשבוע שעבר לפני הצוות התנועתי שבוחן את הנושא, ביקשתי לא לדאוג לממסד התנועתי, המשופע בשלושה דוברים. הצורך האמיתי לכלי הביטוי הוא של החבר, המבקש להשפיע ולהתחבר עם החבר בקצה השני של המדינה. לכך משמשים שני עיתונים במה נירחבת, צימצומה יהפוך את ההידברות בין אנשי התנועה לקטנה יותר.

 

4.     לאן אני רץ

רבים שואלים אותי. אני מחייך במבוכה ועונה שאני שליח של רעיון ודרך, ושכל עוד הללו בוערים בתוכי אני קיים, חי, נושם ומתקדם. מבחני הוא בחזון, ובהצטרפות חברים נוספים לחזון.

"התחדשות הציונות בקיבוץ" חייבת להביא עמה יותר שקיפות, יותר אמינות, יותר מנהיגות אחראית, פחות ספינים. צריך לישון כמה לילות בשנה בשק שינה על האדמה, ולנמנם כמה לילות בתוך הג'יפ בדרך-לא-דרך כל שנה מחדש, כדי להיות קשור אל האדמה ואל האנשים החיים ממנה. תוך עשור שנים אהיה בוודאי ראש אגף אחר, לא אפעל להדחת איש. היו ויהיו לא מעט טעויות בעבודתי, כמו כל מנהל הנע בין מערכת סותרות. אני מבקש סליחה מכל חבר שחש כי נפגע ממני.

                       נכתב בתאריך
2/4/2007הרשמה לניוזלטר שלנו