עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

סוף סוף שפה שיתופית - לא כל יום ולא בכל מקום מתקיים שיח על ערכי ניהול של מפעל קיבוצי כמו זה שהיה ביום העיון על יחסי מפעל קיבוץ בעין השופט

סוף סוף שפה שיתופית
מאת ליטו חנציס, 25.3.2007

 

 

 

לא כל יום ולא בכל מקום מתקיים שיח על ערכי ניהול של מפעל קיבוצי כמו זה שהיה ביום העיון על יחסי מפעל קיבוץ בעין השופט 

השתתפתי ביום עיון בקיבוץ עין השופט (21.3.07) על יחסים בין קיבוץ למפעליו. למרות הנסיעה הארוכה מהנגב המערבי ואובדן יום עבודה, היה שווה.


כמנהל מש"א מקיבוץ שיתופי שמעתי הרבה על ערכי  שיתוף, קואופרציה, ערך האדם, ערך העבודה וסולידאריות.


לא כל יום ולא בכל מקום מתקיים שיח על ערכי ניהול של מפעל קיבוצי. מכירת חלקים, אובדן השליטה בניהול, שיטת מכרזים,מיזוגים, דירקטורים, סינרגיה, דילול בעלות, הנפקות ודיווידנדים הם מושגים זרים לעולם הערכים שלנו. המתח בין העסקת חברי קיבוץ מכל הגילאים (עד לגילאים מופלגים), חברים עם מוגבלויות, עם מורכבויות, להשתתף במסלול לימודים של צעירים, לעסוק בניהול משתף, לגרום להזדהות עם המפעל, להחזיק באינטרס אישי וכד' לא מתנגש, לטעמי, עם ניהול עסקי של המפעל.


המעורבות של הקהילה בניהול המפעל היא הכרחית. יש צורך להזכיר לדירקטורים מאיפה הם באים בשעה שמרימים יד או מובילים תהליכים בתוך המפעל.

 

יש הכרח לקיים קשר עם הקיבוץ. יש צורך להעמיק את כניסתם של חברינו לעובדה לפני אחרים. יש צורך לזכור שהמפעל נוסד למטרת העסקת חברי קיבוץ ולמען רווחתם.


מנהל מפעל קיבוצי צריך להבחן בפרמטרים אלו ולא רק ברווח.


בקיצור, למדתי הרבה מהקולגות שלי בעין השופט, התחזקתי מתוך רענון ערכים שיתופיים, התמלאתי אנרגיות חיוביות שדוחפות אותי להמשיך ולקיים את המטרות והיעוד שאליהם נבחרתי.

 

אני תקווה שימים כאלו ימשיכו להתקיים, כדי שנוכל להמשיך לצעוד על פי צו החזון.

 

הכותב הוא מנהל מש"א בניר יצחק


נכתב בתאריך
25/3/2007הרשמה לניוזלטר שלנו