עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

המלה שסולקה מהשיח הציבורי - במשך כמעט שני עשורים השתמשו במשפט התאצ'ריסטי "אין דרך אחרת", כדי לדכא כל ניסיון לקרוא תיגר על האופן שבו העולם מתנהל, ונראה שהתפישה הזאת הולכת ומתחזקת

המילה שסולקה מהשיח הציבורי
מאת אנדרו מוריי, גרדיאן, הארץ
אתר הארץ

במשך כמעט שני עשורים השתמשו במשפט התאצ'ריסטי "אין דרך אחרת", כדי לדכא כל ניסיון לקרוא תיגר על האופן שבו העולם מתנהל, ונראה שהתפישה הזאת הולכת ומתחזקת. לא רק אילי הון ימנים טוענים כי הקפיטליזם הוא הדרך היחידה לניהול החברה האנושית. גם הליברלים משוכנעים שאין חלופה לקפיטליזם - למעט אולי התמוטטות למצב של ברבריות.

האינטלקטואל ובעל הטור הבריטי טימותי גרטון אש הצהיר לאחרונה, כי "לקפיטליזם הגלובלי אין מתחרים רציניים, אך הוא עלול להשמיד את עצמו". הסופר והעיתונאי הבריטי מרטין קטל הודיע, כי הסוציאליזם מת לגמרי. בגיליון האחרון של כתב העת "פרוספקט" פורסם סקר שנערך בקרב 35 אינטלקטואלים רבי השפעה בשאלה "מה הלאה". רק ההיסטוריון אריך הובסבאום והפרופסור האמריקאי למדע המדינה אנדרו מורבצ'יק מאמינים שלשמאל ולימין תהיה חשיבות גם במאה הנוכחית. שאר האינטלקטואלים הזהירו, כי הטכנוקרטיה תביס את הדמוקרטיה, נחזה בצורות חדשות של טרור ואלוהים יישאר במרכז התמונה.

ואולם, ייתכן שהאינטלקטואלים הללו קברו את החלוקה לימין ולשמאל מוקדם מדי. כמו בשאר העולם, הפערים בין עשירים לעניים בבריטניה העמיקו בתקופת הלייבור. הפרטת התעשיות התגלתה כהונאה, נשים עדיין מרוויחות הרבה פחות מגברים, אפשר כיום לפטר עובדים באמצעות מגאפון ועוד ועוד.

ואולם, בני המעמדות השולטים ומעצבי דעת הקהל שיכנעו את עצמם שלסוציאליזם, על צורותיו השונות, אין יכולת לפתור את הבעיות של ימינו. בעבר, משברים בסדר גודל כזה היו מביאים חסידים מושבעים של הלייבור לקום על המערכת שיצרה אותם. היום אתם יכולים להיות בטוחים שלא יתקיים שום דיון על אלטרנטיווה להעברת המשאבים הציבוריים לידי מעטים. הדרת המלה "סוציאליזם" מהשיח הציבורי היתה יכולה להיות בעלת היגיון אילו אותו קפיטליזם, שבדור האחרון קיבל חירות לדרדר את העולם לשפל, היה "מספק את הסחורה" הכלכלית, החברתית, המוסרית והסביבתית. הפוסט-סוציאליסטים יאמרו שהכלכלה התייצבה בזכות הקפיטליזם. ובכל מקרה, גם אם פעם היתה תועלת כלשהי בסוציאליזם, היום העולם השתנה ללא היכר.

אלא שזוהי פרשנות היסטורית חמקנית ועתידנות גרועה. בריטניה של שנות ה-60 וה-70 היתה סוציאליסטית רק בסיוטיהם של הקפיטליסטים; בסך הכל היו בה כמה מהמרכיבים הדרושים לבניית חברה טובה יותר. בעלות ציבורית ותעסוקה מלאה היוו בסיס לא רק לצמיחה גבוהה, אלא גם לשיפור רדיקלי בחיי המעמד הבינוני. אותו מעמד נתמך בזמנו בידי איגודים מקצועיים חזקים, שעוצמתם לא היתה אימתנית כפי שטוען המיתוס שנוצר סביבם, אשר הצליחו לפחות לדאוג שאלה הנמצאים בתחתית הסולם לא יידחקו על ידי אלה הנמצאים בפסגתו.

ומה יכול להציע הסוציאליזם של המאה ה-21? ראשית, להקים מחדש את הדמוקרטיה. הקפיטליזם הגלובלי נהפך למושג נרדף לחוסר אונים דמוקרטי, כשאת כל ההחלטות החשובות מקבלים כמה מנהלי תאגידים. סוציאליזם גם מחזק את הסיכוי להציל את כדור הארץ. וכמובן - צדק חברתי. אין הרבה סימנים המעידים על ירידה באי-השוויון בין מינים, בין גזעים או בין העולם העשיר לעני. ההיפך הוא הנכון.

אנדרו מוריי הוא יושב ראש קואליציית "עצרו את המלחמה" ("Stop the War Coalition") ומנהל תקשורת ב-TGWU

 


 


נכתב בתאריך
13/3/2007הרשמה לניוזלטר שלנו