עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הגחלת לוחשת - במסגרת "מעגל הקבוצות", המאגד את הקהילות השיתופיות והקיבוצים העירוניים, קמה התארגנות חדשה בשם "הגחלת". זו תשמש מסגרת רעיונית-ארגו

הגחלת לוחשת
מאת עמרי די-נור, 4.7.2007
מתוך אתר מעגל הקבוצות

 

 

במסגרת "מעגל הקבוצות", המאגד את הקהילות השיתופיות והקיבוצים העירוניים, קמה התארגנות חדשה בשם "הגחלת". זו תשמש מסגרת רעיונית-ארגונית לצעירים הרואים את עתידם בקהילה שיתופית 

שכונה ד' בבאר שבע, רחוב רינגלבלום. עד לא מזמן היה המקום מוקד סחר בסמים, עוני והזנחה. בחלקה הצפוני של השכונה, בבלוק ארוך ואפור, מתיישבים  צעירים גילאי  24-30, חלקם נשואים ועובדים, חלקם עודם סטודנטים. מאחורי הבלוק גינת ירק ארוכה ומטופחת, השייכת לדיירים  החדשים, חברי הקיבוץ העירוני המתהווה - "קמה".

 "קמה" אינה היחידה מסוגה. כמותה יש לא מעט, חלקן טרם נחשפו לתקשורת. קיימות כיום כ-20 קהילות של תנועת הבוגרים של 'הנוער העובד והלומד', המקיימות שיתוף כלכלי-חברתי מלא; ישנם הקיבוצים העירוניים הוותיקים "תמוז" בבית-שמש, "מגוון" בשדרות, קהילת "בית-ישראל" החילונית-דתית בשכונת גילה, המקיימים אורח חיים שיתופי ופעילים מאוד באזוריהם.

 

לאחרונה הוקמו קהילות נוספות, ביניהן "קבוצות הבחירה" במגדל העמק ונצרת עילית, קהילת "שחר" ביקנעם, שחבריה הם בוגרי מכינת רבין, וקבוצה של בוגרי 'בינה', השוכנת בקריית שלום שבדרום תל-אביב.

הקיבוצים העירוניים והקהילות השיתופיות הללו מאורגנים תחת הגג של "מעגל הקבוצות", המהווה מסגרת ארגונית לגופים אלה.

***

במסגרת "המעגל" קמה לאחרונה התארגנות חדשה בשם "הגחלת", שנועדה "לזרוע ולהנביט" קהילות שיתופיות נוספות. "הגחלת" תשמש בית רעיוני וארגוני לקבוצות קטנות, בעיקר לבודדים, הנמצאים ב"תקופת ביניים" של חייהם ורואים את עתידם כחברים בקהילה שיתופית כל שהי: המדובר בבוגרי צבא שהיו חברים בתנועות נוער, בבוגרי מכינות, בסטודנטים ובאנשים צעירים "בעלי נשמה יתרה".

 

הגחלת מקיימת מפגשים ארציים חודשיים בהם לומדים ודנים בנושאים שיעצבו  את מהות ופעילות הקהילות השונות בנושאים כגון, יהדות, אקולוגיה, החזון הציוני, השיתוף, מקום משכנה של הקהילה המתגבשת, אופייה וקצב הקמתה. לאחר התגבשות הקבוצה ויציאתה לדרך, היא תיפרד מרחם "הגחלת" ותוכל להצטרף, לפי רצונה, למעגל הקבוצות, כאחת הקהילות השיתופיות.

 

הרעיון השיתופי חי ונושם, אך ישנה בעיה להגיע לאנשים נוספים. לבן אדם בודד קשה להצטרף בגפו לקהילה שיתופית, או למצוא אנשים נוספים הנמצאים באותה נקודה. מי שלא עבר מסלול הכשרה ארוך דרך תנועת הנוער או שנת שירות עלול למצוא את עצמו ללא כתובת למימוש צעד כזה. את הכתובת הזאת מבקשת "הגחלת" למלא.

 

***

המפגש הקרוב של "הגחלת" יתקיים בקיבוץ "תמוז" בבית שמש,  בשי-שבת, ה-9-10.2

לפרטים:

אליעד 054-6735360 Eliad_melamed@walla.com  

עמרי- 054-6734294 omridunour@gmail.com

 

הכותב הוא סטודנט במדרשה באורנים ופעיל ב"הגחלת"


נכתב בתאריך
4/2/2007הרשמה לניוזלטר שלנו