עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

בין רוצה לצריך / לעשות את הדברים נכון (2) - חלוקת הטובין בין בני האדם היא שם המשחק ודורשת מהם מאמץ גדול. לא פעם הם מואסים בצורך להתאפק, שוברים את

בין רוצה לצריך / לעשות את הדברים נכון - 2
מאת רפי אשכנזי, 23.1.2007

ראשי > קיבוץ-קיבוץ


היידה חזרה ליער

חלוקת הטובין בין בני האדם היא שם המשחק ודורשת מהם מאמץ גדול. לא פעם הם מואסים בצורך להתאפק,  שוברים את הכלים והיידה חזרה ליער. למען עתידנו כבני אדם בואו נתמוך בעולם של "הצריך" ובמינון נכון ואחראי לממש גם את מה שרוצים 


באחרונה עסוקים עם ישראל והתקשורת באובססיביות בשאלת המנהיגות. בין השאר הם מרבים לצטט את  שנהג לומר בן גוריון (שבזמנו גם הוא היה שנוי במחלוקת) שנחשב היום כמנהיג האולטימטיבי של תקומת עם ישראל: " לא נבחרתי כדי לספק את רצון העם אלא כדי להובילו למה שהוא באמת צריך".

אם נחזור אל עצמנו, יבחנו וישאלו עצמם החברים כתרגיל, "מה אני רוצה, ולחילופין מה אני צריך". נראה שהעניין לא קל לתשובה והרבה יותר נוח לעקפו.

הבה נניח שאנחנו יודעים מה אנחנו צריכים, אזי הבעיה שלנו היא מהי הדרך הנכונה להשיגו (אגב, משמעות המושג אורתודוקסיה היא הדרך הנכונה!). כדאי לדעת שגם אם נבצע את הכל נכון עדיין ההצלחה אינה מובטחת. הדבר הממשי היחידי הוא שפעלנו נכון. הדבר דומה למשחק כדורגל: אנחנו משחקים על מגרש חוקי, 11 שחקנים מכל צד, שני שערים, שופט ושופטי קו כאשר הכל תואם את כל הכללים. האם זה מבטיח ניצחון?? ברור שלא, יש צורך בשחקנים טובים, מאמן המבין את נפש שחקניו, בטקטיקת המשחק ומערכת לוגיסטית ראויה, אבל, בלי חוקי המשחק וכל שאר המרכיבים לא ניתן אפילו לחלום על תוצאה ראויה והוגנת. ישנה כמובן האפשרות שקבוצה אחת תשתמש בחוקי רוגבי במשחק כדורגל, ותצליח להבקיע שערים. האם אז ניתן  לקרוא לזה ניצחון?? בדרך כלל הברברים ישחקו בחוקי רוגבי וינצחו, אך ניצחון מסוג זה הוא זמני והרסני שבדרך כלל לא נושא שום בשורה ראויה.

***

וכעת לעניינו הניהולי " איך לעשות את זה נכון". אני רוצה להסתכן ולהציג דרך שאולי תקומם לא מעטים. אני מציע לאזרח את המושג הצבאי "נוהל קרב". נדמה לי שלא מעט מבנינו נחשפו ואף עשו בו שימוש. נוהל הקרב הוא שיטת חשיבה כיצד לתכנן משימה הניתנת מדרג פוקד. בתיכנון יש להתחשב בכל הגורמים העומדים בפנינו בשטח. זה מתחיל בקרקע, בכוחותינו, באלה העומדים מולנו, בלוח זמנים, בתאום עם כוחות שכנים... ולבסוף להציע כמה דרכי פעולה אפשריות שמהן נבחר את העדיפה. את פקודת המבצע נותן הדרג הפוקד להרכבי כוחות שונים (כוחות משוריינים, חיל רגלים, ממוכנים יש לפעמים כוחות ימיים וכוחות אוויר) ובשטחים שונים (הררי, מישורי...). כולם כפופים לאותה פקודה של הדרג הפוקד למרות השוני בשטח, בהרכבי הכוחות. כלומר כולם חותרים לאותה המטרה. זה יבטיח ניצחון??? לא בטוח אבל זה יבטיח שעבדנו נכון כמו בכדורגל.

גם לנו במעגל השיתופי יש הרכבי כוחות שונים החותרים לאותן כוונות מחוקק אשר יוצרות את הרעיון השיתופי. מצד אחד יש לנו את משמר העמק ה"משוריינים" ובקצה השני את "מעגן מיכאל ויראון" הליברליים דוגמאת יחידות "הנח"ל". כולנו פועלים בתנאים שונים עם הרכבים אנושיים שונים, יש בנינו מתועשים כבדים בעלי נכסים ראויים, לעומת אחרים, וכולנו חותרים לממש את הרעיון השיתופי.

מאחר ואנחנו לא חברה מקרית המתנהלת ע"פ קפריזות, יש חשיבות עליונה לעבודה נכונה ומסודרת, הכוללת בסופה גם הפקת לקחים (לקח והשיג) מושג רחוק מההתנהלות של היום. גם כאן חשובים מאוד השחקנים, המאמנים...

אי אפשר לסכם מבלי להזכיר את הברברים. העולם שלהם כאוטי המבוסס על מה "שאני רוצה" והעיקר כמה שיותר. מאחר ובעולמנו הטובין מוגבלים ואינם בחלוקה חופשית נהיה נדונים למאבקים קשים בנידון. בעולם החלופי המתבסס על מה "שאני צריך" נדרש מהאדם לשלוט ביצריו ולהשלים שזה המחיר כאשר חיים עם בני אדם אחרים על כל היתרונות והחסרונות. היסטורית חלוקת הטובין בין בני האדם היא שם המשחק ודורשת מהם מאמץ גדול. לא פעם הם מואסים בזה ובצורך להתאפק, ואז שוברים את הכלים והיידה חזרה ליער. אז למען עתידנו כבני אדם בואו נתמוך בעולם של "הצריך" ובמינון נכון ואחראי לממש גם את מה שרוצים.  

(בואו נבדוק את השפה המדוברת בינינו: הקיבוץ מספק את צרכי חבריו או את רצונותיהם) .

 


 

לעשות את הדבר הנכון - א
למאמרים של רפי אשכנזי


נכתב בתאריך
23/1/2007הרשמה לניוזלטר שלנו