עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

המכדרר - יסופר כאן כיצד רכילות על "חבר בטלן" שימשה תירוץ לקידום תהליך הפרטה (שנידחה), ועל איך הפך הבטלן למרכז ענף
שיתופי-חדשני / אורי הייטנר
המכדרר
14.1.2007

ראשי > קיבוץ-קיבוץ

 

 

 

יסופר כאן כיצד רכילות על "חבר בטלן" שימשה תירוץ לקידום תהליך הפרטה (שנידחה), ועל איך הפך הבטלן למרכז ענף


מעשה שהיה או לא היה, כך היה או לא היה.

תגר הוא קיבוץ שיתופי. קיבוץ שיתופי, אבל לא קיבוץ שמרני. לאורך השנים, ביצע הקיבוץ שינויים רבים, חלקם דומים לשינויים שעשו קיבוצים מופרטים, חלקם שינויים בכיוונים אחרים, אך כל שינוי קידם את רמת השותפות בתגר. אחת לכמה שנים, פותח הקיבוץ את אורחות חייו לדיון מחודש, פתוח, מתוך נכונות לשינויים. לעתים התהליכים הללו מונחים בידי חברי תגר. לעתים מוזמנים מנחים מבחוץ.

את אחד התהליכים הנחה יועץ ארגוני, ניסן ארז. בניגוד למנחים אחרים, שהבינו את מקומם כמנחים המסייעים לחברי תגר לדון בעצמם, ארז בא עם אג'נדה. הוא ילמד את הקיבוצניקים האלה את עובדות החיים. הוא יפוצץ להם את הבועה.

בראשית התהליך, ארז הנהיג כלל ברזל - אסור להשמיע את המילה "אבל". "אם אתה מכניס למשפט את המילה 'אבל'", הוא הסביר, "כל מה שאמרת לפני המילה הזאת כבר לא קיים". במילים אחרות – עזבו אותי ממורכבות, עזבו אותי מלבטים, עזבו אותי מהסתייגויות. עזבו אותי באמשכ'ם. עכשיו אנחנו מתקדמים. אל תעכבו את התהליך.העגלה נוסעת, אין עצור.

האג'נדה של ניסן ארז היתה פשוטה מאוד, פשטנית מאוד, בלי אבל. "אתם פראיירים, ועליכם להפסיק להיות פראיירים". ולמה חברי תגר הם פראיירים? "אתם משקיעים את כל כוחותיכם ומרצכם בקיבוץ, אבל חברים שלכם מתבטלים ומקבלים בדיוק כמוכם. הם מתעלקים עליכם". "בעיות עבודה", נהגו חברי תגר לכנות את אותו קומץ של חברים בעייתיים. "תת תורמים" כינה אותם ארז. וכמו כל אמירה פופוליסטית, היא קנתה שבת בקרב חברים בפורום. הרי כמו בכל קיבוץ, גם בתגר יש מי שקומץ בטלנים מערערים את יציבותם. גדעון ויואש, האמונים מזה שנים על משפטי שדה, לא יכלו שלא לקפוץ על המציאה כמוצאי שלל רב. "סוף סוף מטפלים בהם".

בראיונות אישיים עם חברים בקיבוץ, שמע ארז סיפורים שאוששו את טענתו והיו לדלק במסע הצלב שלו. סיפרו לו על שוקי, שהתקבל לא מכבר לחברות, והוא "בעיית עבודה". מישהו סיפר לו שראה את שוקי משחק כדורסל בשעת העבודה.

שוקי היה למרכז הדיון. הרי מיהו ומהו קיבוץ תגר? תסמונת שוקי. חייב לחול שינוי, כדי שלא תהיה עוד תסמונת שוקי. "אתם פראיירים. הוא עובד עליכם בעיניים", פקח ארז לחברי תגר את העיניים.

אבל לא היה צורך להזכיר את השם שוקי. כיוון שלארז היה קוד. הוא העטה על פניו חיוך רע ובתנועות פנטומימה בידיו "כידרר". והכל ידעו על מה הוא מדבר ועל מי הוא מדבר. ואם מישהו אמר משהו שסטה מהקו של ניסן ארז, או אם מישהו אמר משהו שיש בו "אבל" בביטוי הקו, מיד "כידרר" ארז, לקול צחוקם של הנוכחים, והכל היה ברור. אתם מאמצים את מוחכם במחשבות מורכבות, אבל בינתיים שוקי מכדרר. הוא צוחק עליכם.

בקיבוץ תגר נהוג היה לדבר על תסמונת ה-80:20. 80% מזמנם של המזכיר, של המזכירות, של הציבוריות הקיבוצית, מוקדש לבעיותיהם של 20% מהאוכלוסייה. בתהליך ה"אסטרטגי" בהובלת ניסן ארז, 95% מהזמן הוקדש ל-5% מהאוכלוסייה.

מאז חלפו כמעט 15 שנים. תגר נשאר קיבוץ שיתופי. כקיבוץ שיתופי הוא ממשיך לשמור על מוסר עבודה גבוה מאוד ולתבוע מחבריו מוסר עבודה גבוה. כקיבוץ שיתופי, יש בו נורמות מחייבות בתחום העבודה והפרנסה. כקיבוץ שיתופי הוא מתמודד עם חברים שאינם עומדים בנורמות, ומשיג תוצאות נאות. כקיבוץ שיתופי הוא סיפור של הצלחה כלכלית וחברתית.

שוקי מרכז היום ענף שירות בקיבוץ. הוא אינו ואף פעם לא יהיה ממנהיגי תגר. הוא לא יהיה מזכיר וגם לא מרכז משק. הוא גם לא שייך לחוג החברתי המוביל בתגר, וכנראה לא ישתייך לחוג זה גם בעתיד. אבל התדמית שלו רחוקה ת"ק פרסה משל "בעיית עבודה", "תת תורם" וכו'. התדמית שלו היא של חבר חרוץ, מסור לעבודה, פדנט עד אובססיה. מי זוכר בכלל את תדמית המכדרר?

... ומקורות יודעי דבר יודעים לספר, שמידי פעם, בשבת בבוקר, שוקי נצפה מכדרר במגרש הכדורסל. 

 נכתב בתאריך
14/1/2007הרשמה לניוזלטר שלנו