עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

התפקד! - היסודות הארגוניים שעדיין נמצאים בתנועה הקיבוצית מאפשרים לה, פוטנציאלית, להיות מרכזית בעיצוב מפלגת העבודה והמדינה בכלל. צעד ראשון – להתפקד למפלגה

!התפקד
מאת אלעד הן, 9.1.2007
לחצו להודעות המחוז בנושא המפקד

 

 

היסודות הארגוניים שעדיין נמצאים בתנועה הקיבוצית מאפשרים לה, פוטנציאלית, להיות מרכזית בעיצוב מפלגת העבודה והמדינה בכלל. צעד ראשון – להתפקד למפלגה 

התנועה הקיבוצית הסכינה לשלב בין בנייה פנימית של חברה שוויונית וצודקת ככל האפשר  למעורבות פוליטית למען סדרי החברה הכללית ברוח זו. בשנים האחרונות אנחנו עדים להתפרקות של התנועה משני תחומי הפעילות – ככל שהתנועה מפריטה את עצמה היא מתפרקת מכוחה הפוליטי. זה אינו  תהליך הכרחי. על התנועה הקיבוצית להמשיך ולקחת חלק פעיל בעיצוב החברה הישראלית באמצעות הפוליטיקה. וצעד ראשון – להתפקד למפלגה.

אז למה בעצם להתפקד? אפשר להתפקד כי אנחנו אנשים שחיים בחברה שהפוליטיקה מנהלת אותה. כל אדם רציונאלי המכלכל את צעדיו האנוכיים ביותר, ירצה לקחת חלק גם בניהול השדה שמעצב את החברה שבה הוא חי.

הקיבוצים, כמו כולם, תלויים בהחלטות פוליטיות. מכסות ומחירי מים, תקנים בתעשייה, מדיניות כלכלית שמשפיעה על יבוא ויצוא, כל אלה כלולים, לדוגמא, בחוק ההסדרים בו נאבקו חברי מפלגת העבודה (וכאן יצוינו לטובה אורית נוקד ושלי יחימוביץ' ששקדו על כל סעיף ולא נתנו לדבר לעבור בלי בחינה, שאילתה, ומו"מ). מתפקדים מהקיבוצים יכולים וצריכים לתת גיבוי למהלכים כאלה ואפילו מתוך אינטרסים מגזרים צרים או רחבים ככל שיהיו.

 

אבל זו הזווית הצרה. חשובה ממנה הזווית הרחבה. בעבר הייתה התנועה הקיבוצית מחויבת בו זמנית לבנייה הפנימית של חברת מופת ולמעורבות בקביעת סדר היום הלאומי בכל תחום. מעורבות זו נבעה מתוך תפיסה שאת החברה יש לעצב לפי אותם ערכים שעיצבו את הקיבוץ פנימה: צדק, שוויון, ערבות הדדית. הקיבוצניקים היו פעילים בכל רמות הפוליטיקה והעשייה הלאומית מתוך תפיסות אלה ובהתאם – היו מגזר חזק ומשפיע הן בתוך המפלגות והן בציבור בכלל למרות מספרם הזעום. והרי זה פלא - עם התרחקותה של התנועה הקיבוצית מהאידיאלים הפנימיים של חברת מופת היא הולכת ומאבדת עניין בהשפעה על החברה. חברי קיבוצים כאילו אומרים לעצמם: כבר בחרנו לוותר על השיתוף כסוג אחד של ההתאגדות מול העולם, כעת עלינו להשלים את המהלך ולהיות המון לא מעורב בכל רמ"ח אברינו, ולהפסיק לנסות לעצב את החברה. חברי קיבוצים איבדו גם את המפלגה כסוג של התאגדות בתוך העולם, לעיצוב העולם.

 

היסודות הארגוניים שעדיין נמצאים בתנועה הקיבוצית מאפשרים לה, פוטנציאלית, להיות מרכזית בעיצוב מפלגת העבודה והמדינה בכלל. מחוז הקיבוצים הוא עדיין הגדול ביותר ונציגת הקיבוצים בכנסת קשובה לחבריה. הבחירה האם להמשיך ולהשתתף במעשה הפוליטי נתונה בידי החברים.

ההתפקדות למפלגת העבודה לקראת הבחירות ליו"ר נמשכת עד ה-30 בינואר. פעם היו קיבוצים שההתפקדות בהם היתה אוטומטית. היום כבר כמעט שלא. האחריות עברה לחבר הקיבוץ וחבר הקיבוץ, שיתופי או לא, צריך להחליט – להתפקד ולקחת חלק או לוותר על התפקדות ועל עיצוב החברה הישראלית ועתידו בתוכה.

 

הכותב הוא חבר ביסו"ד (ישראל סוציאל דמוקרטית) וחבר בתנועת המחנות העולים – קבוצות הבחירה


נכתב בתאריך
9/1/2007הרשמה לניוזלטר שלנו