עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הזמנה לשותפות - מחשבות על המאמץ לקיים חיים שיתופיים בזמן הזה והזמנה להצטרף לקיבוץ עירוני

הזמנה לשותפות
מאת אסנת אלנתן, 24.12.2006
לאתר קיבוץ תמוז


 

מחשבות על המאמץ לקיים חיים שיתופיים בזמן הזה והזמנה להצטרף לקיבוץ עירוני

בנעורי (שכפי שמלמד לוח השנה  - היו די מזמן) חשבתי לא פעם בגעגועים על  חלוצי העלייה השנייה והשלישית.  חשבתי שבמובנים רבים היה להם יותר קל מאשר לנו לחיות בשיתוף, לשאוף לשוויון, למצוא טעם ומשמעות ב"יחד".

מאז אותן שנים בתנועת הנוער ועד היום אני מתמידה במאמצים הללו:  קיבוץ,  ערבות הדדית, שותפות, חיפוש אינסופי אחרי "משהו אחר" שאיננו  חלק מהמצב החברתי המקובל של בני גילי. אותו "משהו" שמעבר לעבודה ולפרנסה, מעבר לגידול הילדים, מעבר למשכנתא ולדאגות לעתיד הקרוב והרחוק.  בימים הקרובים ימלאו 11 שנה לחיי בקבוץ תמוז והחלטתי לשתף אתכם בתשובותי לשאלה: למה בתמוז קל (לי)  יותר לחיות בשותפות מאשר  במקומות אחרים: נסתפק בשלוש סיבות בתקווה שחלק מהקוראים יסתקרנו וירצו לשוחח איתנו- חברי תמוז- באופן אישי:

 

  • בתמוז אין מזכירות, אין תקנונים ואין ממסד. אנחנו חיים יחד  (15 משפחות נכון להיום) – כמו "חמולה" גדולה. כאשר לא  יצאתי ללמוד, כאשר לא נסעתי לחו"ל, או כאשר חיי אינם מתנהלים באופן הרצוי –  קשה לי מאוד להאשים בכך את "הקיבוץ".  בתמוז יש סיכוי סביר שהסיבות שהדברים בחיי  אינם מתנהלים כפי שהייתי רוצה אינן קשורות לאסיפת הקיבוץ, ולא למזכירות (הלא קיימת) ולא למרכז ועדת חברים...

 

  • בתמוז אין ענפים. לקיבוץ  תמוז אין אמצעי יצור. החדשות הרעות הן שעלינו לחיות משכר העבודה של כל החברים (כולנו עובדי חוץ) ולא מרווחים של מפעל  זה או אחר. החדשות המצוינות הן שכולנו עוסקים במקצועות  שלמדנו, שהסיכון הכלכלי והעומס החברתי הנובעים מהיות  בעלים של אמצעי יצור אינם מוכרים לנו. תכל'ס- שהיחסים בינינו משוחררים מהמתח של הצורך לעבוד יחד.  חמולה גדולה כבר אמרנו?

 

  • החיים בתוך בית שמש מזמנים את כל הטוב  וכל הרע שבחיים בלב ליבה של החברה הישראלית. אנחנו לא צריכים לצאת ל"שליחות" או  "להתנדב"  בעיירה הסמוכה. אנחנו העיירה הסמוכה. כאמור יש במצב הזה הרבה דברים טובים (מפגש  טבעי עם כל גווני החברה הישראלית, קופת חולים, חוגים לילדים,  ובנק במרחק הליכה,  וגם הרבה דברים כואבים (מערכת עירונית מאכזבת, קושי להשלים עם רמת  החינןך בבתי ספר מסוימים ועוד)

 

 

למה אנחנו מחפשים משפחות שתצטרפנה אלינו?
כיום תמוז מונה 15 משפחות של חברים ומועמדים. בתהליך החשיבה האסטרטגית שאנו מקיימים בימים אלו  אנחנו מתחילים להגיע למסקנה שבשנים הקרובות אנחנו שואפים להגיע לקיבוץ שימנה  כ– 20 משפחות.

חיינו מבוססים על מעורבות ומחויבות חברתית במעגלי ההשתייכות השונים שלנו: המשפחה, קהילת תמוז, מקום העבודה, העיר בית-שמש והחברה הישראלית בכללותה. אנו מקיימים חיי תרבות יהודית מתחדשת, השואבת מלוח השנה העברי ומסדר היום החברתי-פוליטי של החברה הישראלית. בפועל – אנחנו אוכלים יחד ומקיימים קבלת שבת בכל ערב שבת, חוגגים יחד את כל חגי ישראל  ואירועי מעגל השנה של השותפים: ברית, בר מצווה, חתונה וכד'.
אנחנו  מרגישים שחשוב מעגל השותפים יהיה רחב מספיק כדי שנצליח לקיים  את כל מעגלי היצירה והשיתוף שחשובים לנו. לכן החלטנו לקלוט בשנתיים הקרובות עוד משפחות בגילנו כדי להגדיל את הקיבוץ ולהרחיב את  מעגלי העשייה והיצירה.


את מי אנחנו מעוניינים לצרף?
אתכם, שזקוקים לשינוי בחייכם, ומוכנים לבחון הצטרפות לקהילתנו ולאורח חיינו.
בכוונתנו להזמין שלוש משפחות לתהליך קליטה בתמוז לקראת שנת הלימודים תשס"ח

צרו עימנו קשר כבר היום:
klita@tamuz.org.il  או בטלפון: 052-4471554 (תמר)

הכותבת היא חברת הקיבוץ העירוני תמוז 


נכתב בתאריך
24/12/2006הרשמה לניוזלטר שלנו