עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

תשתית נכונה לשכונה - דווקא הדברים היפים שהצלחנו לבנות בבית קמה בתור קיבוץ, הופכים אותנו לאטרקטיביים יותר גם כיישוב קהילתי
תשתית נכונה לשכונה
מאת יזהר בן נחום, 30.11.2006

 

דווקא הדברים היפים שהצלחנו לבנות בבית קמה  בתור קיבוץ, הופכים אותנו לאטרקטיביים יותר גם כיישוב קהילתי    

 


אחרי הטור העגום בעלון הקודם, שבו ביכיתי את מותה של ארוחת הערב בליל שבת, יש לי הפעם סיבה לכתוב טור חיובי. בסקר "איתור ומיפוי צרכי התושבים", שנערך על-ידי חברת "אליקסיר" עבור המועצה האזורית שלנו, התברר שתחושת הבית של תושבי בית קמה גבוהה יותר מאשר בכל יישוב אחר במועצה. למען הגילוי הנאות יש לציין, שהשאלה התייחסה לתחושת בית במועצה האזורית ולא ביישוב המסוים שבו אתה גר, אבל אני מרשה לעצמי להניח, כי מי שאינו שבע רצון מיישובו לא ייתן ציון גבוה גם למועצה האזורית. נתון מעניין עוד יותר ואפילו מדהים, הוא מידת רצונם של התושבים שילדיהם ימשיכו להתגורר ביישוב. על-פי הסקר אנחנו מובילים גם בנושא זה. אפשר, כמובן, לשפוך מים קרים ולהזכיר שמדובר ברצונם של ההורים ולא של הבנים. הורים, מטבע הדברים, היו רוצים לראות את הילדים והנכדים בקרבתם. אבל ההורים הם הורים בכל היישובים ובכל זאת יש הבדלים בין יישוב ליישוב. אין מנוס מלומר שתושבי בית קמה (לפחות אלה שנדגמו בסקר) רואים את בית קמה כמקום שכדאי לבניהם ובנותיהם לחיות בו ולהקים בו משפחה.

***

מישהו יכול להסביר לי איך זה קרה? הרי זהו הקיבוץ שאחרי 57 שנים לקיומו יש בו כמאה חברים ומתוכם כעשרה מתחת גיל 49. זהו הקיבוץ שרק 14 מבניו חיים בו היום במעמד של חברים. כן, אני יודע מה אתם עומדים לענות לי. חלק גדול מאלה שענו על הסקר הם תושבים ולא חברים וכל המשיבים, חברים כתושבים, מתייחסים לעתיד של ילדיהם ביישוב בית קמה ולא בקיבוץ בית קמה. אז מה המסקנה? תוותר על הקיבוץ, תהפוך אותו ליישוב קהילתי והבנים שסירבו לחזור כל השנים יתחילו לזרום בהמוניהם?

זה מה שאומרים כל הזמן וקשה להכחיש שזה עובד בשטח. לא סתם קובעים חוקי המתמטיקה שככל שהמכנה קטן יותר, המספר גדול יותר, אבל זה עדיין לא עונה על השאלה למה ההרחבה הקהילתית בבית קמה נראית היום יותר אטרקטיבית מההרחבות במושבי "יחדיו" ולמה לשומריה, למשל, לא נהרו המוני מתיישבים כשניסו להקים שם הרחבה קהילתית? עם כל הכבוד לקרבה לכביש הראשי ול"ניצני הנגב", שכבודם במקומם מונח, יש לבית קמה יתרון נוסף.

בית קמה הוא בית. תמיד הוא היה בית ואת זה אני אומר כמי שלא נולד בו, אלא הגיע אליו בגיל עשרים מקיבוץ עשיר וגדול יותר. אחד מהעובדים הסוציאליים שעבדו בבית קמה בעבר כתב בדברי הפרידה שלו: "זה קיבוץ שחבריו אוהבים אותו, אבל לא מעריכים אותו". לאורך כל השנים רדפה את בית קמה תדמית הלוזר, בעיקר בתחום המשקי והכלכלי, אבל תמיד נשבה על מדרכותיו רוח חמה של בית וכל מי שנכנס בשער חש אותה.

***

זה לא מקרה שגם בשיאו של המשבר הכלכלי לא מיהרנו, כפי שעשו קיבוצים אחרים באותו מצב, לרוץ לפתרונות קלים ולפגוע קודם כל בקשישים, בחיילים ובמשפחות עם ילדים. מי ששמע, באותו מפגש תושבים, איך אחת מעובדות המועצה, שבונה בימים אלה את ביתה בהרחבה, מדברת בהערכה על החגים בבית קמה, מי שרואה את היחסים החמים שנרקמים אצלנו בין תושבים וחברים, מי שראה את הציון הגבוה שקיבל בסקר של המועצה החינוך הבלתי-פורמלי בבית קמה, יבין אולי שבכל זאת, לא בכל הדברים נכשלנו במשך כל השנים. דווקא הדברים היפים שהצלחנו לבנות כאן בתור קיבוץ, הופכים אותנו לאטרקטיביים יותר גם כיישוב קהילתי.    

בעיתון "הדף הירוק" מסופר על קשיים ארגוניים בהקמת הקהילה המשותפת במלכיה. לפי המתואר בכתבה, אנשי ההרחבה רוצים יותר סמכויות בניהול היישוב ועל הרקע הזה נוצרה מתיחות בינם ובין מזכירות הקיבוץ. הקטע המעניין ביותר בסיפור הוא שהבחור מההרחבה מתעמת עם הקיבוץ, כי הוא רוצה לשמר שירותים קהילתיים שהקיבוץ סגר, או עומד לסגור. לאור האווירה האוהדת שיש בבית קמה בנושא ההרחבה והצעדים שנעשים כבר היום במגמה לשלב את המשתכנים בעיצוב דמותה של הקהילה המשותפת, אני רוצה לקוות שנעבור את הגשר הזה בצורה חלקה ככל האפשר. אם דווקא המשתכנים יהיו אלה שימשכו לכיוון של יותר קהילתיות ויותר יחד, אותי זה ישמח.

 


נכתב בתאריך
1/12/2006הרשמה לניוזלטר שלנו