עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מי מפחד מכנס געש - הנתונים הקשים על מצבם של חברים רבים בעקבות תהליכי הפרטה, הם סיבה ראויה לקיומו של כנס געש שידון בנושא "חבר הקיבוץ והשינוי"
מי מפחד מכנס געש
מאת יואל מרשק, 21.11.2006
לכתבת ערוץ 2

 

הנתונים הקשים על מצבם של חברים רבים בעקבות תהליכי הפרטה, הם סיבה ראויה לקיומו של כנס געש שידון בנושא "חבר הקיבוץ והשינוי"


הכנס האמור להתקיים בקיבוץ געש בשבוע הבא בנושא "חבר הקיבוץ והשינוי" מעורר קולות וקשקושי מדרכות ברוח של  "הכל הזוי, הכל פריקי, בעלי עסקים צדדיים נותנים את הטון והאנונימיות חוגגת שם!"

ואני שואל, על מה כל הפאניקה?

ראשית זהו כנס שיש לו מטרה מוגדרת וממוקדת: מטרתו, כפי שהצהירו מארגניו היא לבחון את מצבו של החבר היחיד והקהילה לעת שינוי.

שנית, נראה כי  הנתונים שהוצגו ב"אתר הקיבוצים" על מינהל לא תקין בקיבוץ או על חברים שהם על סף רעב – בעניין זה אמור לעסוק הכנס - הם נכונים ועולים ממקומות רבים בתנועה הקיבוצית.

האם לא ראינו בערוץ 2 את מנהל המפעל המרוויח 40,000 לחודש אומר כי "רשת ביטחון זה דבר שיעבור מהעולם"? האם דבריה של קלרה זמיר ב"הדף הירוק" האחרון על הטיפול בוותיקים בנושאים רפואיים וזעקתה "אל תשליכו חברים מבוגרים לחסדי גורמים חיצוניים" איננה אמיתית?

האם דבריהם של קרני עם-עד בעיתון "הקיבוץ" האחרון על פרצופו האמיתי של הקיבוץ שלא נראה בועידת התנועה שקריים? ושל ברוך צחר מאור הנר לא צובטים את לבנו בהקשר למצוקת המבוגרים?

 

מי שמביע קולות כנגד הכנס הזה בתואנות נגד החברים התומכים בקיבוץ המסורתי כאילו הם "פרזיטים", "אוכלי חינם" "יושבים לנו על הגב" מפספס את העיקר. הצטרפות הקיבוצים לזרם האופנתי במדינה, הזרם שמאפשר למדינת ישראל להיות מובילה בין מדינות העולם בפערים כלכליים וחברתיים גבוהים – ובמיליון וחצי נפש מתחת לקו העוני – היא תהליך מייאש שיש להתקומם נגדו.

מה מבקשים יוזמי כנס געש?

 

"בואו נתכנס, נחשוב ביחד, נדבר, נשוחח ונציע לעצמנו הצעות מה לעשות כי אלו שביקשו "להנמיך את הגדרות" בינינו ובין החברה הסובבת את התנועה הקיבוצית, הביאו לכך שגם חלק מחברינו התדרדרו למצבם מעורר  החמלה של הקשישים, של החד-הוריות ושל כל נפגעי השיטה הכלכלית הניאו-ליברלית. אין מה להיכנס לאשליות, אם לא נשים את לבנו לדבר, מה שקורה היום במדינה יקרה גם אצלנו. 

 

לכן, אני חושב כי המנגינה שאפשר ותעלה בכנס געש תהיה מנגינה אמיתית שיש להצטרף אליה.

ולכן, בקשה לי אל נותני האופטלגין. רק אל תרגיעו את מארגני כנס געש, אל תשמיצו, אל תפטרו איש על דבריו ואל תשתמשו במכבסת מילים יפות ודיווחים שיצרו את צעדיהם.  היכן שיש מצוקה, עוני וקושי - לשם עלינו ללכת. ועלינו לדעת שהרגישות מתחייבת מול הסממנים הקטנים ביותר. אל לנו לחכות לקטסטרופות שיביאונו למצבי אל-חזור.   

לפני שנים חיבר כומר גרמני מרטין נימולר שיר

 

"כשלקחו את הקומוניסטים לא אמרתי כלום,

כי אני לא קומוניסט.

אחר כך לקחו את היהודים,

הקתולים, הליברלי וחברי איגודים  המקצועיים

וכל הזמן לא אמרתי כלום,

כי אני לא זה ולא זה ולא זה,

עכשיו באים לקחת גם אותי

אבל כבר אין מי שידבר".

 

איש לא מחוסן בינינו, הבה ונושיט לכו-לם את היד, נבוא עם ראש פתוח ולב רגיש, נשמע ונאזין. חברי הקיבוצים מצפים מאתנו לא לעמוד מנגד, להתייחס לכל בן-אנוש באשר הוא!!

 


הכתבה בערוץ 2
הכתבה ברוך צחר
לפורום

הזמנה לכנס "פורום הקיבוץ"

השינוי וחבר הקיבוץ


אגף המשימות הלאומיות

המוסד לבוררות וגישור של התנועה הקיבוצית

המטה לצמיחה דמוגרפית


 

פורום הקיבוץ בשיתוף עם אגף המשימות הלאומיות  מקיים בקיבוץ געש

את כנס "פורום הקיבוץ" של התנועה הקיבוצית

 

משתתפים בכנס:

יואל מרשק – מרכז אגף המשימות הלאומיות

ישראל ויזל – מנהל המוסד לבוררות וגישור של התנועה הקיבוצית

עמיקם אוסם – מנהל המטה לצמיחה דמוגרפית

אור ניר – מנכ"ל עמותת מענה

גל פלג - עו"ד

רונן סנדר – כלכלן

 

המקום:  מועדון לחבר בקיבוץ געש

תאריך: 28 לנובמבר 2006

יום: שלישי

שעה: 19:00  

 

 

מוזמנים כל חברי הקיבוצים!נכתב בתאריך
26/11/2006הרשמה לניוזלטר שלנו