עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הנצלנים החדשים - כמו במשטר הקומוניסטי בבריה"מ לשעבר, גם בקיבוצים צומח מעמד חדש של מנהלים, הנצלנים החדשים, שבמסווה של דאגה לכלל, מעניק לעצמו שפע הטבות

הנצלנים החדשים
מאת פלג מור, 5.11.2006
לכתבה בערוץ 2


 

כמו במשטר הקומוניסטי בבריה"מ לשעבר, גם בקיבוצים צומח מעמד חדש של מנהלים, הנצלנים החדשים, שבמסווה של דאגה לכלל, מעניק לעצמו שפע הטבות

חסד עשה עימנו ביום שישי שעבר ערוץ 2 בכתבת היומן שהציגה את מצבם של חלק מהחברים בקיבוצים המופרטים. 

ידענו, חשבנו, שמענו משהו מפה ומשם ובכל זאת באה כתבה זו וטפחה על פנינו כרוח סערה.

כך אם כן נראים פניו של ה'שינוי' בשוך הסערה. זוהי 'ההתחדשות' שנשארה אחרי שהלכה לה לדרכה עדת היועצים שהעבירה בקיבוצים את חוברות השינוי הוורודות, ללא כל אחריות כמובן, למה שיצר השינוי לו הטיפו ולשברים שהוא משאיר אחריו. זוהי ה'החלצות קדימה' שבשבחה דיברו סוכני השינוי, מזכירי התנועה בשנים האחרונות, אלו פניה של היציאה המובטחת מה'תקיעות' השיתופית..

 

מדוע לא נחשפה מציאות זו בכל כיעורה בעיתונות הקיבוצית השבועית? האם בגלל שאין לזה מספיק רייטינג, או שמאי מדובר בעיתונות היודעת היטב במה מצפים ממנה לעסוק ובמה לא?

בצער חזינו בנמיכות הרוח האומללה של חברי הקיבוצים שגל ההפרטה השאיר אותם לגורלם, באין איש המעוניין באמת בתשובה לשאלה איך הם מסתדרים ומתמודדים חברים שנזרקו אחרי שנות עבודה ככלי שאין חפץ בו.

"שעה בכיתי", אמרה לי מורה חברת קיבוצי, "שעה בכיתי אחרי שראיתי את הכתבה הזו".  איך עוברת התנועה הקיבוצית ומזכיריה על גילויים אלה לסדר היום?  היכן תגובתו של דובר התנועה הרגיל לגבב גיבובים של סרק סביב דברים פחותים בהרבה בחשיבותם?  ואולי היא בכלל פורקה מזמן, התנועה, במסגרת השינויים ו'ההחלצות מהתקיעות', ורק שכחו להודיע לנו על כך?

 

***

ובכל זאת אין רע בלי טוב בעולמנו המורכב. מי שראה ושמע בכתבה על הנצלנים, אלו שאינם עובדים או עובדים לא מספיק, ישמח בוודאי לדעת שהם צלחו את השינוי בשלום. אמנם לא בדיוק הם באופן אישי, ולא שהופיעו מחדש כפי שהיו, אבל בכל זאת הם חיים וקיימים גם בקיבוץ המתחדש, ככל שהוא קיבוץ ...

 

הופיע בכתבה בה מדובר הגביר החדש הקיבוצי, מאלה שהיטו אל עצמם את צינור זרימת הכספים ונראה כאילו הוא חש צורך להסביר את הגזילה, וסיפר לכתב משהו בנוסח הידוע על קיומם של נצלנים בקיבוץ המסורתי, וזוהי מעין הצדקה למה שבא בהמשך הכתבה - תיאור התדרדרותם מטה של חברי הקיבוץ שלא שפר עליהם גורלם אם אינם בדרג הניהולי או עובדי חוץ בדרג דומה. לא קל כלל להיות נצלן קיבוצי, מתברר, אין לקנא בו, כל פרשת השינוי וההצדקה לו מוטלת לה על כתפיו!

 

כן, פער השכר המחריד, נטישת החברים לגורלם, המעבר למודל רשת הביטחון – גם הוא לא יחזיק מעמד על פי הדוברים בכתבה – לכל אלה אחראים הנצלנים שחיו בקיבוץ השיתופי. בגללם ובגלל בטלנותם נערך השינוי!  לא היה בו בשיתופי שום דבר אחר שנמצא ראוי לציון על ידי הגביר החדש, לא ערכים ייחודיים ראויים לשמירה, לא מילוי משימות לאומיות, לא צורת חיים שונה וצודקת מזו שבעולם החיצוני, לא חברים רבים שכן עבדו כהלכה ומילאו חובותיהם ואף יותר מכך -  כל זה רק משל היה, כי מי שבאמת היו בו הם הנצלנים.

 

והנה בשורה – טוב לדעת שלא הכל משתנה ועדיין יש מקצת דברים קבועים בעולמנו -  הקיבוץ השיתופי אולי חלף מן העולם, לא כן הנצלנים. את מקום נצלני הקיבוץ של פעם תפסו היום  נצלנים מסוג חדש:  המעמד  החדש - אלו השואבים אליהם מקופתו נתח הגדול באופן משמעותי מזה שמקבלים ממנה חבריהם לקיבוץ.

 

***

ב- 1957 הוציא מילובן ג'ילס, בכיר בשלטון היגוסלבי ורעו לדרך של המרשל טיטו, את ספרו "המעמד החדש". ג'ילס הגיע למסקנה שתחת השלטון הקומוניסטי בברית המועצות צמח לו מעמד חדש, מעמד המקבל זכויות יתר כלכליות  ומתנשא מעל שאר שכבות האוכלוסייה. ראשיתו באנשי הנהלה שההטבות שקיבלו נועדו להמריץ את עבודתם ולהשיג כך את יעדי התוכניות הכלכליות, אך עם הזמן נהיה אבן יסוד הכרחית להמשך קיומו של המשטר הסובייטי. לעילית כלכלית זו השתלם קיומו של השלטון, הטוען כאילו לרווחתם של כלל האזרחים כאשר בפועל הוא דואג למלא את כיסו של מעמד אחד. ג'ילס הודח ממעמדו עקב ביקורתו על המשטר שלא אהב את גילוי האמת שמאחרי הסיסמאות.

כמעט 50 שנים אחרי הוצאת הספר והנה הגיע החידוש הגדול אל מחוזותינו -  גם כאן הולך וצומח מעמד חדש של מנהלים, הנצלנים החדשים, שבמסווה של דאגה לכלל ולחלשים ובטענה על המשך קיום ערכי קיבוץ, יודע להעניק לעצמו הטבות כלכליות עליהן יכול חבר הקיבוץ מן השורה רק לחלום...
נכתב בתאריך
5/11/2006הרשמה לניוזלטר שלנו