עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שביתה צודקת בהחלט - בנתב"ג מצאו שיטה למאבק בעבודה המאורגנת. מאחר שלעובדים המאורגנים יש כוח ניכר, דואגת ההנהלה לכך ששורותיו של ועד העובדים לא יתרחבו

שביתה צודקת בהחלט
מאת אלעד הן, 5.11.2006

 

בנתב"ג מצאו שיטה למאבק בעבודה המאורגנת. מאחר שלעובדים המאורגנים יש כוח ניכר, דואגת ההנהלה לכך ששורותיו של ועד העובדים לא יתרחבו


בימים אלה שובתים 500 העובדים הזמניים בנתב"ג. על מה ולמה?

כחצי מהמועסקים היום ברשות שדות התעופה הם עובדים ארעיים, שאין להם קביעות וניתן, למעשה, לפטרם בכל עת. התנאי בהסכם הקיבוצי לקבלת קביעות הוא העסקה רצופה של חמש שנים, לכן דואגת ההנהלה לא להעסיק, חלילה, חלק גדול מהעובדים למשך זמן זה. כך מדי שנה מפוטרים מאות עובדים רק כדי להעסיקם מחדש כעבור זמן קצר מאוד.

 

אך השבוע, עם הגיעם של 120 מכתבי פיטורים בלתי מוסברים לעובדים ארעיים שכולם ותיקים למדי, אמרו הארעיים "לא עוד". הם ארגנו ועד ופתחו בשביתה שמטרתה להחזיר את המפוטרים לעבודה, ולשאת ולתת מחדש על תנאי העסקתם.

אל השביתה הצטרפו גם ועדי העובדים המאוגדים שפתחו ב"שביתה איטלקית", ועיכבו את ההתנהלות הסדירה של נמל התעופה.

 

השביתה הזאת, שיצאה מאחת העמדות החלשות בחברה הישראלית, עמדתם של עובדים ארעיים, שאיש אינו מחויב להם, במקום לזכות לתמיכתו הנלהבת של הציבור, זוכה לקיתונות בוז ושנאה. מה שנקרא הציבור הרחב, כפי שהוא מוצג באמצעי התקשורת, כועס על השובתים – הרי הם מפרים את שלוותו ומפריעים להתנהלות התקינה של המדינה. כך, רוב האנשים שומרים את עצמם במקום שהתקשורת וההון מיעדים להם: צרכנים חד ממדיים. כלומר, צרכנים ששוכחים שהם גם עובדים. במקום לתאר לעצמם את מצבם שלהם, בתור מועסקים חסרי כוח מול הנהלה, מצב המוכר לרוב הציבור הישראלי מכלי ראשון, הם רק רואים את מצבם כלקוח שנפגע מתפקוד לקוי של נמל התעופה, או לחלופין, אם אינם טסים ונפגעים באופן ישיר, כלקוח שעלול היה להיפגע ממצב זה.

 

חברי יסו"ד (ישראל סוציאל דמוקרטית) נרתמו לעניין, בניסיון לעורר מודעות ציבורית, ולחזק את השובתים. אנו קוראים לציבור הקיבוצי לבוא, להצטרף ולהביע סולידריות עם עובדים שמאבקם הוא המאבק של כל העובדים הנשחקים במדינה. אגף המשימות, בעקבות פניית יסו"ד, כבר נרתם לעניין והבטיח את עזרתו, אך גם עזרתם ותמיכתם של חברי קיבוץ פרטיים תעזור ותתקבל בברכה.

 

לפרטים ולעזרה

אלעד הן 0525348554

שי כהן 0523128088


יסו"ד - ישראל סוציאל דמוקרטיתנכתב בתאריך
5/11/2006הרשמה לניוזלטר שלנו