עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

לא מתחדש ולא בטיח - עוד כמה הערות על הכתבה "סערה בים השיבולים" ששודרה בערוץ 2 ועסקה בהפרטת הקיבוצים
לא מתחדש ולא בטיח
מאת עזרא דלומי, 1.11.2006
לכתבת וידאו

 

עוד כמה הערות על הכתבה

"סערה בים השיבולים" 

ששודרה בערוץ 2

ועסקה בהפרטת הקיבוצים


באיחור מה צפיתי באתר האינטרנט הקיבוצי בכתבת הטלוויזיה של ערוץ 2 "סערה בים השיבולים" אודות הפרטת הקיבוצים. למי שקצת מצוי בנעשה, הכתבה לא חידשה הרבה, אלא רק העצימה את הידוע. ובכל זאת, כמה הערות מתחייבות.

 

1. קיבוץ מתחדש??? חחחחחח!: אין כזה דבר "קיבוץ מתחדש". השם לא עלה ולו פעם אחת במהלך הכתבה הארוכה. מצדדי ההפרטה - מן הסתם אלה שעשו עליה קופה יפה – דיברו על "קפיטליזם נאור". המפסידים הציגו קפיטליזם חזירי. לאף אחד אין אשליה שיש כאן סממנים של קיבוץ. כבר כתבתי על כך במאמר "עיין ערך מתחדש" לפני כחודש. חזור, אין קיבוץ מתחדש. יש קהילה עם פערי שכר גדולים שעשיריה, אם יואילו בטובם, יפרישו משהו לעניים. לתשומת ליבם של פקידי מס הכנסה שיחד עם עניי הקיבוצים הם הפראיירים הגדולים של ההפרטה.

 

2. רשת בטחון, שם זמני: זיו מלכין, המנכ"ל מגבת, המשתכר 40 אלף ₪ לחודש, הצהיר שרשת הביטחון שהוא מעניק בטובו לחלשים, היא עניין זמני. אין לו כוונה לשלם כל כך הרבה מיסים, זכר לסולידאריות עם חבריו שהביאוהו עד הלום ושביניהם נותרו כאלה שמתקשים לגמור את החודש, כמו הכובסת, שמחפשת עכשיו עבודה, ונתקלת בכתף קרירה של מנהל הקהילה החיצוני. חזרנו ולמדנו שהרשתות והסיווגים לא נועדו אלא לריכוך המכה ולשכנוע הסרבנים. מובילי ההפרטות לא מתכוונים לסיים את המהלך כ"קיבוץ לייט". המטרות, מבחינתם, רחוקות בהרבה.

 

3. בבל"ת אידיאולוגי: התפעלתי מן הארשת הרצינית שעטה דובי בן ארי – מנכ"ל בית ההארחה של כפר בלום – כשהסביר כי לאחר שלושה דורות התברר שהסוציאליזם נכשל ושהקפיטליזם הצליח לרפא את החוליים הקיבוציים. מעניין מה אומרת על ההצלחה הזאת שרה שובל מבית אלפא שהתוודתה שאין לה כסף כדי לבקר את ילדיה בעיר.

העובדה שהסוציאליזם הקיבוצי שרד לא רע במשך שלושה דורות, מלמדת שהוא אפשרי ואיננו בהכרח נוגד את "טבע האדם", כפי שטוענים המפריטים. בטח שלא כל אדם. הוא נוגד, כנראה, את טבעם של אנשים כמו דובי בן ארי החושבים שמגיע להם יותר מאשר לאחרים. מצד שני קשה לשפוט: בשביל 40 אלף ₪ בחודש יהיו עוד שיגידו כי הקפיטליזם גילה להם את האור.

 

4. הפרזיטים החדשים: פרזיט הוא טפיל. כלומר כזה החי על חשבונם של אחרים. בקיבוץ הודבק המינוח הזה למי שאינם מתאמצים מספיק ובאי תרומתם גוזלים מפיתם של אחרים. אחרי שראיתי את הכתבה אני חושב שצריך לעדכן את ההגדרה: פרזיט קיבוצי הוא מי שמשתכר 40 אלף ₪ לחודש על חשבון הקופה הכללית בשעה שחבריו מקבלים מאתה קופה שכר זעום בלבד. בכך הוא גוזל את פיתם ושלהם ואת פיתם של מי שיצרו את הנכס המעניק לו שכר בגובה כזה.

 

5. דו"ח הביטוח הלאומי: בערוץ 2, כמו בערוץ 2, אולי כמו בטלוויזיה בכלל, אוהבים להציג הכל בצבעי שחור ולבן. הסרט נפתח בחלוצים של פעם שיוצאים לשדה בשלשות, קוצרים בחרמש, או חולבים בידיים, רוקדים הורה ושרים את שיר העמק, אל מול הקיבוץ המופרט של ימינו. כאילו אין ולא יכול להיות קיבוץ שיתופי מודרני, עדכני, סולידארי, נטול פערים משמעותיים. הטוטליות הזאת בהצגת הפערים שבין אז לעכשיו הזכירה לי את הכתבות המשודרות כל אימת שמתפרסם דו"ח העוני של הביטוח הלאומי: הווילות והשכר הגבוה של מתעשרי ההפרטה, מול העוני והמקררים הריקים של נפגעיה. מתברר שסוף סוף אנחנו כמו כולם. בעצם, לא בדיוק. זכות לשבות אין צלנו, וגם לא זכות להתארגן. אבל גם זה יבוא ומן הדין שיבוא.

 

6. היצר האנושי: הכתב, שלמה רז, דיבר לאורך התכנית על כניעת הקיבוצניקים "ליצר האנושי לעשות כסף". כמה טבעי לאתוס של ערוץ 2, שהרי אין שם אתוס אחר. הריני להודיע בזאת שהיצר שלי איננו לעשות עוד ועוד כסף. אני מעדיף אושר על עושר ושלווה נינוחה על מרוץ מזומנים אינסופי. מניסיוני אפשר להגיע לזה גם ברבע מהשכר של זיו מלכין.

 

7. איפה ולוולה: מזכיר התנועה, זאב (ולוולה) שור יוצא מעת לעת עם הבטחות גדולות: אחת מהן, שהציג לא מזמן, היא לטפל בפערי השכר בקיבוצים המופרטים. חלק מן היציאות הללו עולה לאוויר ברעש גדול, נישא ברוח, מתפזר ומתאדה. האמת? קשה להאמין שלתנועה עוד יש השפעה על תהליכים כאלה. במקומות שיש ערעור על חובת קיום רשת הביטחון, שהשפה היא שפה של שוק נטו, תמיד יהיו מי שיטענו שאם ימתנו את עושרם של  "המצליחנים" – הם יברחו. והרי זה מה שמדקלמת הממשלה כל אימת שיש תלונות על הפער העצום בארץ בין עשירים לעניים.

 

נ.ב. המלצה: הבלוג "עבודה שחורה" www.blacklabor.com, מאפשר דו שיח עם פוליטיקאים, בעיקר ממפלגת העבודה. התעצבנתם על כניסת ליברמן לקואליציה? כעסתם על חוק ההסדרים? על הפרת הבטחות? רוצים לומר משהו לאחד החכ"ים? היכנסו וכתבו. זה מגיע ובדרך כלל יש תשובה, כי שמו של הסרבן ברבים. שווה.
נכתב בתאריך
1/11/2006הרשמה לניוזלטר שלנו