עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חוק בלתי חוקי - חוק ההסדרים חייב להימחק מההיסטוריה המבישה של הפרלמנט שלנו.

חוק בלתי חוקי
מאת רונן סנדר

ראשי > יום-יום


 

חוק ההסדרים חייב להימחק מההיסטוריה המבישה של הפרלמנט שלנו.

אין לו מקום במדינה מתוקנת

מה ששומעים ורואים בטלוויזיה על הצונמי איננו מספיק כדי ללמוד על הדבר האמיתי; גם מה ששומעים או קוראים על תקציב המדינה איננו מספיק כדי ללמוד על הדבר האמיתי. בשביל זה צריך לקרוא בספר הצעת התקציב.

 

יתברר אז כי הדיונים והרעש התקשורתי סביב התקציב אינם יותר מאשר רימון עשן של פקידי האוצר, שנועד להסתיר את  תוכניות השינויים המוצעות. נגלה ששינויים אלה אינם קשורים לתקציב עצמו, אלא למגוון רחב מאוד של חוקים, הפרטות, תשתיות, פיטורים ועוד עניינים מהותיים לחיינו. בין זה לבין מה שמכונה תקציב הקשר הוא מקרי.

התחושה החוזרת ונשנית מקריאת הספר היא שהכלכלנים סבורים שיש להם לגיטימציה להתערב בתחומים בהם אין להם כל מושג והבנה.

נערי האוצר ניכסו לעצמם את הזכות להתערב בתחומים שכלל אינם תחת סמכותם. הם הצליחו לעשות זאת רק בגלל הפקרותם ועצלותם של פוליטיקאים ובגלל "חוק ההסדרים" במשק, שהוא מכשיר עוקף דמוקרטיה וכנסת. חוק זה נחקק באמצע שנות השמונים, בעת היותו של פרס ראש ממשלה.

 

כדי לרדת לשורש הדברים חשוב להבין את בית הגידול ממנו הגיעו נערי האוצר ומאיזו אסכולה ניזונו בפקולטות לכלכלה.

 

הנה כמה ציטוטים מהמבוא לספר התקציב:

 

"שלושה מנועים עיקריים יבטיחו את המשך הצמיחה - המשך רפורמות, הגבלת הגידול בהוצאות הממשלה (שמפחיתה את ההוצאה הציבורית כאחוז מהתוצר ומובילה לתוואי פוחת בחוב הציבורי) והמשך יישום מדיניות להפחתת המיסים עליה הוחלט." (עמ' ה' ספר התקציב).

"רק מדיניות זו תבסס את כלכלת ישראל כמשק חופשי ודינאמי, בעל שרות ציבורי יעיל וסקטור פרטי תחרותי המספק מקומות תעסוקה, שירותים ומוצרים זמינים במחירים נמוכים לאזרחי ישראל.

 

"באמצעות צמיחה עקבית של למעלה מ 4% מדי שנה עד סוף העשור תוכל ישראל להמשיך לסגור את הפיגור בהכנסה לנפש בינה לבין המדינות המתקדמות (OECD), לצמצם את הפערים החברתיים ולחולל את השיפור החברתי המשמעותי ביותר, מעבר מאבטלה לעבודה." (ע"מ ד' ספר התקציב).

 

"המחשבה שהפרטות, הקטנת הממשלה והורדת מיסים יביאו מזור לבעיות הכלכלה מרחיקה אותנו עוד יותר מאשר המחשבה שעל המדינה להשקיע בתשתיות ובהון אנושי (חינוך והכשרה מקצועית), גם הם מבית היוצר של האסכולה הניאו ליבראלית הרואה בעקומת ההיצע את הכלי לשיפור כלכלי."

 

***

הויכוח בין האסכולה הניאו-ליבראלית (מילטון פרידמנית) לאסכולה הסוציאל-דמוקראטית (הקיינסיאנית) הנהוגה ברבות מן המדינות המפותחות מתנהל מאמצע המאה שעברה ועד ימינו.

הנטייה להטיף למען האסכולה הניאו ליבראלית ברוב המקרים רבה יותר מן הנכונות ליישם אותה בפועל. רק מספר קטן של מדינות מפותחות יישם את השיטה כפשוטה ולא תמיד לאורך זמן: הבולטות ביניהן הן אנגליה של ת'אצ'ר; אמריקה של רייגן; ניו זילנד בסוף המאה הקודמת וישראל.

 

בכול המקרים הללו תוצאות המדיניות נחלקו לשלוש:

תוצאות מוגבלות שניתן לשייך לגורמים שאינם קשורים ליישום המדיניות כגון התרחבות כלכלית בעולם, שיפור במצב הביטחוני (בישראל, בתקופת נתניהו), או הגדלה ניכרת של הגירעון הממשלתי (רעיון קיינסיאני) כמו בתקופתו של רונלד רייגן ובשנים האחרונות גם אצל ג'ורג' בוש.

דשדוש כלכלי עם תוצאות לוואי של התגברות העוני והאלימות, כמו באנגליה וניו זילנד.

משבר כלכלי חריף כמו בארגנטינה, מקסיקו, רוסיה וצ'ילה, בתקופתו הראשונה של פינושה.

 

***

במהלך חופשת סוכות קיימתי ביקור בו כמה ימים במשרד החקלאות של טורקיה. בזמן הביקור, המשרד שם נערך להעברת חוק חדש שעניינו יבוא וסחר של זרעים. חוק זה הוא מן הזן שפקידי האוצר שלנו מעבירים במסגרת חוק ההסדרים מבלי שאיש יתעמק בכך.

לא כן בטורקיה, שם נערך צוות בכיר של המשרד, בראשות השר, ליום דיונים ארוך בפרלמנט. האופוזיציה הכינה סדרה של שאלות והשגות והצוות נערך ונדרש להשיב עליהן. הכל נעשה לפי נוהל, בסדר וכמתחייב מן הכללים הדמוקרטיים.

 

***

בספר התקציב קיימת סדרה של חוקים בעלי השפעה כבדה לאין ערוך על חיינו ועתידנו, ומעניין כמה חברי כנסת התעניינו בכך והציגו שאלות; כמה דיונים נערכו על כל אחד מהחוקים הללו?

חוק ההסדרים חייב להימחק מההיסטוריה המבישה של הפרלמנט שלנו. אין לו מקום במדינה מתוקנת. את נערי האוצר צריך להחזיר לגודלם הטבעי. תפקידם הוא לטפל בהוצאות והכנסות, לא בסדרי עדיפויות לאומיות. זה תפקידם של הפוליטיקאים ואנשי המקצוע הכפופים להם בכל אחד ממשרדי הממשלה וועדות הכנסת. הם אלה שתפקידם ללמוד את הפרטים לנתח את המשמעויות וליישם את המדיניות במסגרת התקציב שנקבע. זה אולי נשמע בירוקראטי, אולי ייקח יותר זמן אבל התוצאה תהיה חכמה הרבה יותר.ספר הצעת התקציב
חוק ההסדריםנכתב בתאריך
23/10/2006הרשמה לניוזלטר שלנו