עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

עניין של מנהיגות - בבחירת חברי מזכירות התנועה עלינו לזכור שאנו לא רק נציגי סקטורים מסויימים, אלא גם אנשים האמונים על דרך וערך

עניין של מנהיגות
מאת יואל מרשק, 18.10.2006


 

בבחירת חברי מזכירות התנועה עלינו לזכור שאנו לא רק נציגי סקטורים מסויימים, אלא גם אנשים האמונים על דרך

מזכיר המדינה האמריקני לשעבר קולין פאואל, שהיה ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, כתב מאמר על "פנינים במנהיגות יעילה". בחרתי שתי פנינים ראויות להתייחסות, דווקא בתחום האירגון, המעידות על תרבות האירגון הדרושה לעת התמודדות עם משברים ונסיונות לאתר דרכים חדשות מוצלחות יותר.

 

הראשונה:

"היום שבו פקודים מפסיקים להציג בפניך את הבעיות שלהם הוא היום שבו הפסקת להנהיג אותם. אחת משתיים: או שכבר אינם סומכים על העזרה שלך, או שהם חשים כי אינך מתייחס אליהם. בכל מקרה, זה כישלון המנהיגות.

במבחן הזה, כמו נייר לקמוס, רוב המנכ"לים היו נכשלים, מכמה סיבות. אחת, הם בונים כל כך הרבה מחסומים בצינורות התקשורת, עד שהמחשבה להעזר בניסיונו של המנכ"ל נראית בעיני כפיפיו הזוטרים מגוחכת. שתיים, בתרבות הארגונית שהם מנחילים נתפסת כל בקשה לעזרה כחולשה או ככישלון ולכן האנשים מוצאים דרכים לכסות על הפערים והארגון סובל מכך. באירגון ראוי המנהיגים האמיתיים דואגים להיות נגישים וזמינים.

הם מתעניינים במאמצים ובאתגרים של הכפופים להם, גם אם הדבר מחייב סטנדרט גבוה, ובהתאם לכך, הם צפויים יותר מאחרים ליצור סביבה ארגונית, שבה מחליפה המלה "ניתוח בעיות" את המילה "אשמה".

 

השנייה:

"לא תוכל לדעת מה תוכל להשיג, עד שתנסה"

מכיר את הביטוי: "קל יותר לקבל התנצלות מאישור"? ובכן, זה נכון. מנהיגים טובים אינם מחכים לברכת הדרך הרשמית כדי לנסות דברים חדשים. הם מזהירים, לא פזיזים, אבל הם מבינים את אחת מעובדות החיים האירגונית – ככל שתבקש אישור מאנשים רבים יותר, כך יש סיכוי שתגיע למישהו שמאמין כי תפקידיו לומר "לא". כך שהמסר הוא לא לשאול. במחקר שערכתי מצאתי כי מנהלי ביניים לא יעילים נוטים לחשוב, ש"אם לא נאמר לי במפורש "כן" אני לא יכול לעשות את זה", בעוד שמנהלים טובים מאמינים, ש"אם לא נאמר לי במפורש "לא", אני יכול לעשות את זה". יש אוקיינוס של הבדלים בין התפיסות.

 

תקוותי שלעת בחירת חברי מזכירות התנועה תעמוד מול עיננו השקפת עולם בנושא התוכן והאירגון של כל חבר וחבר.  אנו לא רק נציגים של סקטורים מסויימים, אנו אמורים כל אחד בזכות עצמו לייצר "דרך וערך" הבה נגלה זאת יחדיו ונבטיח בחירה אחראית מבטיחה הנושאת עימה תקווה חדשה.

 
נכתב בתאריך
19/10/2006הרשמה לניוזלטר שלנו