עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חינוך למיליונרים - המחיר המופרז שמשלמים חברי קיבוצים מופרטים על ילדיהם בגן מעלה את השאלה האם לא עדיף שאחד ההורים יוותר על יציאה לעבודה ויישא
חינוך למיליונרים
מאת רונן סנדר, 8.9.2006
 

המחיר המופרז שמשלמים חברי קיבוצים מופרטים על ילדיהם בגן מעלה את השאלה האם לא עדיף שאחד ההורים יוותר על יציאה לעבודה ויישאר איתם בבית

המאמר שפרסמתי בשבוע שעבר על העלויות בגן הקיבוצי המופרט, עורר תגובות רבות והותקף ע"י קוראים מאוהדי השכר הדיפרנציאלי. הם כמובן גם תקפו אותי אישית, אך זו זכותם כל עוד לא חרגו מהמקובל. הנה כמה תוספות שיאירו את התמונה מעוד כיוונים.

כמה באמת עולה להחזיק ילד בגן קיבוצי מופרט? זו שאלה חשובה שכל חבר בתנועה, בעיקר אם קיבוצו ניצב בפני השינוי, צריך לשאול.

כדוגמא, אבל זו רק דוגמא שנועדה לאפשר לחברים לבדוק את עצמם, נחליט שגן חובה יעלה לחבר בשנה הבאה 1,420 ₪ לחודש וגנון, או בית תינוקות, יעלו כ-1,900 ₪ לחודש. למשפחה עם שני ילדים קטנים זה יכול לעלות עד כ-3,000 ₪ לחודש. בגלל השונות בין הקיבוצים ייתכן שבחלק מהם המחיר יהיה נמוך יותר, אף כי לא בהרבה.

מי שחושב שזה הסכום (נטו) שאותו החבר אמור להרוויח כדי לממן את עלות ילדיו בגנים - טועה בגדול. בקיבוץ נהוג מס רשת ביטחון פרוגרסיבי, הכולל תשלומי מס הכנסה שעליהם הוחלט בנציבות המס, ועדיין לא נגבים במלואם. כאשר יוחל בהורדת מס הכנסה אישי, חברים לא יוכלו לעמוד בסכומים שיושתו עליהם. זו תהיה מסחטה שלא תותיר הרבה  מזומנים בכיסם.

למשל חבר המרוויח 9,000 ₪ ברוטו (אין הרבה כאלה): על הברוטו הזה הוא משלם מס רשת ביטחון, שיכול להגיע לכדי יותר מאשר שליש מן השכר, מה שיותיר בידיו בין 5,000 ל-6,000 ₪. מן הסכום הזה יהיה עליו לשלם את עלויות הגן. מה שייוותר למחייתו הוא סכום שבין 2,000 ל-3,000 ₪. 

ברוב המקרים מי שתעשה את השיקול האם כדאי לצאת לעבוד או לא היא האימא.  זאת כיוון שבמקרים רבים  שכר הנשים הוא נמוך כל כך עד שאין בו כדי לכסות את עלויות הגנים. לכן, כדי שלא לצאת בהפסדה, על תשלומים של 3,000 ₪ היא צריכה להרוויח מעל 4,000 ₪. לסכום כזה רבות מן הנשים אינן מגיעות. יוצא מכך שבמקרים רבים עדיף לה להחזיק את הילדים בבית ולטפל בהם בעצמה מאשר לשלוח אותם לגנים ולצאת לעבוד.

נכונה הטענה שלא לנצח יישארו הילדים בגן, אבל עם טענה זו אי אפשר לבוא למנהל הבנק, לא למנהל הקהילה ובטח שאי אפשר לשכנע את הילדים שאין היום כסף לאוכל ובגדים, אבל יהיה בעוד כמה שנים. בינתיים שיתאפקו ויהדקו את החגורה.

כיום כל חבר, בקיבוץ מופרט או כזה הנמצא בדרך להפרטה, יכול לעיין בטבלאות המיסים ולעשות את חשבונו האישי – האם כדאי או לא כדאי לצאת לעבוד בין אם במשרה חלקית ובין אם במשרה מלאה.

בחוברות צבעוניות האורזות את ממתקי ההפרטה נזרקים מספרים מפתים לחלל. לא תמיד יש קשר בין מה שכתוב בחוברת למציאות ביום שאחרי ההצבעה. אציג כאן את החוברת של נחשון כדוגמא, אף כי ידוע שחוברות ההפרטה דומות זו לזו. בחוברת השינויים תומחר גן רקפת בסכום של 750 ₪ לילד בקירוב לחודש. ביום שאחרי צמח המחיר ל 1,320 ומהראשון לספטמבר 1,420 ₪. ראו הוזהרתם, ערב ההצבעה איש לא יערוב לכך שהמספרים שבחוברת לא ישתנו במהרה.

מתברר שעם המעבר לרשת הביטחון מאבד החבר את יכולתו לבקר פריצת החלטות והפרת התחייבויות שניתנו לו על-ידי מובילי המהלך ערב המעבר. אלא שהפעם לא מדובר בהחלטות מופשטות אלא כאלה הפוגעות ביכולת הקיום שלו. על פריצות אלה התריעו ראשי המחלקה המשפטית בין השורות ובגלוי במאמר מלכוד 22 שפורסם לאחרונה ב"דף הירוק".

קיבוצים דיפרנציאלים מחייבים את החברים למסור את כל הכנסותיהם ישירות לידי הקיבוץ, זאת משום שהנסיון מלמד שישנם חברים הכנסות כדי לחמוק ממיסי הקיבוץ הרצחניים בקיבוץ. ואולם, עובדה זו אינה נותנת כל זכות מוסרית להנהלת הקיבוץ לשלוח את ידה ללא רשות לחשבונו של החבר ולקחת משם כספים כראות עיניה. היום זה צבי ומחר זו רינה, היום זה גנים ומחר זה מס על איכות האוויר. זהו נוהג פסול וכל מי שאינו מבין זאת מן הראוי שיישלח לחינוך מחדש.

 


עוד מאמרים של רונן סנדר
גן שלנו מה יקר הוא, רונן סנדר, "שווים", 24.8.2006
מלכוד 22 של הקיבוץ המתחדש, נחמן גלבוע, "הדף נירוק", 24.8.2006נכתב בתאריך
8/9/2006הרשמה לניוזלטר שלנו