עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שבחי המרפאה הקיבוצית - הקיבוץ, בין שאר הצלחותיו, פיתח שירותי בריאות מהמשובחים שידע העולם. שירותים אלה יכולים לשמש דגם למערכת בריאות ציבורית
שבחי המרפאה הקיבוצית
מאת אלעד הן, 9.7.2006

 

 

 

הקיבוץ, בין שאר הצלחותיו, פיתח שירותי בריאות מהמשובחים שידע העולם. שירותים אלה יכולים לשמש דגם למערכת בריאות ציבורית נאותה שהיא גם חסכונית


בשנים האחרונות עברתי מטיפול רפואי במרפאה קיבוצית (בקיבוץ בו גדלתי, עין חרוד איחוד) לטיפול במרפאה עירונית. ההבדל בין השתיים ניכר לכל עין: המרפאה בקיבוץ מטפלת במעגל של כמה מאות מטופלים, הרופאה והאחיות מכירות את כל המטופלים על בעיותיהם השונות ומצבם הרפואי והנפשי הכולל, ומספקות טיפול שמתחשב בכל הנתונים הללו; לעומת זאת במרפאה העירונית, הרופאים לעתים קרובות לא מכירים כלל את המטופלים ולו רק בגלל מספר המטופלים שבאחריותם והתחלופה הגבוהה.

אבל זו לא הנקודה המרכזית: ההבדל המרכזי בין הטיפול הניתן במרפאה הקיבוצית לטיפול שמקבל אזרח מן השורה בישראל נוגע לרפואה מונעת. בדיקות שגרתיות כלליות, בדיקות על פי גיל לאיתור מחלות, בדיקות שיניים (גם זה מהשירותים של המרפאה הקיבוצית!); הזמנה וטיפול בכל הבדיקות התקופתיות לחולים במחלות כרוניות; הכנה מרוכזת בתחום החיסונים לכלל האוכלוסייה וטיפול מונע במחלות חורף לאוכלוסייה המבוגרת - כל אלה ועוד נמצאים באחריות וטיפול המרפאה הקיבוצית. המרפאה העירונית לעומת זאת אינה אחראית על בריאותו של אף אחד עד לרגע בו הוא מגיע לפתחה, לרוב כשהוא כבר חולה.

 

זה אולי בנאלי, אבל רפואה מונעת היא הדרך הנכונה לנהל רפואה. במקום לטפל במחלות ומדווים שכבר גרמו לנזקים, לפעמים בלתי הפיכים, הרפואה המונעת מאתרת ומנסה למנוע אותם מראש. רפואה מונעת מתבססת על בדיקות תקופתיות מתוך הנחה  שברוב החוליים בני האדם דומים, הסיכונים לגבר או אישה בגיל מסוים צפויים וניתן לנקוט נגדם צעדי מניעה. חלק מצעדי המניעה הם בתחום החינוך - הכרת הסכנות ואפשרויות ההימנעות מהן. חלק אחר, ולא פחות חשוב, הוא האיתור המוקדם - הקדמת התרופה למכה. המשותף לשני תחומים אלה, ולרפואה מונעת בכלל, הוא שלא ניתן ליישמם בלי מערכת מאורגנת שתחום השיפוט שלה אינו רק החולים אלא גם הבריאים, שמטפלת לא רק במי שמגיע אליה אלא באוכלוסייה כולה – מערכת שפועלת מתוך אחריות ציבורית. לעומת זאת, טבעה של הרפואה "לאחר מעשה" - זאת המטפלת במי שכבר חולה - מתאים יותר למציאות ולאידיאולוגיה מופרטת: והיה וחלית תוכל לעשות את השיקול הכלכלי האם ראוי ו"משתלם" לטפל במחלתך ולשלם את המחיר הנדרש. אפילו מי שידו אינו משגת  יתאמץ מאוד כדי לממן לעצמו טיפול במחלה קשה. אך ספק אם אותו אדם ישקיע זמן וכסף בבדיקות שגרתיות ומונעות כשהוא מרגיש בריא.

הרפואה המונעת חוסכת למעשה כסף לאדם ולמדינה. הטיפול ארוך השנים בחוליים לאחר שכבר התפתחו הוא עול כלכלי כבד על תקציב המדינה זאת מבלי להזכיר אבדן כוח עבודה. הבדיקות המקדימות לעומת זאת הן לעתים קרובות זולות ופשוטות, בודאי למחלות הנפוצות. הטיפול הוא לעיתים שינוי התנהגותי בלבד או תרופה פשוטה.

 

****

רוב חברי הקיבוצים חיים עדיין במציאות של רפואה מונעת. בגיל המתאים כל חבר וחברה מקבלים הזמנה לבדיקת לב, סוכר, סרטן צוואר הרחם ועוד מחלות. ברוב המרפאות מקבלים החברים טיפול שוטף וטוב ודאגה הכוללת טלפון אם החבר אינו מגיע לטיפול. בעיר אין דבר כזה. כדי לדעת אילו בדיקות צריך לעבור בכל גיל יש לעשות מחקר מקיף כי רופא המשפחה לרוב אינו יודע, או אינו פנוי לייעץ בעניין זה. אם לא הגעת למרפאה, פשוט לא תקבל טיפול (אלא אם שילמת על ליווי רפואי מיוחד).

לחברה הקיבוצית היה (ובמקומות רבים עדיין יש) מספיק כוח כדי לדאוג שכלפי פנים היא תזכה לטיפול בריאותי שהוא מהמשובחים הניתנים בעולם. חברה כזאת נבחנת בשאלה האם היא מסוגלת ומוכנה לגייס את כוחה המאורגן להרחיב את הזכות הזו לכלל האוכלוסייה. המרפאה הקיבוצית היא מודל ראוי לחיקוי עבור מערכת הרפואה בישראל, וראוי שהיא תוצב כדגם אלטרנטיבי לדגם ה"יעילות" מבית המדרש של פקידי האוצר שהולך ומזדחל אל מערכת הבריאות, שפירושו שמי שידו משגת (מיעוט שהולך וקטן) יזכה למיטב הטכנולוגיות בעולם ולטיפול הטוב ביותר. זאת בשעה שרוב תושבי ישראל יצטרכו לקוות שהטיפולים למדווים בהם ילקו במהלך חייהם יהיו בסל הבריאות, בעוד הם ממשיכים לשלם על כל פעולה שנעשית בתחום הבריאות בין אם היא כלולה בסל הבריאות, בין אם לאו ('טופס 17'). כל זאת בלא שאמרנו מילה על 'שר"פ' (שירותי רפואה פרטיים לכל המרבה במחיר שניתנים בתוך מתקנים של הרפואה הציבורית) והרפואה האפורה.

גם בבריאות, עלינו לשוב ולראות מה הבשורות שיש לחברה הקיבוצית להציע לכלל הציבור בישראל, ואז לצאת מחוץ לגדר ולהציע אותן!

 

הכותב הוא חבר ביסו"ד (ישראל סוציאל דמוקרטית) ובתנועת הבוגרים של המחנות העולים - קבוצות הבחירה
נכתב בתאריך
9/7/2006הרשמה לניוזלטר שלנו