עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הכן תכניתך לחורף - זו העת, בתום מחצית שנה ורגע לפני התפרצות החופשה הגדולה בה כולם מותשים מחום הקיץ, זה הזמן לתכנן את מחצית השנה הבאה. מדריך למנ
הכן תכניתך לחורף
מאת שרה אדום, 30.6.2006
ד"ר שרה אדום

 

זו העת, בתום מחצית שנה ורגע לפני התפרצות החופשה הגדולה בה כולם מותשים מחום הקיץ, זה הזמן לתכנן את מחצית השנה הבאה.

מדריך למנהלים


השנה בין סוף החופש לראש השנה יש כמעט חודש, מה שמקצר את הזמן שבין סוף "החגים" לתחילת השנה האזרחית הבאה, זמן, שבדרך כלל, מוקדש להכנה תכנית המשק לשנה החדשה. כדי ש"הזמן לא יברח" ונתעורר פתאום ב-1 לינואר ללא תכנית ותקציב שנתיים, או עם תכנית ותקציב שהוכנה בחופזה ע"י מנהל העסקים ו/או החשב ללא שיתוף מנהלי הענפים/היחידות העסקיות, כדי לא להיות מופתעים רצוי לתכנן ביעילות את "זמן השלכת" החודש שבין סוף אוגוסט לראש השנה ולא לדחות את הפעילויות ל"אחרי החגים".

עכשיו, לפני החום הגדול, הוא הזמן לסקור את מה שהספקנו, מה המשימות שלא הצלחנו לעשות, כמה תקציב נשאר לנו, איך מנצלים את הזמן שנותר עד סוף השנה האזרחית לתהליכים התורמים לשיפור התוצאות?

חשיבה מראש במועד מוקדם מותירה די זמן לבחינת חלופות שונות לקידום ושיפור, למציאת הדרך המתאימה ביותר לעשות את הדברים, להתארגנות נכונה לקראת התקופה הבאה.

 

****

רבות נכתב על תרומת גישות ניהול לפיהן העובד שותף בהחלטות. נותר רק לעשות (JUST TO DO IT), ומוטב רגע לפני, בשלווה ונחת, מאשר רגע אחרי בלחץ, כאשר כל היומנים כבר מלאים וכולם שועטים בדהרה לתחילת השנה האזרחית.

כולם מסכימים שניהול בגישה המשתפת את העובדים מפיק תוצאות טובות יותר, כלכליות וחברתיות (מכל הסיבות שנכתבו בכל המאמרים שפורסמו באתר ובכתבי עת אחרים ולא נחזור עליהן כאן). לחלק מהמנהלים זה נראה מסובך. אבל אם מתקדמים בצורה מסודרת זה אפשרי. רצוי להתחיל מהיסוד, מהכנת התכנית השנתית של הענף יחד עם צוות הענף. השקעה קטנה של זמן (4 – 5 מפגשים של כ-4 שעות כל אחד), המצדיקה את התרומה לשיפור הביצועים ותחושת הסיפוק על  צוות הענף. תהליך זה נעשה במספר קיבוצים, מתגובות המשתתפים והמעקב אחר הקורה בקיבוץ ולצוותי הענפים התוצאות של התהליך בקיבוצים אלו הן:

 

1.      לכל ענף תכנית מגובשת, ברורה ומוסכמת על הנהלת הקיבוץ וצוות הענף. כולם יודעים "לאן מתקדמים" ומה הצעדים הננקטים לשם כך.

2.      צוות הענף מעורב ומחויב להצלחת ביצוע התכנית, יש הקוראים לזה מוטיבציה.

3.      מדדי ביצוע מוסכמים, צוות הענף יודע מראש איך נמדדת הצלחתו והנהלת הקיבוץ מתחיבת להעריך את הצלחת הענף במדדים שהוסכמו מראש.

4.      נוצרת תקשורת רלוונטית, מקצועית, בזמן אמת במטרה לפתור בעיות. התקשורת נוצרת מתוך דיון משותף של רכז משק/מנהל קהילה וצוות הענף בבעיות קריטיות ודילמות בפניהן ניצב הענף. הדיון הוא חלק אינטגראלי מגיבוש תכנית הענף.

5.      התייעלות בעבודה ובתשומות אחרות. כאשר מציבים יעד, האנשים מתאמצים להשיגו.

6.      עמידה ביעדים גורמת לסיפוק לחברי הצוות, היא תגמול בפני עצמו. במקביל תכנית הענף יכולה לשמש גם כבסיס להערכה ותגמול צוותי או אישי.

 

עוד מעט ינחתו על שולחן המנהל הזמנות לקורסים שונים, הנפתחים "אחרי החגים". קורסים אלו לא מחליפים השכלה מקצועית בסיסית, אלא, משלימים את ההיבט המעשי יישומי, מציגים חידושים וניסיון נצבר בתחומים שונים. כדי למנוע לחצים של הרגע האחרון, זה הזמן לתכנן מי משתתף באיזה קורס, מי צריך "השלמות" כדי למלא טוב יותר תפקידו הנוכחי ואת מי מכשירים לתפקידו העתידי:

 

1.      בתחום הניהול הקיבוצי השיתופי (מתאים גם ללא שיתופיים) יפתח בנובמבר 2006 המחזור ה-7 של "קורס מנהלים ודירקטורים בקיבוצים". הוא מתאים לממלאי תפקידים מרכזיים בקיבוץ, מנהלי ענפים, רכזי מגזרים וועדות (חינוך, בריאות, רכב וכדו'). הקורס מקנה כלים לניהול קיבוץ על היבטיו השונים: ארגוני, כלכלי ומשפטי. עד כה הכשיר הקורס כ-150 חברים, חלקם השתתף בקורס בעת מילוי תפקיד ואחרים החלו תפקידם אחרי שהשתתפו בקורס. הקורס יתקיים בפקולטה לחקלאות ברחובות. לבוגרי הקורס מוענקת תעודה של המדור ללימוד חוץ של הפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית.

2.      מחזור שני של קורס דירקטורים מתקדם יפתח בינואר 2007. הקורס מתמקד בניהול קיבוץ לנוכח השינוי במדיניות הממשלה, החוקים והתקנות החדשנות המתייחסות לניהול קיבוץ וניהול חברה עסקית. הקורס מתאים לרכזי משק, מזכירי קיבוץ, מנהלי כספים (גזברים) וחשבים המכהנים כדירקטורים בתאגידים שבבעלות הקיבוץ (מפעל תעשייה, אגש"ח חקלאות, ארגון אזורי). הקורס יתקיים בפקולטה לחקלאות ברחובות. לבוגרי הקורס מוענקת תעודה של המדור ללימוד חוץ של הפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית.

3.      סדנה של יומיים למיזוגים ורכישות של חברות עסקיות. מיועדת לדירקטורים ומנהלים שצריכים לקבל החלטה על מיזוג, רכישה או הכנסת שותף למפעל. הסדנה עוסקת בהיבטים שונים של מיזוג ורכישה אסטרטגי, כספי, ניהולי, ארגוני וההון האנושי. הסדנה תתקיים בספטמבר 2006.

4.      קורסים מקצועיים וקהילות מקצועיות בתחום החקלאות בפקולטה לחקלאות.

5.      קבוצת עמיתים של ממלאי תפקידים מרכזיים בקיבוץ: מזכירי קיבוץ, מנהלי קהילות, מנהלי משאבי אנוש. הקבוצה תתקיים השנה במרכז הארץ כדי שיוכלו להשתתף בה גם חברים צפוניים.

 

הכותבת היא יועצת לניהול, מתמחה בהדרכת דירקטוריונים והנהלות בכירות, וסמנכ"ל פיתוח ארגוני בחברת ק.מ.ה - לניהול קיבוצים

 
נכתב בתאריך
30/6/2006הרשמה לניוזלטר שלנו