עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אשרי הדבק בחלומו - אשרי האדם הממשיך לחלום גם בעיתות משבר וחותר, אף על פי כן ולמרות הכל, להגשמת חלומו. מכתב תודה לאמרי רון
אשרי הדבק בחלומו
מאת דורון נדיב, 11.6.2006
אמרי רון

 

 

אשרי האדם הממשיך לחלום גם בעיתות משבר וחותר,

אף על פי כן ולמרות הכל, להגשמת חלומו.

מכתב תודה לאמרי רון


התלבטתי, אמרי, כיצד לציין את סיום עבודתך כרכז הזרם השיתופי, וכיצד להודות לך. לבסוף בחרתי במכתב גלוי אשר יביע את תחושותיי ואת הערכתי הרבה לפועלך, מכתב שאולי יוביל אותנו לדו-שיח ולמחוזות שכה יקרים ללבנו.

התקופה בה כיהנת כרכז הזרם השיתופי התאפיינה בשני תהליכים הקשורים זה בזה.

התהליך הראשון הוא זה העובר על מדינת ישראל: שיאו במדיניותו של שר האוצר נתניהו שהוביל מהלכי הפרטה גורפים ולריסוק מדינת הרווחה. זו דרך בטוחה להפוך את ישראל למדינת עולם שלישי שבה דרים זה לצד זה הרבה אזרחים מיואשים ומולם קבוצת בעלי הון המעצימה את שליטתה במדינה.

התהליך השני הוא זה העובר על התנועה הקיבוצית המפנימה, בברכת הנהגתה, רעיונות מבית מדרשו של הימין החברתי הניאו ליבראלי, בארץ ובעולם המערבי. תהליך זה הגיע להקצנה בתקופה שנתן טל וגברי ברגיל עמדו בראש התנועה. הם קידמו את מהפכת ההפרטה בקיבוצים, לעתים תוך התעלמות מהחלטות של ועידת התנועה בדבר קיומם של שני מעגלים  -  שיתופי ודיפרנציאלי.

בתקופה זו של איבוד המצפן הערכי והקוד הקיבוצי, הובלת את הזרם השיתופי והיית ראש לקבוצה רחבה של קיבוצים וחברים השואבים את כוחם מרעיונות של צדק, שיתוף וסולידאריות חברתית. המנהיגות שהקרנת וערוצי ההידברות שטיפחת היוו את המסד להקמתו של זרם הנשען על חזונם של האבות המייסדים בדבר תיקון החברה וקשרי הגומלין שבין הקיבוץ לחברה הישראלית.

לחברים רבים - הן מהקיבוצים השיתופיים והן מהדיפרנציאליים  - שרעיון הקיבוץ יקר לליבם, היווה הזרם השיתופי מקור לתקווה. למרות הכל, יש מי שאינו מוותר ונאבק למענם. מול הגל העכור שעמד לשטוף את כולנו היית האדם הנכון בזמן הנכון. שכבת על הגדר ובלמת כל ניסיון ליצור דה-לגיטימציה ל"שיתופיים" ולדחוף אותם אל מסלולי ההפרטה המואצת.

ניתן לומר, בסיום התקופה, שהזרם השיתופי, על מעגליו השונים, יצר מיציאות חדשה בתנועה הקיבוצית. הוא הגדיר באופן ברור את קו התיחום בין המעגלים התנועתיים והתווה דרך להמשך קיומו והעצמתו של החזון השיתופי. התברר שגם בתנאים קשים ניתן ואפשר לחולל מפנה ולאושש את השורות. אמת, אמרי, עשית את זה בשיתוף עם עוד חברים, אך אתה היית המוביל. אתה נחת את היסודות. כעת, לאחר מאבקי הבלימה, צריך להמשיך "לבנות ולהיבנות": לבנות את התנועה השיתופית על רבדיה השונים ולצמוח ממנה.

באחרית הדבר של ספרו אלטנוילנד כותב הרצל: "חלום ומעשה אינם שונים כל-כך כפי שנוטים לחשוב. כל מעשי בני האדם בחלום יסודם ואל החלום ישובו".

אשרי האדם הממשיך לחלום גם בעתות משבר וחותר למרות הכל ואף על פי כן להגשמת חלומו.

אני מאחל לך אמרי, שלאחר קצת מנוחה, תמשיך לקדם ולסייע בחתירה לתיקון האדם והחברה.

             נכתב בתאריך
12/6/2006הרשמה לניוזלטר שלנו