עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הקץ להתייצבות האוטומטית - תוצאות הבחירות לכנסת בתק"ם מהוות קץ לקולקטיביות הרעיונית ולשלטון "המפלגה" בתנועה

שיתופי-חדשני / אורי הייטנר
הקץ להתייצבות האוטומטית
17.4.2006

ראשי > אידיאלי
לתוצאות הבחירות בקיבוצים

 

תוצאות הבחירות לכנסת בתק"ם מהוות קץ לקולקטיביות הרעיונית ולשלטון "המפלגה" בתנועה


תמיכה ב"קדימה", בבחירות לכנסת, לא עמדה על הפרק, מבחינתי. "קדימה" מייצגת בעיניי במידה רבה את התופעות מהן אני סולד בפוליטיקה הישראלית – אופורטוניזם, שחיתות, חיבור בין הון לשלטון ועוד. אולם קיוויתי מאוד לניצחונה בתנועה הקיבוצית. לצערי, התבדיתי. "קדימה" קיבלה בתק"ם כ-20%.

 

לא מאהבת מרדכי רציתי בהצלחת "קדימה" בתנועה הקיבוצית. רציתי בהצלחת "קדימה", ככלי למה שרציתי באמת – במפלת מפלגת העבודה. רצוני במפלת מפלגת העבודה בתנועה הקיבוצית, כלל לא נבעה מדמותה של מפלגת העבודה, אלא מהרצון לשבור את הזהות החולנית בין התנועה למפלגה.

 

ובכל זאת, תוצאות הבחירות בתק"ם מבטאים שינוי בעל משמעות היסטורית של ממש. היא שמה קץ לקולקטיביות הרעיונית ולשלטון "המפלגה" בתנועה הקיבוצית. לא עוד הצבעה אוטומטית של כמעט 100% למפלגת העבודה, אלא 50%  בלבד.

 

בתקופת המאבק על הגולן, בקיבוצי הגולן, חוץ מאורטל, היה רוב גדול למפלגת העבודה. החברים אמרו שהם תומכים בה... כדי להשפיע מבפנים. נהגתי ללעוג להם, שהם מצביעים למפלגה שבאה להרוס את ביתם כי... בית לא עוזבים. אכן, היתה זו הצבעה בלתי רציונאלית, הצבעה שבטית ל"אנחנו", ל"בית". לא עוד.

 

שנים רבות אחרי מהפיכת ההפרטה בקיבוצים, דווקא הנושא הראוי פחות מכל לקולקטיביזם - התודעה של האדם, השקפת עולמו, עמדתו הפוליטית, חופש המחשבה שלו, המשיכה לשלוט הקולקטיביות. לא עוד.

 

רק לפני שלוש שנים, בבחירות 2003, איים מזכיר התנועה נתן טל לפטר את פסח האוספטר, המזכ"ל המצטיין של הנוער העובד והלומד מתפקידו, כיוון שתמך ב"עם אחד". רק לפני 5 שנים, בבחירות 2001, איים נתן לפטר את אורה ערמוני, עורכת "הקיבוץ" ואת כל המערכת, כיוון ש... העזו לראיין את אריק שרון לפני הבחירות. אני התפטרתי אז מחברותי ברשות הציבורית של העיתון, כיוון שלא התייצבה כראוי מאחורי המערכת ונגד הממסד התנועתי.

 

גם בבחירות הללו ניצחה מפלגת העבודה בתק"ם, ניצחון גדול בהרבה מכפי ששיערתי. אולם בבחירות הללו נשבר המונופול. במערכת הבחירות, מזכיר התנועה (שמתוקף תפקידו הוא יו"ר מחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה) והממסד שלה פעלו עדיין כאילו יש זהות בין מפלגה לתנועה. הדוא"ל שלי עדיין הופצץ מידי יום בתעמולת "המפלגה" באמצעות אתר הקיבוצים. עד היום, חרף ההפרטה, התנועה המשיכה לממן לחברי הקיבוצים את התפקדותם למפלגת העבודה. לא עוד.

 

הגיעה השעה להביא להפרדה מלאה בין התנועה הקיבוצית לפוליטיקה המפלגתית.

 

דבר אחד בכל זאת מטריד אותי... איני משוכנע שאכן מדובר במהפכת פלורליזם בתנועה. חוששני שפשוט קיבוצניקים רבים רואים ב"קדימה" את הביטוי העדכני של "השבט", לנוכח העובדה שבראש מפלגת העבודה עומד... מרוקאי משופם, רחמנא לצלן.

 


למאמרים של אורי הייטנר
לתוצאות הבחירות בקיבוצים


נכתב בתאריך
18/4/2006הרשמה לניוזלטר שלנו