עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מחאה עאלק - אם יש סיבה שבגללה אפשר לכנות את התמיכה בגמלאים בשם "הצבעה חברתית", זה משום שהיתה טריפ של "החבר'ה". תועלת חברתית לא תצמח מכך
מחאה עאלק
מאת טל אלמליח, 7.4.2006

 

אם יש סיבה שבגללה אפשר לכנות את התמיכה בגמלאים בשם "הצבעה חברתית", זה משום שהיתה טריפ של  "החבר'ה". תועלת חברתית לא תצמח מכך.


סבתא שלי בת 84, והצביעה לגמלאים. אני יכול להבין אותה. לאחר שנים שהייתה מערכניקית שרופה (סבא שלי היה פקיד הסתדרות כל חייו), החליטה לדאוג לאינטרס הצר שלה ושל סבי, בן 89 וחולה אלצהיימר. הטיפול בו גזל ממנה את מנוחתה בשנים האחרונות, עד שהועבר הסבא למוסד מתאים.

אז את סבתא שלי אני יכול להבין. לעומת זאת, את שכנתי בקיבוץ, בת ה-27, שגם כן הצביעה לגמלאים, קצת קשה יותר לקבל. אין בידי נתונים מדויקים, אבל אני משער שרוב מצביעי הגמלאים אמנם קרובים לגיל של סבתי יותר מאשר לגילה של שכנתי, אבל גם צעירים רבים עשו מה שראו כהצבעת מחאה או הצבעה חברתית, ובכך העניקו לעיתונות סקופ ולגמלאים - 7 מנדטים.

עם כל הקושי של אדם שפוי להתמודד עם העובדה ש-7 מנדטים שלמים הלכו למפלגה שהמצע שלה הוא בן מילה אחת, שהמועמדים שלה אנונימיים וכו', אני רוצה להציע הסבר לעניין.

על הצבעת מחאה: כצעיר אני רוצה לייצג את בני דורי ולומר שאין לאף אחד כמעט מושג במה שהולך מסביב. זה לא רק בגלל שהכל מסובך, אלא כי למנגנון, לשיטה, לסדר הקיים וכו' (כל מה שקדימה מייצגת - מה שמסביר גם את האתרוגיות) - לכל אלה יש מטרה, וגם יכולת באמצעות שליטה במדיה, לעצב לנו בלבול. אדם נורמאלי לא יכול להבין מה קורה מסביבו בכלכלה, בביטחון ובחברה. הפוליטיקה היא אותה פוליטיקה של פעם, בגדול, אבל הציבור מוטעה והעיתונות לא אובייקטיבית. חמור מכך - העיתונות כותבת על דברים שלא קורים, היא מטעה ומסיחה את הדעת. למשל - בעניין פינוי מאחזים בלתי חוקיים שלמרות שחדשות לבקרים אנו מתבשרים שיעשה מעשה השבוע, החודש, הקדנציה וכו', ודבר לא קרה איתם.

גם ברובד הכלכלי של החיים, התהליך החמור (והאנטי-ציוני, יש לציין) של הפרטת המדינה, הוא סמוי מן העין. הוא האתרוג האמיתי.

העובדה שמנסים להרדים אותנו, איננה מונעת את התחושה שמשהו לא בסדר מתרחש כאן. סמי השינה לא מספיק חזקים כדי שנוכל לישון ממש. או לפחות - לא להצביע. אמנם, להצביע ל'עלה ירוק' זה כמו לא להצביע, וחלק מבני קיבוצי אכן נקטו במחאה זו, אבל...עלה ירוק ספגו מפלה השנה, ומבירור שערכתי בקרב חברי, עלה כי... הם עברו לגמלאים! הצבעת המחאה יצרה מציאות, ומי שהתכוון לא להשפיע, קם בבוקר עם מפלצת (זקנה) בדמות 7 מנדטים שאמורים להיות...מה? חברתיים? ומה הם יעשו בכל שאר התחומים? ימנעו?

כל בר דעת מבין שהאג'נדה של עמיר פרץ היא חברתית ושמצב הגמלאים הוא חלק מהאג'נדה שלו. לפיכך,  ההצבעה "החברתית" הזו היא האויב הסקטוריאלי בהתגלמותו. היא משקפת חוסר הבנה של הדמוקרטיה והפוליטיקה. היא 'חברתית' בעיקר משום ש'החבר'ה' הצביעו לה - ואלה שאני מכיר שהצביעו לגמלאים עשו זאת במקום להצביע ל...קדימה. כן, אותה תופעה - של רצון להטמין את ראשך בחול ורק לא לעשות טעות על ידי מתן יד ל"רדיקליזם" של עמיר פרץ או ביבי. רק לא להחליט משהו. כי אנחנו הרי לא מבינים.

עכשיו אתם מבינים?נכתב בתאריך
7/4/2006הרשמה לניוזלטר שלנו