עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

בכל מקום, כל הזמן - אם היינו רק חולמים או מקטרים, איש לא היה מתלונן עלינו. אבל אנחנו סקרנים, אחראים, חדורי רוח שליחות הפעילים בכל מקום. בגלל זה אנחנו מושכים אש; בזכות זה אנו מקבלים את פרס יגאל אלון
בכל מקום, כל הזמן
מאת יואל מרשק, מרכז אגף המשימות, 14.3.2006
אגף המשימות

אם היינו רק חולמים או מקטרים, איש לא היה מתלונן עלינו. אבל אנחנו סקרנים, אחראים, חדורי רוח שליחות הפעילים בכל מקום. בגלל זה אנחנו מושכים אש; בזכות זה אנו מקבלים את פרס יגאל אלון


מדוע דנים באגף המשימות בנושאים כמו סמים, צבא, שליחות, קיבוצים צעירים, פערים כלכליים, זכויות החבר? מדוע פעילות האגף זוכה לסיקור תקשורתי רחב?

התשובה לשאלה הראשונה: אגף המשימות הוא שולחן המרכז גורמים עצמאיים רבים שתחומי עבודתם בקיבוצים וברחבי המדינה, בנושאי חינוך, גיבוש השקפת עולם והגשמה. תפקיד האגף  הוא ליזום דיונים, לגבש עמדות משותפות, (לא בהכרח מוסכמות פה אחד), לרשת את כל העוסקים במלאכה ולנסות יחדיו להשפיע בכל דרך חינוכית ודמוקרטית על מוסדות התנועה, חברי הקיבוצים ואזרחי המדינה.

 

הייתכן כי תנועת נוער שמחנכת בני נוער בגיל 15 לסולידריות לא תאבק - בעזרת תנועות הבוגרים שצמחו בעשור האחרון - גם על דעתם של בני ה-30 בנושא של צמצום פערים כלכליים בין חברים, כדי להשיג יותר סולידריות ולכידות?

הייתכן שנשאר אדישים לסקר המראה כי רק 40% מהצעירים ילכו להצביע? לא במקרה עסקנו בשאלה זו ביום עיון שהתקיים לפני שבוע ואף זכה לסיקור בולט בערוץ הראשון.  

היתכן שלא נידרש למכת הסמים הקיימת בקיבוצים רבים ולא נעודד מדריכים לקיים פעילות חינוכית בנושא?

אפילו בתופעה של חברים רעבים נתקלנו ומייד העברנו את המידע וייצרנו פעילות אצל צעירים על מנת לתמוך ולמנוע תופעות כאלו. לטעמי, לא ניתן היום לחנך מבלי לפגוש את המציאות הקשה ולהגיב בהתאם להשקפת עולמנו.

 

ואשר לסיקור התקשורתי:

  1. הוא חשוב משום שבעזרתו נמסר מידע המגייס צעירים ומבוגרים כאחד לביצוע המשימות.
  2. בעזרת התקשורת אנו משפיעים על מקבלי ההחלטות ברמה הלאומית, התנועתית ובקיבוץ הבודד.
  3. בעזרת התקשורת אנו מגיעים לביתו של החבר שכננציגו אנו פועלים בשטח.
  4. בעזרת התקשורת נפתחים עבורנו דלתות משרדי הממשלה ואנו זוכים לאהדה ולתמיכה בפעילותינו.
  5. בעזרת התקשורת ניתן גם להשפיע עלינו: הצוות היוזם המנווט והאחראי לביצוע.
  6. התקשורת מחברת בעזרת המידע את כל אותם "תאי פלמ"ח" הפזורים בקיבוצים, בקומונות העירוניות במחנה השלום בארגונים החברתיים במרכזיים חינוכיים ויוצרת תחושה של שותפות, במאבק על מדינה אחרת, ראויה יותר לכולנו.
  7. אין ספק כי סיקור זה משרת את שמה הטוב  של התנועה הקיבוצית וחבריה ושם אותנו על המפה הלאומית במקום שראוי לנו.

 

***

באם היו באגף המשימות רק חולמים, רק מקטרים, רק מביעים עמדה, איש לא היה בא בטענות. "הזמן זה הרופא הטוב ביותר" ו"זה יעבור להם", היו אומרים בעלי הנסיון. אך אנו שונים: אנו סקרנים, איכפתניקים, בעלי אחריות, תחושת שליחות וככאלה אנו פועלים ובעיקר מפעילים שותפים לנושאים. אולי משום כך זכינו בפרס "יגאל אלון" לשנת 2006. נכתב בתאריך
14/3/2006הרשמה לניוזלטר שלנו