עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חברים, תתחברו לתנועה עולמית - לאחרונה החליטה מזכירות התנועה לחזור ולהצטרף לברית הקואופרציה העולמית (ICA). המהלך עשוי ליצור הזדמנויות עסקיות מ

חברים תתחברו לתנועה עולמית
מאת רייפי גולדמן, 12.3.2006
לאתר ICA

לאחרונה החליטה מזכירות התנועה לחזור ולהצטרף לברית הקואופרציה העולמית (ICA). המהלך עשוי ליצור הזדמנויות עסקיות מהותיות לתאגידים קיבוציים בהשתלבותם במערכות בינלאומיות


חברי קיבוצים רואים את עצמם לעיתים כחברים במבנה חברתי-עסקי ייחודי שאין לו מקביל בעולם מעבר למספר קומונות זעירות המפוזרות במדינות שונות, אך אינן מהוות גורם משמעותי  בחיי החברה והכלכלה המקומיים. לעומת זאת מתעלמים מהקשר והדמיון לגורם חברתי-עסקי  בינלאומי מהותי הנקרא "קואופרטיב" - cooperative.

מקובל לזהות את פתיחת הצרכנייה המשותפת של פועלי טקסטיל ברושדייל שבאנגליה, בשנת 1844, כראשית הניסיון הקואופרטיבית המודרנית. מייסדי הצרכנייה פרסמו תוכנית רב שלבית כאשר הצרכנייה מהווה שלב ראשון בלבד. השלבים הבאים יכללו לדעתם בניה של בתים לחברים, העסקתם בייצור במגוון תעשיות, רכישת אדמה שתעובד ע"י חברים מובטלים ולבסוף - כינונו של "יישוב עצמאי של בעלי עניין משותף" שבהם יישא כל אחד במלוא האחריות "לחלוקת העבודה, חינוך וממשל עצמי..." 

 

מפתיחה צנועה זאת צמחה תנועה עולמית. נכון הדבר שתוכנית רושדייל על כל מרכיביה לא מומשה. התנועה הקואופרטיבית התפתחה להתארגנויות במגזרים שונים – הן בתחום העסקים והן בתחום הפעילות הקהילתית. למעט הקיבוץ, אין כמעט דוגמאות משמעותיות נוספות של יישובים קואופרטיבים המתאפיינים במשטר וולונטרי ודמוקרטי כפי שחלמו חלוצי הרעיון באנגליה. 

 

****

 

הרעיון הקואופרטיבי צמח בחברות רבות ושונות, הן במדינות המתועשות והן במדינות המתפתחות. כעבור 50 שנה חברי הקואופרטיבים ראו צורך להתארגן לא רק ברמה הלאומית אך גם ברמה הבינלאומית.  ברית הקואופרציה העולמית –(International Cooperative Alliance :ICA) נוסדה בשנת 1895. היום חברים בברית יותר מ- 220 ארגונים ב- 88 מדינות המייצגים מעל 800 מיליון בני אדם בכל רחבי תבל. הברית נחשבת לארגון הלא-ממשלתי (NGO ) הגדול ביותר בעולם. תנועה אדירה זאת פועלת לממש את הרעיון הקאופרטיבית : "התאגדות חופשית של בני אדם על מנת לקדם את הצרכים הכלכליים, חברתיים ותרבותיים שלהם באמצעות תאגידים עסקיים בבעלות משותפת המנוהלים בדרך דמוקרטית." ( מתוך תעודת הזהות הקואופרטיבית של ה-ICA שנקבעה בשנת 1995).

 

הפעילות של ה-ICA מתמקדת בקידום הזהות הקואופרטיבית והיא פועלת להבטיח שתאגידים עסקיים קואופרטיבים יוכלו להתחרות ולצמוח בשווקים לאומיים ובינלאומיים. חברים בברית תאגידים הפועלים בכל תחומי המשק העולמי : חקלאות, תעשיה, בנקאות, ביטוח, דייג, בריאות, שיכון, תיירות וקואופרציה צרכנית.

 

ברית הקואופרציה- ICA מסייעת לממשלות ולארגונים בינלאומיים להכיר את התאגידים הקואופרטיבים ומייצגת אותם בפורומים בינלאומיים שונים. הברית פועלת לקדם חקיקה ומדיניות כלכלית אשר יאפשרו לתאגידים קואופרטיבים לצמוח בעידן הגלובליזציה. היא מספקת לחבריה מידע ומסייעת לקשירת קשרים ושיתופי פעולה בין קואופרטיבים בארצות שונות. הברית מקדמת תוכניות פיתוח ומסייעת בהשגת מימון ובהעצמת יכולות ארגוניות ועסקיות.  

 

****

 

בארה"ב המחזור העסקי השנתי של 100 הקואופרטיבים הגדולים במדינה הינו מעל  117 מיליארד USD. קואופרטיבים חקלאיים בארה"ב מייצרים יותר מ-30% מסך התוצרת החקלאית. ביפן הקואופרטיבים החקלאים ( הכוללים יותר מ-90% מהמשקים) מייצרים תוצרת בשווי שנתי של 90 מיליארד USD. בקניה הקואופרטיבים מייצרים 45% מהתוצר הלאומי הגולמי. בבריטניה סוכנות התיירות הגדולה במדינה הינה קואופרטיב. בסינגפור קואופרטיבים צרכניים מהווים 55% מהשוק. במדינות סקנדינביה קואופרטיבים מייצרים מעל 95% מהחלב ומעל 75% מהעץ. באירופה כולה 125 מיליון אנשים משתמשים בשירותי בנקאות ב-25 הבנקים הקואופרטיבים הגדולים עם הון עצמי של 4 טריליון אירו. משק הקואופרטיבי אדיר הממדים מעסיק מעל 100 מיליון בני אדם בעולם – 20% יותר מכל התאגידים הבינלאומיים (multi-nationals) ביחד. 

 

לתנועה הקיבוצית אינטרס חד משמעי לפעול במסגרת ברית הקואופרציה העולמית. אמנם עד שנות ה-90 התנועה הייתה קשורה ל-ICA באמצעות קשריה עם חברת העובדים. אך מאז נותק הקשר בינינו לבין ה-ICA. לאחרונה החליטה מזכירות התנועה לחדש את הקשר ופנתה להצטרף ל-ICA .  

 

ההצטרפות ל-ICA עשויה ליצור הזדמנויות עסקיות מהותיות לתאגידים קיבוציים בהשתלבותם במערכות בינלאומיות. ראוי לציין במיוחד את קיומן של המסגרות הסקטוריאליות הגלובאליות של ה-ICA כגון תיירות, חקלאות, תעשיה ועוד. חברות ב-ICA משלבת את הקיבוץ  במרחב העשייה כשותף לתנועה עולמית העוסקת בפיתוח קהילתי וכלכלה הוגנת אשר מעמידה את האדם במרכז החשיבה והעשייה החברתית-פוליטית. שילוב התנועה הקיבוצית ב-ICA יאפשר לנציגיה לפעול במערכות בינלאומיות ולקדם את האינטרסים של מדינת ישראל כולה.  

 

בנוסף יאפשר השילוב ללמוד את התהליכים אשר מתרחשים בעולם ובהם ניסיונות לקיים תעשיה וחקלאות מתקדמים המתחרים בהצלחה מרובה בשווקים בינלאומיים כאשר המנהלים העסקיים לא רק שומרים על ערכים שיתופיים/קואופרטיביים אך מנהיגים את פיתוח החשיבה והעשייה הקואופרטיביים. על כך ברשימה הבאה.  

 

הכותב, חבר קיבוץ אורים, הוא מנהל המכון הבינלאומי ללימודי קואופרציה


www.ica.coop
מרכז הקואופרציה בישראל


נכתב בתאריך
12/3/2006הרשמה לניוזלטר שלנו