עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חורים ללא רשת - אין לו לקיבוץ הדיפרנציאלי עומק אסטרטגי כלכלי כדי לשרוד משברים. בשביל להתמודד עם משבר על חברי הקיבוץ להיות מלוכדים, חדורי מוטיבציה ובעלי אמון בהנהגה. חמדיה כמשל

חורים ללא רשת
מאת רונן סנדר, 15.2.2006
הרשת...

 

 

 

אין לו לקיבוץ הדיפרנציאלי עומק אסטרטגי כלכלי כדי לשרוד משברים. בשביל להתמודד עם משבר על חברי הקיבוץ להיות מלוכדים, חדורי מוטיבציה ובעלי אמון בהנהגה.

חמדיה כמשל


אין לו לקיבוץ הדיפרנציאלי עומק אסטרטגי כלכלי כדי לשרוד משברים. ישנם קיבוצי רשת ביטחון שיש להם עסקים רווחיים וקהילה ענייה ומוזנחת.

כדי להתמודד עם משברים על חברי הקיבוץ (כמו בכול ארגון) להיות מלוכדים, חדורי מוטיבציה ובעלי אמון בהנהגה. הפרט חייב להבין שההקרבה והויתור היום תביא בבוא היום תמורה גם לו עצמו. כל התנאים הללו לא קיימים בקיבוץ הדיפרנציאלי. כל אחד לעצמו ולמשפחתו, כל עסק הוא מרכז רווח שמנהליו אינם רואים ממטר אף אחד אחר. החבר יודע שאיש לא ספר אותו עד עכשיו ואיש לא יספור אותו אם וכאשר יגיע היום לחלק את פירות ההקרבה המשותפת. 

חמדיה כקיבוץ דיפרנציאלי לא מבצע הבראה עסקית אמיתית אלא עסוק בפרוק מה שעוד נותר מהקיבוץ – ביטול כל הערבויות והשירותים שעוד ניתנו לקהילת הקיבוץ: רכבים, מוסדות חינוך שירותים לקשישים ותעסוקה. במצב הזה הדבר הכי טוב שיכולים חברי חמדיה לעשות זה ללכת למנהל מקרקעי ישראל ולבקש פירוק בתנאים של קיבוץ משמר דוד, דבר שיבטיח לחברים הותיקים קיום בכבוד בשארית ימיהם ובית רשום וסחיר לכול אחד מהחברים.

על פי הנתונים המתפרסמים בעיתונות הקיבוצית מצבו של חמדיה איננו סופני, ככל שמדובר מההיבט העסקי. הוא כנראה רע בצד הניהולי, ושאיש לא ישלה את עצמו שהסתבכותו של הקיבוץ פשוטה כל כך.

לחמדיה עסקים חיים שאולי לא מרוויחים מיליונים, אבל להם - על פי המדווח בעיתונות - לא ניתקו את החשמל והם גם מעסיקים עשרות עובדים שכירים שלוקחים את הכסף בסוף היום אל מחוץ לקיבוץ.

ארגון שדואג לעצמו ולאנשיו, מעסיק אותם קודם כל בעסק שלהם במקום שיסתובבו מובטלים, אפילו אם הם לכאורה לא האנשים שהמנכ"ל חושב כמתאימים ביותר לתפקידם, או שסתם לא נוח לו להעסיקם. קוראים לזה בשפה מקצועית "עלות שכר אלטרנטיבית" ולרוב החברים המפוטרים השכר האלטרנטיבי שווה אפס.

 בחמדיה, על פי העיתונות, פוטרו מעל 40 חברים וקשה להאמין שאיש מהם אינו מתאים, יכול ורוצה לעבוד בתפקידים שהיום מוחזקים ע"י שכירים. בחישוב קל הקיבוץ יכול להשאיר בקופתו כ-2 מליון ₪ בשנה.

הוצאה נוספת והרבה יותר מיותרת היא על כל היועצים והמנהלים החיצוניים המסתובבים בחצר הקיבוץ. כאשר הם לוחצים על דוושת הרכב ונעלמים בסוף היום, הקיבוץ נשאר עם החובות שכמה מהם לא מנעו. אין לי את הנתונים המדויקים על מספר המנהלים והיועצים שעובדים בחמדיה, אולם בהסתמך על ניסיוני מישובים אחרים, הקיבוץ יכול לחסוך מעל חצי מליון ₪ בשנה אם ייפרד מהם לשלום. הטענה שאין בחמדיה אנשים שיוכלו לקחת את הניהול של קיבוצם כשהם חדורי מוטיווציה לצאת מהמצב המביך שאיליו נקלעו אינה רצינית ואפילו רדודה. אנשים אלה זקוקים למי שייטע בהם את הביטחון ביכולתם ויעניק להם כלים ליישום השינויים.

סה"כ הסכומים שציינתי למעלה אין בהם להעשיר את הקיבוץ, אבל בהחלט יש בהם כדי להעביר את הקיבוץ לתזרים סביר שיאפשר להרים את הראש ולחשוב הלאה איך מעבירים את חמדיה לפסים של רווחיות גדולה יותר בעתיד. חשיבה כזו חייבת להיעשות ע"י כלל החברים ושאיש לא יצפה מאיזה מנהל קוסם שיעשה את העבודה לבד.

בתנועה הקיבוצית ידועים קיבוצים שהיו במצב כלכלי לא פחות קשה מחמדיה והיום חיים ברווחה כלכלית. כל הקיבוצים האלה הצליחו כקיבוצים שיתופיים שניצלו את העומק האסטרטגי ואת יכולות הספיגה שלהם כגוף גדול ומאוחד כדי לצאת מהקטסטרופה ולהיחלץ קדימה. אם יטבתה בסוף העולם וברעם בקצה השני יכולים לקלוט חברים ולהצליח כלכלית - גם  חמדיה יכול.

הבעיה של חמדיה שהוא כבר לא קיבוץ שיתופי וכרגע לא נראה בכלל כקיבוץ. בשביל להצליח לצאת מהמצב הקשה שאליו נקלע - הרבה בשל המעבר הכושל לרשת ביטחון, על הקיבוץ לבצע תהליך חזרה לפחות חלקי לאחריות משותפת. אני מטיל ספק ביכולתו של הקיבוץ לבצע מהלך כזה ולכן, אופציית הפירוק המסודר היא האלטרנטיבה העדיפה לרוב חברי חמדיה.נכתב בתאריך
17/2/2006הרשמה לניוזלטר שלנו