עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

על ההפרטה והסוציאל דמוקרטיה - קטעים מראיון עם פרופ' ג'וזף שטיגליץ, חתן פרס נובל בכלכלה, שעמד בראש "מועצת היועצים הכלכליים" לבית הלבן בתקופת ממשל קלינטון והיה הכלכלן הראשי של הבנק העולמי.
על ההפרטה והסוציאל דמוקרטיה
מאת ד"ר רחל כהן-פרידהיים, 31.1.2006
פרופ' ג'וזף שטיגליץ

 

 

קטעים מראיון עם פרופ' ג'וזף שטיגליץ,

חתן פרס נובל בכלכלה,

שעמד בראש "מועצת היועצים הכלכליים"

לבית הלבן בתקופת ממשל קלינטון

והיה הכלכלן הראשי של הבנק העולמי.

הראיון המלא התפרסם ב"ידיעות העבודה".


לאחרונה פרסם דויטשה בנק אזהרה על מה שעשוי לקרות לכלכלת ישראל אם מפלגה סוציאל דמוקרטית תנצח בבחירות בישראל.  מה דעתך על כך?

"אינני יודע מה כתבו כלכלני דויטשה בנק, אך עובדה היא, שאנו רואים לא מעט הצלחות כלכליות דווקא בארצות שנשלטות על ידי מפלגות סוציאל דמוקרטיות. בארצות אלה ההצלחה היא לא רק כלכלית אלא גם חברתית.

כאחד שעקב בעבר אחר המדיניות הכלכלית של ישראל כיושב ראש הכלכלנים של הבית הלבן בזמנו של קלינטון, אני מודע לכך שישראל הפכה למדינה הענייה ביותר, האי-שיוויונית ביותר ועם רמת חינוך מהנמוכות בעולם המערבי. כדי לשנות את הדבר, מדינת ישראל חייבת להוביל רפורמות מבניות אך ללא מדיניות של רווחה והשקעה מסיבית בחינוך ובהשכלה הגבוהה היא עשויה לסכן את מעמדה כמדינה מפותחת. לכן חשוב שבישראל תהיה ממשלה עם אג'נדה סוציאל דמוקרטית. הרפורמות לבד אינן מספיקות אם אין מדיניות של רווחה וצמצום פערים.

לישראל אין אוצרות טבע, כל החוזק והכוח שלה טמון באנשים המרכיבים את החברה. זה הכוח של ישראל ואותו צריך לחזק. אם מחלישים את האנשים, פוגעים בסיכויי הכלכלה הישראלית להתמודד עם העולם הגלובאלי."

 

מהן הסכנות והיתרונות עבור ישראל בהשתלבות בשוק הגלובלי?

"לארצות קטנות יש כמובן בעיה להשתלב בכלכלה הגלובלית. כלכלות קטנות צריכות להיות איכותיות כדי להצליח להתחרות בעידן הגלובאלי. הארצות שהצליחו בכך הן אלה שידעו גם לחלק את העושר בין כלל האזרחים. מדיניות חלוקת העושר בסקנדינביה ידועה בעולם.  חייבים בארצות כאלה להשקיע בעיקר בהשכלה לצעירים ובחיזוק העובדים.

סקנדינביה דואגת לצעירים שלה ולהשכלתם. נוצרה שם כלכלה חזקה הבנויה על יסודות של צדק חברתי.... את ישראל אפיינה תמיד הסולידאריות. מדיניות רווחה וחלוקת משאבים צודקת יכולה להבטיח את המשך הסולידאריות הלאומית החשובה כל כך לכלכלה."

 

שכר המינימום בישראל הוא 650$ בתקופת פעילותך בממשל קלינטון העלתם מאד את שכר המינימום האם אתה חושב שזה צעד נכון?

"אני בעד העלאת המינימום באופן חד משמעי. זה אחד הדברים הנכונים ביותר לעשות בכלכלה. אני יחד עם שר האוצר של ארצות הברית, רוברט רובין, העלנו את שכר המינימום בארה"ב. התריעו בפנינו שהעלאת שכר המינימום תביא לפיטורים, אבטלה והתמוטטות חברות,  ושהדבר יגרום לבעיות כלכליות קשות. התברר שההזהרות היו מוטעות לחלוטין! אני ידעתי את זאת, מכיוון שכתבתי מאמרים תיאורטיים על השפעת השכר כתמריץ לעבודה. לכן החלטנו להעלות את שכר המינימום והתוצאה הייתה שבסוף ארבע שנות ממשל קלינטון, התעסוקה עלתה מאד והאבטלה ירדה.

הצעד הזה של העלאת שכר המינימום היה לגמרי נכון, וכל אלה שהזהירו אותנו מפניו -  טעו: התעסוקה עלתה דווקא אחרי שהעלינו את שכר המינימום והאבטלה ירדה ל-3.8% בלבד. העלאת שכר המינימום פועלת נגד העוני ויוצרת מקומות עבודה. זה טוב לכלכלה וגם לצדק החברתי וגם למלחמה בעוני."

 

את נושא ההפרטה מציע פרופ' שטיגליץ לבחון לגופו של עניין. "עכשיו מדברים בארה"ב על הפרטת הביטוח הסוציאלי דבר שאני מאמין שהוא מתכון לאסון ועלול לפגוע אנושות באזרחים רבים. לגבי ההפרטה – צריך לדעת להפריד בין דברים שניתן להפריט לבין נושאים שאסור להפריטם. למשל, בנושא החשמל יש ניסיון מעורב: יש מקומות שהפרטת החשמל הצליחה ויש שלא. צריך לבחון כל נושא באופן נפרד ואי אפשר לענות על כך באופן גורף.

 

 

 


שווקים לא יכולים לנהל את עצמם - ראיון עם זוכה פרס נובל לכלכלה ג'וזף שטיגליץ, הארץ, 11.1.2001


נכתב בתאריך
31/1/2006הרשמה לניוזלטר שלנו