עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אופרה במיגרוש - צרור עצות למתפכחים מחלום הנדל"ן, לאחר שגם הפנטזיה על 979 עלתה על שרטון

אופרה במיגרוש
מאת אמרי רון, 4.1.2006

 

צרור עצות למתפכחים מחלום הנדל"ן,

לאחר שגם הפנטזיה על 979 עלתה על שרטון


עכשיו, כשהחלום הרטוב של  979 עלה על שרטון, ונשארנו עם תקנה 751 שקיימת כבר עשר שנים, רבים שואלים לשם מה היה כל הקמפיין התנועתי הזה, אם ההר הוליד עכבר. אפילו צפריר בן אור, ומשרד עו"ד שלמה כהן, ממובילי המהלך של שיוך דירות, מודים שההחלטות הנוכחיות של ועדת הבר גרועות יותר מקודמותיהן, כלומר גם העכבר שנולד קטן מקודמו.

כמאה קיבוצים התפתו להמלצות יועצים, עורכי דין, ומזכירי התנועה, נערכו לפרצלציה (בעברית: מיגרוש), הבטיחו עשרות מגרשים שיירשמו על שם הבנים, חילקו וירטואלית את הגינות והדשאים, הסכימו ל"יום קובע" מלפני שנתיים, ויתרו על דמי עזיבה בערך שברוב הקיבוצים עולה על ערך עתידי נטו של הדירה, נערכו להשקעות של מיליוני ש"ח בתשתיות. ובנוסף, הסכימו להגביל לנצח את שטח המגורים המוחרג מהמשבצת החכורה בגודל של כ-240 דונם בלבד, כולל גם את השטחים הציבוריים והעסקים הפרטיים העתידיים. 

החלטת ועדת הבר ואישורה על ידי הממשלה מספקת את כל הנתונים עבור חברי אותם קיבוצים, למחשבה חדשה ולתחשיב חדש.  מזכיר הקיבוץ הארצי אמנם מבטיח המשך המאבק על שיפור 979, אבל שני מכשולים, בג"צ ראשי הערים ובג"צ הקשת המזרחית, מבטיחים מסלול של מס' שנים עד שתאושר סוף סוף התקנה, אם תאושר, והלוואי שתדמה לזו ....  שקיימת כבר 10 שנים  (751).

בנוסף על כך צריך לשכנע את מזכיר התק"ם הנוכחי, וזה כנראה עוד יותר קשה. שכן וולולה, לאחר חשיבה חדשה,  הגיע למסקנה איתנה, שמוצגת על ידו מעל כל במה, לפיה כל המהלך של 979 היה שגוי, תנועתית וציבורית, וכי דרושה הסבה של 180 מעלות וחזרה לעיגון זכויות הקיבוצים בחוזה חכירה אחד,  ובכל המשבצת.

העיגון החזק ביותר האפשרי היום הוא: חתימת הקיבוץ על חוזה חכירה לדורות  (49 שנה, ואופציה ל-49 שנה נוספות), ורישום החוזה בטאבו. יש להניח כי מהלך זה ייהנה גם מתמיכה ציבורית.

לצערנו, רק כ-40% מהקיבוצים ביצעו את החתימה לדורות, והיא הושעתה למעשה.  המינהל לא נתן לנושא זה עדיפות, ולדבריו -  לא נערך אליו.  שיוך הדירות מחייב, כידוע, פיצול חוזה החכירה, ולכן הופך את תהליך החתימה לדורות למורכב יותר.

 אגב, לא נמצאו כל סימנים לכך, שמזכירי התנועה בקדנציה החולפת לחצו על המינהל להיערך ארגונית להמשך תהליך החתימה על "חוזים לדורות", כנראה משום שה"שיוך" נחשב על ידם כמטרה מועדפת. 

כתוצאה מכך, חלק מהקיבוצים השיתופיים נשארו תלויים באוויר: מחד - אינם רוצים ב"שיוך דירות", ומאידך -  הופסק תהליך החתימה על חוזה לדורות.

עכשיו, בסיכום פגישה רשמית עם הזרם השיתופי, הודיע המינהל כי "יתן עדיפות לחתימה על חוזים לדורות עם הקיבוצים השיתופיים", אלה שאינם משייכים דירות לחברים.

לדעתי, על כל הקיבוצים שאינם משייכים, או נסוגים כעת מתכניות שיוך קודמות, ואין להם עדיין חוזה חתום לדורות – להיכנס בהקדם למו"מ עם המינהל, לסיים מחלוקות, לחתום על "חוזה קיבוץ" ל-49 +49 שנה, ולרשום אותו בטאבו. ויפה שעה אחת קודם.

 נכתב בתאריך
4/1/2006הרשמה לניוזלטר שלנו