עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

תנו לשמש לעבוד - תמוה שבארץ אין ולו פרויקט מסחרי אחד בתחום האנרגיה הסולרית. עצה לפוליטיקאים

תנו לשמש לעבוד
מאת דניאל בורנשטיין, 21.12.2005

תמוה שבארץ אין ולו פרויקט מסחרי אחד בתחום האנרגיה הסולרית. עצה לפוליטיקאים

 

מסבירים לנו כי בארץ אי אפשר להתפנות לנושאים כמו אנרגיה, סביבה, או אפילו חברה, בשל כובד הנושא הביטחוני. אך בינתיים, מחירי הנפט רק עולים. השיא של 70.85$ לחבית נרשם בסוף אוגוסט, בעת אסון הקתרינה. היום חגים המחירים סביב 60$ לחבית, ואין סיכוי שירדו, אלא אם ירד הביקוש.


אי שם באמצע הנגב, במרחק יריקה מקברו של בן גוריון, שוכן הנכס האסטרטגי מספר אחד של מדינת ישראל, אך רוב אזרחי המדינה לא יודעים על קיומו. לא, זה לא מתקן צבאי סודי,  אלא המרכז הלאומי לחקר אנרגית השמש, במכון לחקר המדבר של אוניברסיטת בן גוריון שבשדה בוקר. המרכז, שהוקם על ידי משרד התשתיות, הוא בין המובילים בעולם בתחום. לדברי מנהל המרכז, פורפ' דוד פיימן, הנתונים לניצול כוח סולרי ליצור חשמל בארץ הם מהטובים בעולם.

ואולם, למרבה הצער, בארץ טרם הוקם אף לא פרוייקט מסחרי אחד בתחום האנרגיה הסולרית. הסיבה: המונופול הגורף של חברת החשמל והתקנות הממשלתיות התומכות בהמשך המונופול הזה.

 

****

מערכת הבחירות הזאת יכולה להיות הזדמנות פז לקידום נושא האנרגיה. עם זאת, עלינו להיזהר מליפול בפח בו נפלה מדינת קליפורניה. במדינה זו, הסובלת מקשיים באספקת אנרגיה,  ביקש המושל, ארנולד שוורצנגר, לקדם חקיקה להקמת כוח ייצור חשמל על הגגות של מיליון בתי מגורים בתוך חמש שנים. על אף הסכמה גורפת של הציבור למהלך, היוזמה טורפדה בכוחם של חברות החשמל והאיגודים המקצועיים. 

סביר שבארץ הצעה כזו תיתקל באותו סוג של התנגדות. עמיר פרץ, עד לא מזמן מנהיג ההסתדרות, יתקשה לעמוד מול הוועד החזק של  חברת החשמל. ואולם מפלגת העבודה, השוחרת  שינוי חברתי, חייבת להוביל מהלך שהוא טוב למשק, חשוב לסביבה ולהרגלי צריכת האנרגיה שלנו.

ביום עיון בנושא, שהתקיים בסוף 2004, אמר פרופ' פיימן כי אם כל אחד מ- 2.25 מיליון הלקוחות של חח"י היה תורם דולר אחד מכיסו, הכסף היה מספיק להקמה של תחנת כוח סולרית שתספק 400,000 קווט"ש (קילו-וואט לשעה) בשנה, או שווה ערך לצריכה של 80 משפחות. ואולם על אף הנתונים המבטיחים, נראה כי חברת החשמל איננה נדרשת לנושא.  במיזם קטן בהרבה, הפיכת קיבוץ גרופית לכפר סולרי ראשון בישראל, החברה לא התעניינה.

 

****

תופתעו לדעת, אבל המדינה המסולרת ביותר בעולם היא לא ישראל, ולא קליפורניה, אלא דווקא שווייץ! למרות נתוני קרינה חיוורים בהרבה מאשר בארץ, זוכה הנושא לטיפוח בשוויץ משום שהחשיבה הירוקה שם איננה נתפסת כעניין להוזים וזרוקים, אלא כנושא בעל ערך כלכלי. השוויצרים התעוררו לבעיות של שריפת הדלקים המאובנים הרבה לפני שאר העולם, בגלל הגשם החומצי הפוגע ביערות בארצם. גם אצלנו יש גשם חומצי, הנוצר כתוצאה משרפת פחם זול בחדרה ובאשדוד, אך הוא לא יורד פה, אלא בכורדיסטאן, ולכן מתעלמים.

שלא כמו בישראל, בארצות אחרות הטיפול באנרגיה הוא נושא בוער. בשוודיה הוקמה נציבות חדשה שתתווה מדיניות שמטרתה היא השגת עצמאות מוחלטת מייבוא אנרגיה עד 2020. איסלנד כבר עצמאית לגמרי בתחום. "הנציבות הלאומית לעצמאות מנפט שנמנתה ע"י הממשלה של שוודיה היא מאמץ שתשמש מופת לכל העולם", כתבו שני חברי קונגרס אמריקאים, המובילים מאמץ דומה בארצם.

חבר הפרלמנט השוויצרי, רודולף רכשטיינר, טוען שהכל היה נראה אחר אילו היה כיסוי עיתונאי אחראי לנושא אך העיתונות, כמו הממשלות, מקבלות מידע מטעה. לדבריו, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה (IEA) ממעיטה באופן שיטתי את הערך הפוטנציאלי של מקורות אנרגיה חלופיים ומציגה עובדות מסולפות הן על מחירים והן על משאבים פוטנציאלים. בעצם הסוכנות הזאת פועלת כלוביסטית של חברות הנפט והאנרגיה הגרעינית, מסביר רכשטיינר.

העובדה שאיש במערכת הפוליטית בישראל איננו עוסק בקידום מדיניות של עצמאות מנפט ומדלקים מאובנים  - היא מחדל. עם זאת אני מקווה ומאמין שהטרנד הזה יתפוס גם כאן - משום חיוניותו ובשל התועלת הרבה שיש בו. מישהו מהפוליטיקאים חייב להפוך את הנושא לבייבי שלו.

הכותב הוא עורך עיתון המועצה האזורית חבל אילות, וחבר קיבוץ לוטן.

 נכתב בתאריך
21/12/2005הרשמה לניוזלטר שלנו