עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שפיים ונתקעים - כ-60% מכלל המצביעים בשפיים (294 חברים) התנגדו ליישום מודל השינוי; 198 – תמכו

שפיים ונתקעים
מאת עזרא דלומי, 19.12.2005
קיבוץ שפיים

 

כ-60% מכלל המצביעים בשפיים,

294 חברים,

התנגדו ליישום מודל השינוי;

198 – תמכו


אדווה הדר, ראש צוות השינוי של שפיים, לא מבינה מאיפה זה בא לה. כבר שנתיים היא מובילה תהליך שינוי שאותו היא מכנה "מודל גן-עדן" ולפתע היא קיבלה סירוב של 60% מהמצביעים. בהצבעה בקלפי שבה השתתפו 492 חברים (80% מבעלי זכות הצבעה) אמרו 294 - לא למודל. לדברי אדווה הדר התהליך התנהל באופן הכי נכון שאפשר. "יחד עם אנשי חברת 'יישומים ואנשים' (אילן מאייר ומוטי קוצ'וק) קיימנו ראיונות עם כל החברים, כתבנו מודל עקרוני שזכה לתמיכה של 70%, כולל תמיכה של 60% במעבר לרשת בטחון. ביום שישי האחרון, כשהגענו להצבעה על הכניסה להסדרים המפורטים בהתאם למה שהוצג במודל העקרוני ("מודל שפיים"), הרוב היה נגד. היינו זקוקים לרוב של 50% פלוס חבר אחד כדי להמשיך ולא קיבלנו את זה".

הדר מאוד מחמיאה להצעת השינוי ולעבודת הצוות שבראשו עמדה ומכאן גם גודל אכזבתה. "המודל הכיל רשת בטחון 'רכה', מיסי איזון גבוהים, סובסידיות גדולות, שיוך נכסים והשתתפות החברים בפירות הנכסים, דאגה לחינוך ולבריאות, זאת הייתה הצעה מצוינת".

מה גובה פערי השכר שהוצעו?

"עוד לא הגענו לדיון בפערים, אבל בהצבעה על המודל היה רוב לרשת בטחון".

אולי ההתנגדות היא בגלל שהקסם הדיפרנציאלי מתחיל להתפוגג?

"איננו חושבת שזו הסיבה. יש לי הערכות למה זה קרה, אבל לא אכנס אליהן. אני מאמינה שהמודל שהצענו עוד יתקבל".

משיחות עם כמה מחברי שפיים, ההערכות שאדווה הדר לא רוצה להיכנס אליהן קשורות לטלטלה שעבר בעקבות "פרשת יהודה דורון" ולמצב היחסים בין הממסד לבין חלק מהחברים. ההערכה היא שהדבר בא לידי ביטוי גם בהצבעה על השינוי ששיקפה חוסר אמון כלפי הממסד.   

 נכתב בתאריך
19/12/2005הרשמה לניוזלטר שלנו