עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שער הגולן: הרוב התנגד להפרטה - 52.4% מהחברים הצביעו נגד תכנית שינוי שכללה הפרטה חלקית של מערכת החינוך, ומעבר לשכר דיפרנציאלי

שער הגולן: הרוב התנגד להפרטה
מאת עזרא דלומי, 10.12.2005
שער הגולן

52.4% מהחברים הצביעו נגד תכנית שינוי שכללה פערי שכר "רכים".

חברי שער הגולן דחו בהצבעה שהתקיימה במהלך יום שישי את מודל שינוי אורחות החיים שהוצע להם על ידי היועץ החיצוני, אהרון ארז, וצוות מקומי בראשותה של חברת הקיבוץ, אורה אלון. מודל השינוי הוגדר "רך" וכלל הפרטתם של חלק מהשירותים - לא כולל בריאות - הפרטה חלקית של מערכת החינוך, ומעבר לשכר דיפרנציאלי עם פער מרבי של 1:1.8.


בהצבעה השתתפו 282 חברים מתוך 297 (94.6%).  148 (52.4%) הצביעו נגד תכנית ההפרטה, מול 133 חברים (47.1%) שתמכו.

ראובן גוטמן (69) מהמתנגדים להפרטה, שמח מאוד על דחיית התכנית. לדבריו מובילי השינוי באו דווקא מקרב השכבה המבוגרת בשעה שהמשפחות הצעירות שלהן ילדים במערכת החינוך התנגדו, חלקן בשל העול שעמד ליפול עליהן. "שער הגולן במצב כלכלי משופר, כך שהטיעונים הרגילים בדבר הצורך בהפרטה, עמדו על כרעי תרנגולת."

לטענת גוטמן נעשו מהלכים לא הוגנים על ידי הממסד המקומי  שסירב לבקשה של  110 חברים לדון בנושא השכר הדיפרנציאלי, עוד טרם הכניסה לתהליך השינוי. "מספר כזה של חברים הוא הרבה מעל לדרוש בתקנון", הוא אומר, "אך לצערי המחלקה המשפטית בתנועה סירבה לסייע לנו באכיפת הבקשה. חריגה נוספת הייתה הכללת שיוך הדירות בחוברת השינוי למרות שהרוב שלל ספציפית סעיף כזה."

הופתעת מהתוצאות?

"מאוד. צוות השינוי שידר תחושה חזקה שהרוב תומך בו. התברר שאצלנו רוב הצעירים לא מעונינים בפירוק  השותפות. ההחלטה שהתקבלה תאפשר  לחשוב מחדש קליטה חדשה, מה שלא היה קורה אם ההפרטה היתה מתקבלת".

אינך חושש מגל עזיבות של "החזקים"?

"אינני חושב  שיהיו עזיבות. מי שהובילו את השינוי אצלנו באו דווקא מהשכבה הוותיקה. לא נראה לי שמשם תבוא  עזיבה".

מה עכשיו?

"נמתין ונראה כיצד הממסד מקבל את ההחלטה. יש לזכור שהרוב הדרוש להעברת תכנית כזו הוא שני שליש, וכאן יותר ממחצית החברים היו נגד".

אורה אלון, מובילת צוות השינוי, מאוכזבת מהתוצאות. "הצענו מודל רך ששמר על פרופורציות וחבל שזה נפל", היא אומרת, "לדעתי תומכי השינוי נרדמו בשמירה ערב ההצבעה. גם כך קשה להוביל מהלך כזה בקיבוץ שבע."

למה להפריט קיבוץ שבע?

"החברים המתאמצים רוצים תמורה למאמץ. חלק מהצעירים ששללו את התכנית יודעים שהם אינם מתפרנסים. הם קיבלו וילות מפוארות ללא מחויבות. ההתנגדות שלהם לשינוי היתה מסיבות של  נוחיות. רוב המתנגדים עשו זאת מסיבות אינטרסנטיות. היו כמה ותיקים שהתנגדו אידיאולוגית".

יש טענה שכפיתם שיוך דירות וסירבתם לדיון מקדים על השכר הדיפרנציאלי?

"לא כפינו שיוך דירות. אמרנו שאם יוחלט פעם  על שיוך, יום קבלת החוברת יהיה היום הקובע לשיוך. בעניין השכר, נקבע עוד לפני שלוש שנים, בתמיכת הרוב, שיהיה קשר עבודה פרנסה, כך שמיותר היה לדון בזה שוב. פעלנו ללא דופי  ויש הטוענים שאפילו נהגנו בעודף התחשבות."

 


ראו גם:
יעוץ משפטי לדלי אמצעים


נכתב בתאריך
10/12/2005הרשמה לניוזלטר שלנו