עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

צעירים בכיפה - בקבה"ד מנסים ליצור מאגר של "ראשים גדולים" בעזרת סמינר למנהיגות צעירה

צעירים בכיפה
מאת מערכת שווים, 29.11.2005

בקבה"ד מנסים ליצור

מאגר של "ראשים גדולים"

בעזרת סמינר למנהיגות צעירה


מנוחה זכאי (טירת צבי), רכזת מחלקת חברה בקבה"ד, מעריכה שבקרב הבנים בקיבוצי התנועה אחוז ההישארות נע בין 10% ל-20%. לא הרבה. לפני כחמש שנים ההערכה היתה שכ-50% מהבנים מורידים את הכיפה, במהלך השירות הצבאי, או אחריו. לדבריה, בשנים האחרונות ניכר שיפור בתחום הזה. פחות הופכים לדתל"שים.

את "החומר" שנשאר בקיבוצים מנסים "להשביח" באמצעות הקורס למנהיגות צעירה המיועד לגילאי 28-40. הקורס מתקיים בשני מוקדים – אחד לקיבוצים הצפוניים, אחד לקיבוצים הדרומיים - וכולל 12 מפגשים בני חצי יום. המוקד הצפוני – השנה זהו מחזור רביעי - מונה 19 משתתפים ומונחה על ידי שמעון פאר (גן-נר) ממכון פיר"ם; את הדרומי (מחזור שני) מנחה ענת רוזנבלט (צרעה) מהמכון ליעוץ אירגוני. נוטלים בו חלק 16 חברים. המימון מתחלק בין התנועה לקיבוצים.

"המטרה שלנו", מסבירה מנוחה זכאי, "היא לעזור למשתתפים להפיק מעצמם את מקסימום הפוטנציאל. בסופו של דבר כולם נהנים מזה: החברה מתעשרת והצעירים תופסים עמדות בקיבוציהם. במהלך הקורס כל אחד לוקח על עצמו פרויקט שבו הוא מיישם את כלי הלמידה שקיבל." ברוח התקופה והאופנה, הסמינר כולל גם "קואוצ'ינג" - פרק של אימונים אישיים.

דיונים רעיוניים אין בסמינרים הללו. זכאי אומרת שאידיאולוגיה איננה המטרה, "הרצון הוא ליצור קבוצה הלוקחת אחריות בקיבוצים ומאפשרת למזכירות התנועה לקיים סיעור מוחות כדי לקבל החלטות על יעדים וכיוונים. בוגרי סמינרים קודמים כבר משתתפים בסיעורי מוחות כאלה.

באשר לשאלה למה בלי התק"צ, היא מסבירה ש"אין עם זה בעיה, אבל עדיפה לנו קבוצה אינטימית שחבריה מקיימים קשרים הדדים בתוך האזורים ולא בטוח שהקשר בין יבנה לחצור, למשל, דומה לקשר שבין יבנה לסעד". על מנהיגות עתידית לתנועה מקרב המשתתפים עוד מוקדם לדבר. "הם צעירים מדי, אבל יש ביניהם שיבשילו להנהגה תנועתית".

בינתיים, מבין הנשארים בקיבוצים, הולך וגדל מספרם של מי שמעדיפים תושבות על-פני חברות. "זה מתבטא בנדידה של צעירים מקיבוצים שבהם אין אפשרות כזו, לקיבוצים שבהם מוקמות, או מתוכננות לקום, שכונות קהילתיות", אומרת זכאי. להערכתה פינוי גוש קטיף חולל רעידת אדמה קשה בקרב הדור הצעיר. "יש הקצנה, אבל הרוב הגדול נשאר עם עמדותיו מרכזיות".

 נכתב בתאריך
29/11/2005הרשמה לניוזלטר שלנו