עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

היכונו להרמת מסך - משנחשפה התסבוכת החוקית של הקיבוץ הדיפרנציאלי, על החברים לבקש מבית המשפט "הרמת מסך" ולתבוע את המנהלים, בגין אחריותם האישית למהלך

היכונו להרמת מסך
מאת רונן סנדר, 7.11.2005

ראשי >

ב"דף הירוק" האחרון מצאתי מאמר מצוין של יעקב דרומי על תקנות הקיבוצים, בהמשך לגלי ההדף שיצרה טיוטת התקנות של השר אולמרט. דרומי, לפי הידוע לי, הוא כתב קבוע ב"דף הירוק" אף שכמוני, הוא איננו חבר קיבוץ, אלא נשוי לחברה.

דרומי תיאר את נושא התקנות בתמצית ובהירות – אין מגירה כזו הנקראת קיבוץ דיפרנציאלי ואת התהליך עשו הקיבוצים באופן פרטיזני לא מסודר .

בכתבה מלין גברי ברגיל על עמדתה והתנכרותה לכאורה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דוידה לחמן מסר. ברגיל שכח כנראה, שבניגוד לעורכי דין שאת שמותיהם אני מכיר רק מפרסומים  בעיתונות הקיבוצית, לחמן מסר לא עובדת בשביל הקיבוצים ולא חייבת להם דבר. נראה שהיא גם לא מתה על הרעיון שלדעתי התנועה מקדמת, לאפשר לקיבוצים להיות אוטונומיים עד כדי התנהלות כישוב קהילתי ללא ערבות הדדית, תוך הנאה מפריבילגיות של קיבוץ.

ההפתעה הכל כך צפויה הגיעה: הממשלה עומדת לסגור את המגירה על אצבעות חברי הקיבוצים. אם להסתמך על הפרסום ב"הקיבוץ", לפיו הבטיח אולמרט לראשי התנועה לא לחתום על טיוטת התקנות, ייתכן וכלל לא תהיה מגירה,  אלא שהאצבעות וגם הראש ימשיכו לכאוב. אי חתימה על תקנות הקיבוץ המתחדש, תשאיר את הקיבוצים הדיפרנציאלים ללא סיווג וחשופים לתביעות פירוק.

בתנועה עלולים לגלות שוב שהפוליטיקה הישראלית אכזרית ונוקמת. אם יפסיד פרס בפריימריז השבוע, יהיה מי שיראו במחוז הקיבוצים הדומיננטי אשם בכך והדבר עלות לעלות בעוד כמה סכינים שייתקעו בתקנות הקיבוצים הדיפרנציאלים וב-979.  לקחי ניסיון כזה למדה התנועה כאשר התייצבה בגלוי לצד בורג בבחירות מול פואד.

מאמרו של דרומי מחדד את הידוע: קיבוץ דיפרנציאלי איננו חוקי. כדאי כבר היום לתכנן את היום שאחרי, בו עלול להתברר שההבטחה בדבר קיבוץ מתחדש, פורח רב דורי ופורח היא, לכאורה, לא יותר מהטעיה.

זה היום שבו חברים יכולים לשקול הרמת מסך. לתבוע מנהלים ויועצים החשודים שהעבירו שינויי שכר דיפרנציאלי והבטיחו הבטחות בידיעה שאינן חוקיות. שהרי אם הם מראש היו אומרים לחברים שהכיוון הוא פירוק ומעבר לישוב קהילתי, לא בטוח שהיו זוכים ברוב הדרוש להעברת המהלך.

הרמת מסך הוא אקט משפטי בו מבקש התובע מבית המשפט להכיר באחריות אישית של מנהל בתאגיד. בדרך כלל המנהל משליך את האחריות לפשלות על התאגיד עצמו, אבל חסינות זו לא בהכרח עומדת למנהל אם וכאשר מתברר שהוביל מהלך לא חוקי המחשיד אותו בניגוד עניינים, חוסר תום לב והנאה משכר שמן על חשבון בעלי המניות האחרים.

 


לך תסתווג, יעקב דרומי, "הדף הירוק", 3.11.2005נכתב בתאריך
7/11/2005הרשמה לניוזלטר שלנו