עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

ושוב אתכם: בונוס ביזרעאל - בשנה שעברה חולק לחברי יזרעאל בונוס של ארבעה מיליון ₪. השנה - עוד שני מיליון

ושוב איתכם: בונוס ביזרעאל
מאת עזרא דלומי, 1.11.2005
מתוך אתר יזרעאל

 

בשנה שעברה חולק לחברי יזרעאל

בונוס של ארבעה מיליון ₪.

השנה - עוד שני מיליון


הרובוט לניקוי בריכות של מטרוניקס יזרעאל, ממשיך לדפוק קופה. היכולת שלו לטפס על מדרגות וקירות, מעניקה לו יתרון על פני הרובוטים האחרים הנעים רק על קרקעית הבריכה והופכת אותו למבוקש במיוחד בשוק הבריכות הביתיות, ההולך ומתרחב.  בשנה שעברה הוא ייצר בונוס של ארבעה מיליון ₪ ל-250 חברי יזרעאל; השנה הוא מוסיף עוד שני מיליון. החברים שהתבקשו להגיש הצעות לשימוש בכסף מתלבטים בין קאש ביד, הגדלת הפנסיה העומדת היום על 1700 ₪ בלבד, הקמת קרן מילואים, או השקעה בבנייה לקליטה. ייתכן ובסוף יהיה קצת מזה וקצת מזה וקצת מזה.

מפעל מטרוניקס – 80% בידי יזרעאל, 20% בידי הציבור, הוא האחראי המרכזי לרווח הנקי  הפנטסטי של 30 מיליון ₪ שיהיה השנה לקיבוץ. העייסק שהיה מקור הצרות שדרדרו את יזרעאל לרשימת ה-19 הקיבוצים החלשים בתנועה, הפך בעשור האחרון למנוע צמיחה טורבו של הקיבוץ. את תהליך השיקום הם עברו ללא הפרטות וללא פתיחת פערי שכר. נכנסו למשבר ביחד, יצאו ממנו ביחד, מינוס החברים – חלקם מרכזיים - שקפצו מן הספינה ועזבו.

ומכיוון שלא רק הצרות, אלא גם הבשורות באות בצרורות, אז גם מפעל תמוז, המייצר מארזים וארונות לתקשורת, מתאושש יפה לאחר כמה שנות שפל. והחקלאות? שלומה מצוין.  כך שיש במה לקנא. 

אז מה עושים ברווחים העצומים? דבר המזכיר יצחק פלג: "משקיעים הרבה מאוד בפיתוח מטרוניקס כדי שלא נהיה תלויים רק ברובוט; בונים שמונה יחידות דיור למשפחות חדשות לאחר שעכשיו סיימנו לקלוט שלוש; מכינים תשתית לקליטת עוד ארבעים משפחות במהלך העשור הקרוב; מצ'פרים את החברים בבונוס ומשפרים את מה שצריך לשפר בקיבוץ."

לחצי הפרטה?

פלג: "יש דיבורים בשוליים על קשר בין תקציב לעבודה לגבי מי שאינם ממלאים חובת עבודה, אבל זה בשוליים ובהקשר שוויוני. לחצים של ממש להפריט, אין – גם לא בקרב הצעירים. אנחנו מרוצים במצבנו השיתופי, ממשיכים להגיש בחדר האוכל 21 ארוחות בשבוע, כולל קבלת שבת מרכזית לכל הקיבוץ ובסך הכל שמחים בחלקנו".

עזיבות?

"בשנה שעברה היתה עזיבה אחת."

ואחרי ששמחנו בשמחת יזרעאל, ושימותו הקנאים, נשאר לשאול איך מסדרים את הפער, לא רק בין החברים בקיבוצים הדיפרנציאליים, אלא גם בין הקיבוצים החברים באותה תנועה.נכתב בתאריך
1/11/2005הרשמה לניוזלטר שלנו