עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

השיוך ובגדי המלך - בשיוך דירות, כמו ב"בגדי המלך", העם יבין את הבלוף רק אחרי ש"החייטים" ידפקו קופה

השיוך ובגדי המלך
מאת מוני מרוז, 27.10.2005
בגדי המלך החדשים

 

בשיוך דירות, כמו ב"בגדי המלך",

העם יבין את הבלוף

רק אחרי ש"החייטים" ידפקו קופה


משהוגדשה סאת מצוקותיו של עם הנתון תחת שלטון רודני, ומעט לפני פרוץ מרד, מהפכה, או התקוממות, השכילו שליטים לזרוק איזושהי עצם על מנת להרגיע את הרוחות ולטעת אשליה בלב ההמונים כדי שיהיה להם במה להיאחז ולמה לצפות. שיטה צינית זו בעלת וריאנטים רבים שימשה רודנים כדי לשלוט, לרדות, ולמצוץ את לשד עצמותיהם של ההמונים. והאחרונים עלו בלילה על יצועם וחלמו חלומות רטובים על האושר הגנוז מעבר למפתן. וכמו בכל חלום, כשמושיטים יד לגעת בו, נעלם ומתחמק לו, והיה כלא היה. המושג "אופיום להמונים" הוא מטבע לשון המתאר בקיצור את מה שנכתב לעיל.

 

עד כאן במשלים ובמטבעות לשון עסקינן. ולמציאות שלנו: שיוך דירות. מזה כשלש שנים מוטל עלינו מידי חודש מס של 50 שקל לגולגולת בגין חלום באספמיה שכינויו "שיוך דירות". חלילה לנו להשוות בין מה שנכתב למעלה על שלטון עריצים וכו', לבין ה"פיאסקו" המתרחש אצלנו. מה שכן דומה הוא המצב הבלתי פתיר והבלתי הפיך מבחינה כלכלית שהקהילה (פעם קראו לזה קיבוץ) נתונה בו. וכאן נכנסים לתמונה פתרונות מבית מדרשם של מי שנעדיף שלא לציין את שמם.

 

"אופיום להמונים" בדמות "שיוך דירות" בא לסמם חושים ולהקהותם בכל הקשור לאזלת יד ה"שלטונות" ולניהולה הכלכלי של הקהילה. כגוף חדל פירעון, מועמד ל"פשיטת רגל" במוקדם או במאוחר, בוחרים "קברניטי" הספינה העומדת להיטרף, לזרות חול בעיניים במקום לדאוג ל"גלגלי הצלה". מקסם השווא הנקרא "שיוך דירות" מזכיר לא בכדי את "בגדי המלך החדשים". מישהו מ"החייטים" שתופרים לנו חלומות, מן הסתם כבר בנה לו וילה מהכספים שעברו אליו (אם עברו). בינתיים מספרים לנו סיפורים על פרצלציות בלתי אפשריות, מציירים לנו מגרשים וירטואליים ומשגרים לנו את הקשקשת הזאת לתאי הדואר. חלקם התמים (בלשון המעטה) של חברי קהילת "חלם" יושבים ובוהים באותם שרטוטים ומיד יוצאים לקרבות של הסתייגויות על שבילים שעוברים או חוצים את "אחוזת חלומותיהם", על מגרשי חניה שאינם או ישנם, על אפשרויות של הרחבה וכיוצא באלו פנטזיות שמטרתם היא אחת בלבד - להשכיח את מר גורל הקהילה שהידרדרה לעברי פי פחת.

 

"אופיום להמונים" הוא המכשיר בהא הידיעה המאפשר להנהלת הקהילה להטיל מיסים חדשות לבקרים, ולסמוך על שרעפיו וקהות חושיו של ציבור נישומים, הנובע "ממנת יתר" של ה"בוקי סרוקי" הנשפך ומוזרם אליהם דרך אינפורמציה שוטפת מוח, והעמדה אל קיר הירי, מעשה כמעט יום יומי. רק מרד מיסים של גימלאי הקהילה שהם הנפגעים העיקריים של מדיניות צינית המפרה הבטחות חדשות לבקרים, יוכל אולי להניע מהלך, שיפטור אותנו מעונשם של ערפדי המיסים.

 

בית השיטהנכתב בתאריך
27/10/2005הרשמה לניוזלטר שלנו