עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שיתוף פעולה חיובי - שיתוף פעולה בין מתנדבים ממשמר-העמק לקבוצות הבחירה בנצרת ובמגדל העמק בפרויקטים חינוכיים, הוא מודל הראוי לחיקוי
שת"פ חיובי
מאת דורון נדיב, 21.10.2005
כנס מעגל הקבוצות 2005

 

שיתוף פעולה בין מתנדבים ממשמר-העמק

לקבוצות הבחירה בנצרת ובמגדל העמק

בפרויקטים חינוכיים,

הוא מודל הראוי לחיקוי


חשוב היום לקדם שיתוף פעולה בין קיבוצים ותיקים לקיבוצים החינוכיים ולקומונות הפזורות ברחבי הארץ. התרומה ההדדית עשויה להיות קרן אור בהתחדשות הקיבוצים על בסיס ערכי ושיתופי ולהוות מנוף להתמודדות מחודשת של החברה הקיבוצית על שינוי סדר היום החברתי במדינה. דוגמא מוצלחת לכך הוא שיתוף הפעולה בין משמר-העמק לקבוצות הבחירה שבמגדל העמק ונצרת עלית.

 

לפני כשנה הובע בשיחת קיבוץ רצון לתרום לקהילה הקרובה, אך לא רק בכסף אלא גם במעורבות חברתית. הפניה לכיוון קבוצות הבחירה הייתה טבעית בגלל הקשר שכבר נרקם בינן לבין משמר העמק, בגלל אופיין השיתופי ומשום שפעילותן באזור מגוריהם היא חינוכית-חברתית ונעשית עם ילדי המקום.

 

הוקמו צוותים משותפים של מתנדבים מהקיבוץ וחברים מקבוצות הבחירה שפעילותם יועדה למרכזים החינוכיים שבהם פועלות הקבוצות, תוך חיפוש נוסחה לשיתוף פעולה פורה. לא בכל המקומות זה הצליח. למדנו במהלך השנה שלא כל פרויקט שבו עוסקות קבוצות הבחירה בקביעות, מתאים לעבודה של מתנדבים. לעתים זה אף היה כרוך בתסכול הדדי.

בית שוקו, למשל, שהוא מרכז חינוכי לילדים מכיתות א-ד, הפועל מחוץ לכותלי בית-הספר – היווה עבורנו סיפור הצלחה, בעיקר בשל אופיו הבלתי פורמאלי. חניכי מוסד "שומריה" ומחנכיו, וצוות המתנדבים סייעו לצוות בית שוקו כמיטב יכולתם וראו ברכה בעזרתם.

היו מוקדים בהם פחות הצלחנו. דרך הפרויקטים הללו נחשפנו למצוקה השוררת בחלקים ניכרים של החברה הישראלית. התוודענו למצוקת הילדים שסיכוייהם לשפר את מצבם קטנים, ולעבודתם המסורה של קבוצות הבחירה שחבריהן מבקשים לסייע בפריצת מעגל המצוקה.

 

מאוד הערכתי את הנכונות של מזכירות הקיבוץ לתמוך בפעילות זו אשר לה שני היבטים: האחד – מימוש  "ואהבת לרעך כמוך" במובנו הרחב. השני – ניסיון להתמודד  עם תוצאות מדיניות הממשלה במעשה שמטרתו – צמצום פערים.

בתום שנת פעילות חשנו שהפרויקט קירב בין חברי משמר העמק לקבוצות הבחירה, שהצלחנו לתרום לקהילה הסובבת ושזהו תחום שראוי להרחיבו לכלל התנועה הקיבוצית.                                                                                            

 

הכותב הוא מורה ממשמר העמק.

 
נכתב בתאריך
21/10/2005הרשמה לניוזלטר שלנו