עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שחק אותה חבר מנהל - אפשר להיעזר בתורת המשחקים גם בניהול קיבוץ, כדי לנצח במשחק הנוכחי יש לשכלל את חוקי המשחק ולהצליח יותר במשחק הבא

שחק אותה חבר מנהל
מאת שרה אדום, 16.10.2005
ד"ר שרה אדום

 

אפשר להיעזר בתורת המשחקים

גם בניהול קיבוץ,

כדי לנצח במשחק הנוכחי

יש לשכלל את חוקי המשחק

ולהצליח יותר במשחק הבא


לכבוד זכייתו של פרופ' אומן מהאוניברסיטה העברית בפרס נובל על תרומתו לפיתוח תורת המשחקים פורסמו באתר הרבעון האלקטרוני של מקינזי Mckinsey Quarterly מאמרים על תורת המשחקים בעסקים. להלן עיקרי הדברים מהמאמר:

 Hugh G. Courtney (November 2000) /  Games managers should play

 

יש הטוענים שהמציאות הרבה יותר מורכבת ולכן, משחקי עסקים לא רלוונטיים. למרות זאת, מספר גדול של אסטרטגיות שליטה בשוק ניתן להמחיש במודלים פשוטים המציגים את חוקי מגרש המשחקים של עולם העסקים.

 

שחקן טוב במגרש המשחקים העסקיים צריך לדעת "להיכנס לראש" של השחקנים האחרים במגרש, להבין את המניעים הכלכליים שלהם ואת הגורמים העומדים מאחרי התנהגותם. על מנת לעשות זאת יש להתמקד בחמישה גורמי מפתח:

1.      הגדרת הנושא, התחום האסטרטגי:

הגדרת התחום בו מקבלים החלטה: מחיר, היקף מכירות, כניסה לשוק חדש? איך זה קשור להחלטות אסטרטגיות הנעשות בשוק ע"י האחרים? אם, לדוגמא, רוצים להחליט האם להיכנס לשוק מסוים, חשוב לדעת אם אחרים באותו שוק שוקלים לצאת ממנו או להיכנס אליו.

2.      קביעת (החלטה) מי  "השחקנים" הרלוונטיים:

לפעולה של איזה "שחקנים" תהיה ההשפעה הגדולה ביותר על ההצלחה האסטרטגית שלך? שגיאה נפוצה היא להניח שכל השחקנים על המגרש הם מתחרים ובכל מצב יהיה מנצח ומפסיד. אבל, החלטות אסטרטגיות רבות מניעות פעולות של שחקנים אחרים במגרש כמו ספקים, מפיצים ונוצרים מצבים של win-win.   

3.      זיהוי המטרה אסטרטגית של כל שחקן:

ההנחה המקובלת היא שהמטרה של כל השחקנים היא השאת (מיקסום) הרווח. במציאות של עולם העסקים שחקנים מחליטים, לעיתים קרובות, לפחות בטווח הקצר, על יעדים שונים כמו יעד של נתח שוק או צמיחה. כאשר מחליטים "לעלות על מגרש", חשוב לזהות את היעדים האסטרטגים של השחקנים האחרים. זיהוי מוטעה של יעדי "השחקנים" האחרים עלול לגרום להפסדים, לפחות בטווח הקצר.

4.      זיהו פוטנציאל הפעולות של כל "שחקן":

פתח לכל "שחקן", כולל לעצמך, רשימת פעולות פוטנציאליות אפשריות הקשורות לתחום האסטרטגי. צור לכל שחקן רשימת פעולות מהזוית הספציפית שלו, לא רק מהזוית שלך. איזה חלופות ישקלו? איך הם יעריכו חלופות אלו? אל תניח שלך ולשחקנים האחרים מערך חלופות אסטרטגי דומה. את המשימה של יצירת חלופות אסטרטגיות של השחקנים האחרים יכולים לבצע מומחים חיצוניים או חברי הנהלה נוספים.

5.      קבע את "חוקי המשחק" האפשריים:

האם ההחלטות יתקבלו סימולטאנית, בנפרד, ברצף עוקב? האם זו תהיה החלטה חד פעמית, או סדרת החלטות החוזרת על עצמה? כמו למשל החלטה על מחיר. לכל שחקן האפשרות לשנות את "חוקי המשחק" על המגרש.

חמשת גורמי המפתח מגדירים את חוקי מגרש המשחקים שלך, נדרשת עבודה נוספת של איסוף מידע כדי להגיע לפיתרון שייתן את התוצאה הרצויה.

 

תהליך המשחק עצמו מאלץ מנהלים לחשוב על מניעים ופעולות אפשריות של שחקנים אחרים במגרש, מה שבעצמו יכול להוביל לפריצת דרך אסטרטגית. הניסיון ליצור מודל של  "חוקי המשחק" מפתח בקביעות דרכים חדשות להשגת תפוקות מועדפות. למשחקי עסקים בשונה מאשר לשחמט אין חוקים, שחקנים ומהלכים קבועים וידועים מראש. תיאורית המשחקים מסיעת לשחק טוב יותר את המשחק הנוכחי, אבל הערך הגדול ביותר שלה הוא בסיוע להגדרת חוקי המשחק הבא, חוקי המשחק החדש.

כמנהל, אמץ את תורת המשחקים, בפעם הבאה שתצטרך לקבל החלטה אסטרטגית בנושאים שיש בהם אינטראקציה עם "שחקנים" אחרים. הבט קדימה, השתמש במידע וניסיון העבר וחשוב איך לשחק כדי להצליח. אם אינך משנה את משחקך כדי להשיג יתרון שיוביל אותך לניצחון, אחד המתחרים יעשה זאת. אין ערך רב בלהיות שחקן השח הטוב ביותר כאשר כולם משחקים שח. במציאות של עולם העסקים אתה יכול להמציא את "חוקי מגרש המשחקים" מחדש.

 

מה שנכון למציאות עולם העסקים נכון גם לניהול קיבוץ במאה ה-21. ממלא תפקיד, או הנהלת קיבוץ לא לבד על המגרש, יש שחקנים נוספים רלוונטיים. בהחלטות שמקבלים ופעולות שנוקטים כדאי לקחת בחשבון את המניעים, הפעולות והחלופות של שחקנים רלוונטיים אחרים על המגרש בו נמצאים. "סוף מעשה במחשבה תחילה", אפשר להיעזר בתורת המשחקים גם בניהול קיבוץ, כדי לנצח במשחק הנוכחי לשכלל את חוקי המשחק ולהצליח יותר במשחק הבא.

 

ד"ר שרה אדום היא יועצת לניהולנכתב בתאריך
16/10/2005הרשמה לניוזלטר שלנו