עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

ההישרדות השתלמה ליואל - תגבה למאמר: קיבוץ ותיק מחפש קומונה צעירה (ולהיפך)

ההישרדות השתלמה ליואל
מאת דני ואלה, יטבתה, 11.10.2005

הגעתי לבית התק"ם ב-1989 ושנתיים 'לקח לי' ללמוד את נושא 'הארכת גיל תנועת הנוער' כפי שנוסח אז: להכיר את תנועות הנוער ה'קלאסיות';  את נושא הנח"ל;  את ניצני ההתארגנויות העצמאיות של בני קיבוצים בקבוצות הבחירה; את שני הקיבוצים העירוניים שכבר היו קיימים (מגוון ותמוז), ואחרים שעוד התלבטו אם לקום;  את מסלולי 'שנת השירות'; את החממות האפשריות להנבטת התארגנויות של 'צעירים מנסים שיתוף' – במרכז ההדרכה באפעל, במכללות, באוניברסיטאות, ואפילו ב"צוותא", בעזרת ניסים ציון ז"ל; ואחרון – אך לא פחות חשוב - את נכונותם של ראשי התנועה לסייע, או לפחות לא להפריע בקידום הרעיון.

ב-1991, בתום תקופת הלמידה, הגשתי תכנית עבודה לחטיבת הגינ"ה ולמזכירות התק"ם. הדגשתי שמדובר בתהליך שיימשך שבע שנים לפחות עד להבשלת הפירות הראשונים.

חטפתי ריקושטים ממי שדרשו שלא לפגוע בקיים וגם להביא תוצאות מהירות. נוצרה סתירה בין המתכון שהגשתי לבין מה שרצו ראשי התנועה לאכול.

דיברתי רק על 7 שנים. לא הייתי עקשן מול יואל מרשק, שבהיכנסו לבית התנועה העדיף לחסל את מה שקיבל ולבנות הכל מחדש.

יואל – עקשן, בעל עור עבה, ולהטוטן ביחסי ציבור, המפליא לנוע אל יעדיו ללא היסוס ובלי חשבון עם הזולת - אמנם הצליח. זאת, אולי, למזלה של התנועה הקיבוצית, ששקיעתה כבר הציצה מעבר לפינה.

לצד עוד חיסולים ודריסות מצידו, ייאמר שלמרות ש-7 השנים הוכפלו והיו ל-14, כיום כבר אפשר לראות תוצאות ראשונות, ואשרי מי שהביאן עד הלום.                                                           

מתיחס לכתבה: קיבוץ ותיק מחפש קומונה צעירה (ולהיפך)

 נכתב בתאריך
11/10/2005הרשמה לניוזלטר שלנו