עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מאין יבוא עזרי - בדיון בצוות ההיגוי של הזר"ש על מצבם של הקיבוצים החלשים, קיבלה רייטינג גבוה היוזמה להקמת קרן חדשה לעזרה הדדית
מאין יבוא עזרי
מאת מערכת שווים, 11.10.2005
אתר הזרם והמעגל השיתופי

בדיון בצוות ההיגוי של הזר"ש

על מצבם של הקיבוצים החלשים,

קיבלה רייטינג גבוה היוזמה

להקמת קרן חדשה לעזרה הדדית  

ישיבת צוות ההיגוי הרחב של הזרם השיתופי (14.9) הוקדשה ברובה לשאלת הסיוע לקיבוצים חלשים, בעיה שהפכה מעיקה בשל חוסר כלים תנועתיים לעזרה הדדית, לאחר שאלה פורקו במסגרת "הסדר הקיבוצים".

אלון פאוקר, המזכיר היוצא של ניר-עוז, שפתח את הדיון, הציג תמונה עגומה של מצב קיבוצו, שבאין אופק כלכלי יחדל, לדעתו, להיות שיתופי. פאוקר העריך כי קיבוצים נוספים באזורו, כמו אורים, צאלים ואולי גם ניר יצחק, נמצאים במצב דומה. לדבריו, ניסיון לחבר את ניר עוז ליוטבתה, לא עלה יפה. "החלשים יפלו אם חברי הקיבוצים החזקים לא יסכימו לסכן אחוז אחד מרמת החיים לצורך סיוע," אמר.

חיים ילין (בארי) הסכים עם התיאור הקשה של פאוקר, אך לא עם המסקנות. "הפתרון לא פשוט, אך הוא איננו שכר דיפרנציאלי", הסביר ילין, "חוב של 50 מיליון לא נמחק על ידי ייעול עבודה ופרנסה. אפשר לחסוך מיליון בשנה, לא חמישה מיליון. לא יתכן שאידיאולוגיה שלמה תיהרס בגלל הסדר חובות לא טוב. בשום שיטה קיבוצית לא יהיה פתרון, לבד מהסדרי מחיקה ופריסה. צריך להקים קרן תנועתית, שבה ישמשו אחזקות החלשים ב"דור אלון", או בתנובה, ערבויות לכסף שישימו החזקים. הקרן הזו תשקיע בקיבוצים חלשים ולא רק מהזרם."

אלישע שפירא תלה את המצב הקודר במנהיגות התנועתית שברגע של משבר שלחה איש לאוהלו במקום ללכד את השורות. בשביל מה קיבוצים דיפרנציאליים זקוקים לתנועה?, שאל, "כשהתנועה הייתה יכולה לעזור – הבית המה מאנשים. היה לה בסיס כלכלי והיא שימשה צינור לסיוע חיצוני. ודאי שהייתה גם אידיאולוגיה. היום צריך תנועה רק למחקר ופיתוח, לא לשום דבר נוסף. אם התנועה הייתה מקבלת את תכנית המעגלים והמו"פ - היינו היום במקום אחר." 

ניצן פלדמן אמרה שאם קיימים עדיין קרוב למאה קיבוצים שיתופיים, זה רק הודות לזרם השיתופי. "המדינה הפסיקה לעזור, בין השאר בגלל המהלכים הדיפרנציאליים, המשדרים אבדן ערכים ייחודיים", אמרה. "הסיכוי להקים מו"פ שיתופי מותנה בקיום הזר"ש וכעת כשנושבת 'רוח אחרת' במזכירות התנועה, יש לך סיכוי. חבל להיכנס לרוח נכאים."

נגד רוח הנכאים דיבר גם יניב גדיש שהציע ללמוד מהקיבוץ הדתי את נושא העזרה ההדדית. לדעתו על הזר"ש להכין הצעה למו"פ ולדרוש מהתנועה תקציבים ופעילים לביצוע. "אין סיבה שהתנועה לא תקיים פעילויות חיוביות שיסייעו לקיום הקיבוצים. אין צורך במנגנונים חדשים, שהתנועה תפסיק לזחול ותתחיל להוביל".

אמרי רון שסיכם את הדיון אמר שאי אפשר לדרוש מהזרם לקיים מערכות של עזרה הדדית כשהמקורות והסמכות לכך בידי התנועה, וזו מתנערת מאחריותה. "היה ניסיון של דגי (רכז המעגל השיתופי) ושלי להציע למזכירים פרויקט של 'אימוץ' שיתחיל מ-10 קיבוצים – אבל לא הייתה התייחסות. נגבש הצעה למהלך תנועתי שישתתפו בו עשרות קיבוצים, ושיכלול גם הקמת קרן לסיוע הדדי, שמקורותיה נשענים על אחזקות תנועתיות-קיבוציות חיצוניות, על ארגונים אזוריים ועל הפקדות של קיבוצים חזקים. ההצעה תוגש למזכירים. בינתיים נמשיך במאמצים לסייע לקיבוצים מתקשים בתוך המעגל השיתופי."

הכינוס נפתח בסקירה תלת חודשית של אמרי על הדיונים שהתקיימו עם התנועה על מימון קורסים וסדנאות בנושאי ניהול, חינוך וחברה (ללא תוצאות) ועל גיוס פעילים בעלי אוריינטציה שיתופית ומדור קליטה שיתופי  (יש התפתחות חיובית). עוד דווח על כנסים שהיו בנושא אלטרנטיבות לשיוך דירות ולניהול שיתופי ועל גיוסו של  אודי מנור (יום בשבוע) להקמת במה רעיונית שתפעל בבית התנועה. בדו"ח תקציב נמסר על חריגה של 230 אלף ש"ח, נכון לחודש יולי 2005.

 


ההצעה למו"פ הקיבוצים


נכתב בתאריך
11/10/2005הרשמה לניוזלטר שלנו