עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קיבוץ ותיק מחפש קומונה צעירה (ולהיפך) - הצורך של קיבוצים מזדקנים באוכלוסיה צעירה, והצורך של קבוצות שיתופיות במגורי קבע, עשויים להוביל לחתונה של השניים
קיבוץ ותיק מחפש קומונה צעירה, ולהיפך
מאת מערכת שווים, 7.10.2005
מתוך כנס מעגל הקבוצות, 2005 (לחצו לתמונות נוספות)

 

 

הצורך של קיבוצים מזדקנים

באוכלוסיה צעירה,

והצורך של קבוצות שיתופיות

במגורי קבע,

עשויים להוביל לחתונה של השניים


קבוצות שיתופיות המקיימות חיים קומונליים מחוץ למערכת הקיבוצית המקובלת, הפכו זה מכבר למעין "טרנד" בקרב הדור הצעיר. יואל מרשק, רכז אגף המשימות בתנועה, מעריך שכיום יש בקבוצות אלה לסוגיהן קרוב ל-2000 חברים המתחלקים בין הקיבוצים העירוניים, הקיבוצים המשימתיים, מעגלי הקבוצות, קומונות הבוגרים וקבוצות אחרות הנמצאות בשלבי התארגנות שונים.

לדבריו, הקבוצות הללו פרצו לאחרונה לתודעת מערכת החינוך בשל עיסוקן במשימות חינוכיות ויש לפעילותן ביקוש בלא מעט ישובים, ערים ומועצות מקומיות.

כיום, אחד מצווארי הבקבוק המעכבים את התרחבות המפעל, הוא נושא השיכון. אפיק אחד לפתרונו הוא בקשה שהוגשה לסיוע ממשלתי באמצעות הסדר דיור מוזל לחברי קבוצות עירוניות שחבריהן מתחייבים לעבודה חינוכית ממושכת במקום מגוריהם.

הסדר אחר, בעל היבט קיבוצי, הוא הניסיון ליישב קבוצות כאלה כ"מיני קיבוצים" בתוך קיבוצים ותיקים הסובלים מהידלדלות האוכלוסייה. מרשק אומר שניסיון ראשון נעשה בשדה נחום,  אך הוא לא צלח.

האפשרויות הנבחנות במסגרת זו הן הקמת אגודה שיתופית נפרדת לצעירים בתוך הקיבוץ עם אפשרות של איחוד הדרגתי בין האגודה השיתופית הוותיקה לצעירה; התמזגות "רגילה" עם קיבוץ קיים, תוך הקפדה שעם הצטרפות האוכלוסייה החדשה יובטחו זכויותיהם של החברים הוותיקים.

מרשק מדגיש שתנאי נוסף לחיבור – חוץ מהמצב הדמוגראפי ומצאי השיכון – הוא מקום הקיבוץ שחייב להיות באזור העבודה של הצעירים. "כיום מתקיימים גישושים בכמה קיבוצים בניסיון ליצור את החיבור", אומר מרשק המייחל לפריצת דרך ראשונה.

עד היום נחשבו השכונות הקהילתיות לפתרון האולטימטיבי כמעט לתוספת אוכלוסייה לקיבוצים דלילים. אם הפתרון של קומונות בתוך קיבוצים יתקבל, ייתכן ויהיה בכך לבד מדלק דמוגראפי, גם זרימה של דלק רעיוני.        נכתב בתאריך
7/10/2005הרשמה לניוזלטר שלנו