עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מנהלי דמקה ומנהלי שח

מנהלי דמקה ומנהלי שח
מאת שרה אדום, 13.9.2005
שרה אדום

 

מנהלים רגילים מעדיפים

עובדים המעוצבים באחידות

של חיילי דמקה.

 

מנהלים דגולים מעריכים

חיילי שחמט השונים זה מזה.


מרכוס בקינגהם פירסם בכתב העת למנהלים "אקזקיוטיב"  (אפריל-מאי 2005), מאמר המתבסס על סקר שערך מכון גאלופ בקרב 80,000 מנהלים, ומחקרים מעמיקים על מספר מנהלים מהשורה הראשונה שהתבצע בשנתיים האחרונות. הסקר שאל על מאפייני המנהלים היודעים להפיק את המקסימום מן הצוותים אותם הם מנהלים.

 

ואלה עיקרי התוצאות:

מנהלים רגילים/בינוניים מתאמצים להתגבר על הסגנון האישי של העובד וליישרו לקו, לעצב את העובד שיהיה "הגרסה המושלמת" המתאימה לתפקידו ("לכסח את כולם בגובה דשא" ש.א.).

מנהלים דגולים – מאתרים בצורה מדויקת כיצד כל עובד שונה מהאחרים ומתכננים לשלב את הייחודיות הללו בתכנית הכוללת.

ניהול פירושו מתן חופש, ולא כפיית שינוי. המטרה לגרות כל הזמן את הסביבה שתעניק חופש לתרומתו הייחודית, לצרכיו הייחודים ולסגנונו הייחודי של כל אדם.

המסקנה המרכזית מהמאמר: למרות שמספר סגנונות הניהול הוא כמספר המנהלים, ישנה תכונה אחת המבדילה בין מנהלים דגולים לבין האחרים. מנהלים דגולים מסוגלים לגלות מה מייחד כל אדם ולנצל זאת. מנהלים "רגילים" משחקים "דמקה", ואילו מנהלים דגולים משחקים "שחמט".

מה ההבדל? בדמקה כל הכלים זהים ומתקדמים באותו קצב במסלולים מקבילים. בשחמט, כל כלי מתקדם בדרך שונה ואי אפשר לשחק מבלי להכיר את המהלך של כל אחד מהכלים. מנהלים דגולים יודעים ומעריכים את היכולות הייחודיות ואפילו המוזרויות של עובדיהם, ולומדים כיצד לשלבם בדרך הטובה ביותר בתוכנית התקפה מתואמת היטב.

שימוש בתכונות הייחודיות של כל אדם, זה ההיפך ממה שעושה מנהיג. מנהיג מגלה מהן התכונות האוניברסאליות ומנצל אותן. מנהיג משתמש באותם צרכים מעטים המשותפים לכולם. תפקידו של מנהל, לעומת זאת, הוא להפוך את כישרונו המיוחד של מישהו לביצועים.

מנהל מצליח כאשר הוא מסוגל לאתר את ההבדלים בין אדם לאדם ולהשתמש בהם, תוך שהוא מעורר כל עובד להצטיין בדרכו שלו. אין זאת אומרת שמנהל לא יכול להיות מנהיג או להיפך. אבל על מנת להצטיין באחד מהם או בשניהם יש להבחין בכישורים השונים שכל אחד מהתפקידים דורש.

ד"ר  שרה אדום (בית זרע), היא סמנכ"ל פיתוח ארגוני, חב' ק.מ.ה.


נכתב בתאריך
13/9/2005הרשמה לניוזלטר שלנו